Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un cod de produs Renault ai ca vad ca e mai scump de 75RON cat e Motul-ul?

    E cumva asta: IXTAR ENGINE CLEANER 400 ml 7711229365 ?

    E 39RON la Autokarma .
    Last edited by madhorsefuzzy; 16 July 2015, 12:19.

    Comment


    • nu e ixtar, e referinta si cutie renault

      Comment


      • Si ce, daca e mai scump e mai bun?
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Lasa pretul baga referinta sa stie si muritorii.

          Comment


          • 7711229473 eu am zis ca nu e bun la orice motor.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • E prima data cand aud de cineva care forjeaza motorul cu engine flush. Timpul maxim de folosire a unei astfel de substante, e de 10-15 min cu motorul la ralanti
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Citeste mai atent (si eu am crezut ca a dat forja cu flassh engine).

                Sunt cazuri unde se recomanda flash engine, articole pro si contra cat incape.

                Dar atata timp cat stii istoricul/e masina ta, ai avut grija sa faci schimbul la interval regulat, n-ai ce flash engine sa faci.
                Vorbim aici de uleiuri moderne care nu au nici o treaba cu un mineral ordinar, oricat de mediocru ar fi uleiu.

                La Loganu meu nu vad de ce as face asa ceva la 140.000 km cand vad ca e "lacrima" , ca uleiu scos dupa 10-12000 km e maronit, nici macar innegrit sau sa aibe ceva impuritati...

                Comment


                • Anumite cazuri si motoare. Vezi motorul 1.8 turbo de la grupul VAG care are obiceiul sa depoziteze "namol" foarte usor si care duce la deficiente de ungere. Sunt patit personal, apoi dupa documentare am aflat ca e boala acestui motor. In afara de a schimba uleiul mai des decat in mod normal sau a face flush engine, nu ai ce face, asta daca nu vrei sa te trezesti fara presiune in ulei, in varful muntelui.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Salut. Pentru cei ce au cumparat Castrol Magnatec C3, aveti idee ce elemente de securitate are bidonul de 4 litri ? L-am gasit undeva la 110 lei, fata de 150-160 lei, si sa nu cumva sa iau vreun Floriol sau Argus ! Este pentru un motor 1.6 MPi, Logan.

                    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
                    Logan Ambition 1.6 8V

                    Comment


                    • Daca tot vrei uleiul asta mai bine il cumperi de la eMag cu 125 de lei (transport gratuit) si stai linistit.

                      Cat despre engine flush, avem urmatoarea combinatie:
                      Golf 4 - German
                      Flush Renault - Francez
                      Inginer de meserie - Roman
                      180km/h pe autostrada - Taran
                      Chiar? Ce se putea intampla rau? Serios acum, parca e un banc!

                      Comment


                      • @UrsBrun Pai e-Mag il ia de la epiesa.ro iar eu il iau direct de la epiesa.ro. Dar mi se pare ft ieftin. E ok Magnatecul asta pentru motorul asta ?

                        Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
                        Logan Ambition 1.6 8V

                        Comment


                        • Decat Magnatec, mai bine Elf 5w40.

                          In banii aia, eu asa alege Mobil 3000 5w40.

                          Comment


                          • E mai prost Magnatecul decat Elf ? Mobilul e mai ieftin si decat Elf si decat Castrol.

                            Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
                            Logan Ambition 1.6 8V

                            Comment


                            • Originally posted by blanarucristi View Post
                              Mobilul e mai ieftin si decat Elf si decat Castrol.
                              Aici trebuie să-ţi pui mari semne de întrebare, despre cât de original poate fi Mobil-ul acela.

                              Comment


                              • Deci preturile pe epiesa.ro sunt Elf Evolution SXR 5W40 - 96 lei. Castrol Magnatec C3 5W40 - 109 lei. Mobil 3000 5W40 - 100 lei. My bad, Elf e mai ieftin ca Mobil. Ce spanac sa iau ? Vreau sa fac weekendul asta revizia ca am mers la limita cu vechiul ulei.

                                Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
                                Logan Ambition 1.6 8V

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google