Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricand se poate mai bine....nu?

    Eu sunt fan al vascozitatii xxW30....


    @I860 : eu nu mas incorseta in norme, mai ales la benzina....daca vrei protective pt motor, cauti ceva; daca vrei noxe, altceva.....trebuie sa te hotarasti ce doresti, ulei perfect nu exista

    Mie imi place Shellul asta, merge si la benzinare.....chiar daca nare norma nemtalaului tau, e mai bun
    Last edited by Hirayama; 30 August 2016, 20:40.

    Comment


    • Iara la norma 229.51 tbn este de 6 ( ca sa ia norma 229.51 ) la 229.5 tbn este de cel putin 10.

      Comment


      • Nu are nevoie draga de TBN mare pt ca S-ASH e mic.....si apoi ce faci tu, contrazici Shell-ul?
        Pai nu zice shell ca e "pure" si are baza pura sintetica ( din gaz, care e organic, asta imi place la nebunie, dar in fine) si nu produce sludge, acizi, oxidare......daca nu oxideaza/acizi redusi, tu mai vrei TBN? )))

        Comment


        • Eu vreau sa indeplineasca norma pentru jucaria mea, adica 229.5
          Si dupa cum am scris eu il schimb la 5k km, cred ca rezista 5w40 meu la 5k, daca nu repar motorul, nu se poate cuparam alta, si asa imi cam curg balele la slk 55 amg v8

          Comment


          • Da, intervalele scurte promovate de tine ajuta cel mai bine motorul

            Practic cred ca ai putea sai cam bagi orice....

            Ala (0w30) este exemplul tipic de ulei solid....chiar daca motorul se face praf, uleiul rezista !!! ))))......


            Daca tot il schimbi atat de des, orienteaza-te si tu catre unul cu friction modifiers, ajuta mai mult la performanta.....si daca il schimbi des, nu iti va strica clar motorul....dar castigi in plus la reprize etc....

            Comment


            • Azi am schimbat uleiul la masina mea si a unei colege de munca. Masina colegei este la al 3lea shimb cu shell ultra 5w40 si se poate vedea cat de bine a curatat uleiul inauntru, este o masina veche, cand am schimbat prima data era negru inauntru la buson. Uleiul arata si el foarte curat mai ales ca ea merge 95% in oras.

              La a mea nimic special totul pare sa fie curat, am scos 8l si am bagat 8l.
              Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

              Comment


              • In locul tau eu nu foloseam acea pompa de scos uleiul , cel mai sanatos este pe la busonul de golire de la baia de ulei , este mai mult de munca dar este mai bine pentru motor.
                Cu acea pompa nu este garantat ca aspiri toate impuritatile din baie !!
                Dar na comoditatea isi spune cuvantul.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  In locul tau eu nu foloseam acea pompa de scos uleiul , cel mai sanatos este pe la busonul de golire de la baia de ulei , este mai mult de munca dar este mai bine pentru motor.
                  Cu acea pompa nu este garantat ca aspiri toate impuritatile din baie !!
                  Dar na comoditatea isi spune cuvantul.
                  Uite aici buletinul oficial de la mercedes cum se face schimbul de ulei la modelul meu. Aia in reprezentanta extrag uleiul, nu mai dau drumul pe la baie de ani de zile la modeul meu.
                  Sunt si excepti de la regula slk 55 amg are doua busoane pe baia de ulei si ala ala numai asa scoti ulei insa nu este cazul meu.
                  Cand iti iei un mercedes si vrei ceva informati nu ezita sa ma contactezi.
                  AP18.00-P-0101PIT. Engine Engine Engine Engine. 1 2 3 4 5 6. Engine oil and filter change. 7.7.15. 272 in model 164, 171, 203, 207, 209, 211, 219, 230, 251 272.921/947/961/982 in model 204 272.923/952/980/983 in model 212 272.946/965/974 in model 221. Oil filter screw-on cover Oil filter element ...

                  Comment


                  • Buletin oficial pe dracu !

                    Uite aici buletin oficial Mercedes :


                    Nu prea vad scris pe nicaieri pe acest site ca ar fi recomandat scoaterea uleiului cu pompa pe la joja ! In Fine !


                    Sa revenim On Topic !

                    Hirayama ce stii de Hexol ?? stiam ca se fabrica in Canada , se mai aduce si pe la noi ?
                    Last edited by prometheus; 31 August 2016, 20:05.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      Buletin oficial pe dracu !

