Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Baga redline de la kojak. Are fabrica in boxa de la garsoniera.
    Cafeaua o serveste tot el ca se pricepe la servit.

    Originally posted by Kojak View Post
    ...
    ...servesc doar meniuri alese de la localuri alese pa sprâncean.
    Sa fii servitor e o meserie nobila. Respect!
    Asta e uleiul din fabrica dupa 3600km. Joja are niste negreala pe ea unde a stat in ulei.
    Last edited by Fanez; 2 October 2016, 18:00.

    Comment


    • Șterge poza aia...schimba pempersu c-ai făcut pe ține, nea fane. 3 600 km. ...halal relevanta.
      Ca în fiecare zi, și azi ești de servici pe forum....haidi pa!

      Comment


      • Originally posted by spik View Post
        Ma refer in special, poate nu m fost destul de explicit, la cei ce spun ca bagand un ulei mai bun pot forja Loganu astfel incat sa aiba impresia ca pot compensa 20-30 CP!!
        La acest aspect m-am referit si da, cred ca este snobism amestecat cu frustrare folosirea unui ulei mai scump! Vezi chestii de genul ca rezista la turatii mari, ca motorul nu este zgomotos ...
        Eu folosesc Motul 10w40, asa cum a folosit primul proprietar, dar sunt dispus sa pun ce credeti voi si dupa un timp am sa revin cu impresiile mele!
        Stand la o cafea, bineinteles!

        cine a zis ca punand un ulei mai scump mai scoti de dupa tufis 50 de cai? si da, un ulei mai rasarit rezista mai bine la regim sever de folosire si face oleaca motoru mai silentios, dar unu care foloseste numai un tip de ulei neincercand si altceva probabil ]I vine greu sa inteleaga cum vine asta asta

        stii ca e o vorba... "cine spune ala este"

        eu cred ca toate impresiile tale legate de snobism , frustrare etc samd nu sunt ale altora ci sunt propriile tale proiectii. nu o spun eu, o spune Jung

        in alta ordine de idei, motorul trebuie judecat separat de restu masinii. poti sa ai un cotetz de 7 mii de euro din care 5 mii sa fie numai motorul si o alta masina de 25 de mii din care 5 mii sa fie motorul, nu e chiar acelasi lucru
        Last edited by cristi....; 2 October 2016, 18:09.

        Comment


        • Originally posted by spik View Post
          ...
          Eu folosesc Motul 10w40, asa cum a folosit primul proprietar
          Asta, e uleiul?
          Motul 6100 Synergie+ 10w40
          VW 502 00 / 505 00
          MB-Approval 229.1


          Technosynthese® sunt lubrifianti special concepute pentru masini de inalta performanta propulsate de un motor mare turbo diesel, cu injectie directa sau motoare pe benzina cu injectie si convertor catalitic. Potrivit pentru toate tipurile de motoare pe benzina sau diesel, utilizand combustibil cu plumb sau benzina fara plumb, motorina sau GPL. Vascozitate ridicata la temperatura inalta (SAE 50), este pe deplin adaptat la motoarele predispuse la un consum mai mare de combustibil, din cauza kilometrajului mare.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • E clar! E aka dan_viteza, distribuitorul de la Motul.

            Comment


            • Pai, de ce forjezi motorul?
              Pentru viteza si putere.
              Dar fiecare masina are limitele ei si Loganu "arata" ca dracu la 4500-5000 de ture!
              Daca Ce considerati ca mersul cu 4-5000 ture in mod repetat este benefic atunci dati bice!

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                ...3 600 km. ...halal relevanta.
                Ca în fiecare zi, i azi eti de servici pe forum....haidi pa!
                1. La 3600 km uleiul arata ca un altul la 10.000 km.
                2. Iti mai tin locul din cand in cand.
                3. Pentru ca te iei de mine nu zic nimic, dar daca te iei de pampers-ul meu ai report.

                Originally posted by spik View Post
                ...
                Eu folosesc Motul 10w40, asa cum a folosit primul proprietar...:
                Si de ce le zici altora sa bage elf sau daciaoil ca asa recomanda producatorul?
                Cred ca aris86 pe tine voia sa te intrebe ce l-a intrebat pe nenea Iancu.

                Originally posted by spik View Post
                Nu am sa inteleg de ce ne scumpim la tarate si ne ieftinim la faina!
                Daca nu ai bani decat de Logan de ce ai crede ca bagand bani in consumabile scumpe si infrumusetari va merge si va arata ca o masina de clasa superioara?!
                Oricum este dovedita fiabilitatea motorului de Logan cu uleiul recomandat de producator si asta spune multe si despre multi!
                sau n-am inteles eu bine?
                Last edited by Fanez; 2 October 2016, 19:23. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Nenea Iancu recomanda tuturor Dacia oil/Elf dar el pune altceva în motor. Cum vine treaba asta? Măcar fiți imparțial și nu mai recomandați altora ce nu mai folosiți.
                  Tocmai prin faptul ca foloseste alt ulei decat cel de fabrica si cu toate astea recomanda si uleiul de fabrica, il face sa fie impartial.
                  Si eu am spus ca DaciaOil e ok pt majoritatea care au un regim normal de exploatare al motorului, daca nu-l folosesc nu inseamna automat ca e prost/slab.

                  Sa mor ce judecata au unii...

                  Comment


                  • Excelent punctat!

                    Comment


                    • Am vrut sa vad daca sunt depuneri pe cap-ul pistonului si cum se prezinta camasa, am bagat o camera in cilindru si arata foarte bine, curat. Uleiul pare sa isi faca treaba
                      Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

                      Comment


                      • Despre ce ulei vorbesti?

                        Comment


                        • Shel ultra GTL 5w40, daca retin bine,foloseste @i860.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • NU are absolut nici o relevanta , el are alt motor , alta masina etc , nu pricep ce tot vine si posteaza aici pe forumul de logan la sectiunea Uleiuri cum se comporta motorul lui de mercedes cu nu stiu ce ulei. Incredibil!!!
                            Oricum in camera de ardere conteaza foarte mult si calitatea combustibilului !! daca are aditivi performanti este si normal sa-ti curete camera de ardere , aici uleiul nu prea isi arata "fata".
                            Last edited by prometheus; 3 October 2016, 13:09.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Foarte multumit de Total 5w40 la un Freelander 2.0 diesel.

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                ...cum se comporta motorul lui de mercedes...
                                Mercedes foloseste pe anumite modele, motoare care sunt si pe Logan.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google