Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faptul ca ti-am zis ca esti comod nu inseamna ca te-am jignit sau ca este de prost gust!

    Repet nu are nici o relevanta faptul ca tu folosesti un tip de ulei care costa x lire/litru si ca iti este curat motorul cu acel ulei , asta nu inseamna ca intr-un alt tip de motor de la alta marca auto treburile for sta fix la fel ca la tine !!! Motoarele sunt construite diferit cu pasaje diferite de ungere alta calitate pentru internele motorului etc .

    Pai ai fost tratat cu respect de catre altii si ai dat-o tu in gard ! nu te supara !
    Chiar te rog sa le postezi celor de pe forumul mercedes un schimb de ulei de la un posesor de Renault sau orice alta marca sa vezi cum reactioneaza.
    Last edited by prometheus; 31 August 2016, 21:26.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Apreciez bunele intentii ale unor colegi de a ne oferi informatii despre uleiurile auto; totusi din respect pentru membrii acestui forum le atrag atentia acestora, ca vorbim aici despre masinile Logan.
      Asadar, va rog sa impartasiti din experienta acumulata in urma folosirii unui ulei sau altul, pe masinile Logan.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Cat timp a fost masina in garantie am folosit Elf de la reprezentanta nu am avut niciodata consum de ulei sau probleme cu el . In ultimii 60k am folosit la mpi cat si la dci-ul de 85 cp Castrol care parca il simteam mai ok in sezonul rece, am folosit doar 5w-40.Am un vecin care face taxi cu un 1.4 pref din 2009 si are ~550k km din care majoritatea facuti cu Aral 10w-40 si nu are probleme la motor

        Comment


        • [/QUOTE]

          Sa revenim On Topic !

          Hirayama ce stii de Hexol ?? stiam ca se fabrica in Canada , se mai aduce si pe la noi ?[/QUOTE]

          Sincer de Hexol nu stiu nimic...

          Dar mai facut curios si mam uitat putin, atat cat am reusit pt ca nus acasa si nam computer....

          Avand in vedere ca un 5w40 la ei considerat sintetic de inalta performanta, are VI 150 si punct de curgere -36 atunci eu zic pas, prefer elf la orice ora....


          Referitor la problema cu colegul englez...

          Nui frumos sa dati cu paru`!....

          Obiectiv vorbind, mertaru lui inghite mult ulei si de asta isi poate permite luxul de a pune orice rahat de ulei...e baia mare
          In plus motorul lui are anumite componente tratate special si care rezista mai bine ca tratamentul componentelor de la logan...

          Cilindreea mica a loganului impreuna cu ...cant mica de ulei folosita de motor fac ca uleiul in logan sa fie supus unui altfel de stress, chiar mai mare uneori decat la mertar...

          Totusi...tolerantele mici ale mertarului sunt uneori punctele lui sensibile

          Astfel neamtu zice ca prefera ca masina sa arda ulei si nu benzina

          Renault zice ca prefera sa arda benzina si nu ulei...

          Asta cand incep sa se uzeze...si de aceea renault are esapament curat, mercedesu uneori nu

          asta e unul din motivele pt care eu prefer renault

          Comment


          • dati-mi un sfat , va rog : motul 8100 x-cess 5w-40 sau ravenol hcs 5w-40 ?
            acum am in motor castrol edge titanium si mi s-a parut cam zgomotos...in rest e ok !!

            Comment


            • 0w40 mobil1, gasesti si varianta pentru diesel daca 1.5 din semnatura e real
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by GEEOX View Post
                dati-mi un sfat , va rog : motul 8100 x-cess 5w-40 sau ravenol hcs 5w-40 ?...
                N-am avut niciunul dintre astea dar eu personal as alege Ravenol. Despre Motul 8100 asta am citit ca ar fi cam naspa, despre Ravenol n-am citit ca ar fi naspa.

                Comment


                • la turatii mari dacia oil este mancat sau si alte uleiuri patesc la fel?
                  sigpic

                  Comment


                  • la turatii mari dacia oil este mancat sau si alte uleiuri patesc la fel?
                    Mobil1 0w40, nu.
                    Elf 5w40-nu.
                    Mobil 3000 5w40-nu.

                    Comment


                    • motul xcess 5w40 - da
                      elf 10w40 - da
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • dupa un drum in forta de dus-intors pana in grecia mi-a mancat vreo 7 mm pe joja din dacia oil 5w30. pe vremea cand avea masina 1-2 ani am avut un schimb mobil 1 esp 5w30 si parca am ramas cu impresia ca nu a consumat din ulei.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                          la turatii mari dacia oil este mancat sau si alte uleiuri patesc la fel?
                          Aral 5W40 nu
                          Mannol 5w40 nu

                          Comment


                          • Stergem praful - la capitolul premium high tech, mai jos un ulei foarte bun, adversarul direct al lui Motul 300V - Millers Anglia

                            Cateva aspecte

                            - ulei cu adevarat full sintetic, gr 5 fara discutii, ester in totalitate
                            - punct de curgere -48 , HTHS 3.97 , VI 177 ( culmea doar din ester !!!!)
                            - plin de friction modifiers

                            Cele de mai sus pt 5w40....

                            Desi e tot blender ca firma, produsul este foarte bun.....nu stiu cum vreti voi, dar eu prefer oricand "plasticul" in locul "bio"....


                            http://www.millersoils.co.uk/automot...tor=Motorsport




                            La uleiuri numai domnilor.......)))))

                            Comment


                            • interesant

                              si ca pret? exista importatori autorizati in ro?

                              Comment


                              • Am dat un search simplu si am gasit Racing Nick si inca unul....la racing nick nu mam uitat, la celalt am vazut ca 5L costa 330 lei....

                                Deh, esterii costa....dar e gr 5 veritabil ( triplu ester)

                                Tot la Millers am vazut cel mai beton 5w30 de pana acum ( nici RL nul are), pe langa faptul ca e A3/B4 ( protective maxima) are HTHS de aproape 3.8.....deci cat M1 0w40 numai ca e mai bun pt ca fiind w30 castiga la pompabilitate.....si la mult mai multe ca e tot esteric....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google