                      Uite aici buletin oficial Mercedes :


                      Nu prea vad scris pe nicaieri pe acest site ca ar fi recomandat scoaterea uleiului cu pompa pe la joja ! In Fine !


                      Sa revenim On Topic !

                      Hirayama ce stii de Hexol ?? stiam ca se fabrica in Canada , se mai aduce si pe la noi ?
                      LOL
                      Esti sarac cu duhul..., este un pdf ( pentru ca acest site nu ma lasa sa incarc pdf file ) din WIS ( Mercedes Benz WIS | Workshop Information System ).
                      For more information, please visit: http://www.buyepc4u.com/mercedes_wis_net_2012/

                      Banuiesc ca habar nu ai de clip pentru dacia, ce sa mai vorbesc de Xentry pentru mercedes...

                      A si daca dai jos pe "situl mercedes" al tau si aia folosesc oil extractor
                      Last edited by i860; 31 August 2016, 20:46.

                      Comment


                      • Intereseaza cineva cum se comporta un ulei in Mercedes? Cine e interesat, sa citeasca postarile de pe forum Mercedes, eventual UK.

                        Din punctul meu de vedere, pasarica, muta-ti cuibu'! Eu votez cu NU!
                        Brexit!
                        Last edited by mr.K; 31 August 2016, 20:59.

                        Comment


                        • @i860 ai vreun autoturism Dacia ?? Daca nu , nu inteleg ce cauti pe acest forum ? Acesta este un thread de uleiuri in cadrul forumului de Dacia Logan !! nu Mercedes.

                          Lasa-ma pe mine asa sarac cu duhul si habarnist cum sunt , sa-mi schimb uleiul prin metoda clasica.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Da cine nu te lasa, am zis eu cum sa iti schimbi uleiul, am zis eu ca esti comod? Cand nu mai ai argumente o dai cu aia ca nu am dacie si nu am ce cauta aici.

                            Comment


                            • Pai scuza-ma mi se pare si normal sa o dau pe aia ca nu ai Dacie , pentru mine cel putin care detin Logan nu ma intereseaza cum se comporta Mertanul tau cu nu stiu ce tip de ulei omule !!! pentru ca avem motoare diferite de la marci diferite !!! Si cu asta am spus totul !!!

                              Nu este vorba de nici un fel de invidie , ci pur si simplu nu are absolut nici o relevanta cum se comporta motorul tau de Mercedes cu un motor de Logan cu acelasi tip de ulei si aceeasi vascozitate , n-au absolut nici o treaba ! nu pricep ce tot vii si postezi aici ca ti-ai schimbat tu uleiul la Mercedes si mama ca ce bine iti merge cu acel Shell ??? cand eu sunt pe forum de Logan si detin un asemenea automobil ? cu ce ma ajuta pe mine postarile tale ??
                              Ce ar fi sa intru si eu acum pe forumul de Lamborghini din Italia si sa incep sa postez imagini si comment-uri cum imi schimb eu uleiul la Logan si cat de bine merge motorasul cu Elf 5w-40 !! pe sectiunea lor de Uleiuri . Penibil!!
                              Last edited by prometheus; 31 August 2016, 21:13.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Daca nu te intereseaza ( ceea ce este pacat, daca esti pasionat de auto ), ma poti baga la ignore, nu o sa mai vezi nici un post de la mine, insa sa afirmi ca sunt comod fara sa ma stii este de prost gust.
                                In capul meu vad altcumva, ala area mertan tigaie de 272 de cp si foloseste un ulei de 3.8 lire litru, merge masina bine, este curat motorul. De ce sa nu mearga si la alte ragali de 1.2 1.6 l, de ce sa platesi de 5 ori mai mult pe un ulei ?
                                Nu vand nici un ulei cum fac alti, recunosc cand o dau in gard. Ca nu am dacie, asta este o sa imi cumpar...
                                Mai sunt si alti interesati de acest ulei care din pacate dau numai pm l-e este frica sa posteze de zic ca le taie salariul, ce se poate intampla cel mai rau iei avertizare, nu te potolesti iei ban.


                                Poti sa postezi unde vrei si pot sa iti zic ca o sa fi tratat cu respect, numai aici este invers.
                                Last edited by i860; 31 August 2016, 21:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google