Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un ambalaj e doar un ambalaj.
    Ca si comparatie, Mobil1 pe piata americana a anilor '50 se vindea in ambalaj de tabla (mai scump). Iti dai seama cand a aparut cu ambalaj de plastic, ca toti care gandeau ca tine, au zis ca uleiul e e varza?
    Eu cred ca la aparitia ambalajului de plastic, Mobil1 era net superior uleiului anilor '50, ca specificatii.

    Daca mi-l da mai ieftin, merg cu cu PET-ul propriu.
    Last edited by mr.K; 22 June 2015, 10:27.

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post
      ...................
      Se vede clar c-au redus din costurile de productie pentru ambalaj foarte mult, oare nu e si uleiul mai prost calitativ fata de acum 1 an ? ca din moment ce in ambalaj bagi extrem de putini bani poate ca si uleiul e mai "performant" ??
      Eu stiu de tipul si forma asta de ambalare la Mobil1 de vreo 20 de ani, deci despre ce costuri reduse vorbim aici?

      Daca e sa te iei dupa forma/aspectul ambalajului, nu stiu ce mai poti spune de RedLine sau Amsoil care sunt cel putin stupide la ambalajul de 1 litru, asta daca e sa vorbim strict dpdv al ambalajului.
      Dpdv al performantelor, Redline cam bate tot ce e pe piata, inca fac uleiuri veritabile PAO (zic inca, pt ca in cativa ani se vor prosti si ei de cap ca sa tina pasul cu concurenta).

      Pe primele loturi scria clar Hidrocracat la EDGE FST, lumea cum e suspecta la asa ceva, au scris FullySyntethic si gata...e sintetic veritabil ))

      Sau, ca sa vorbim de polul opus (dupa cum vad eu ambalajul) alege un Castrol EDGE 5W40 FST TurboDiesel, bidonul de 4/5 litri arata super mega bengos, cand defapt continutul e un ulei mediu spre mediocru 5W40 (un hidrocracat fara pretentii ).
      N-are nici o legatura in termeni de performanta cu vechiul EDGE 0W40 (simplu, fara TD sau cu alte terminatii de molecule miraculoase).
      Attached Files
      Last edited by Octavian; 22 June 2015, 18:53.

      Comment


      • Poate nu m-am facut eu inteles.
        Scriu doar atat , cum imi dau seama ca produsul pe care l-am achizitionat de pe internet (in cazul meu Mobil1 NL 0w-40 - 4L) nu este contrafacut ?
        Last edited by prometheus; 22 June 2015, 19:39.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Ia motul crono 300V, ambalaj frumos de tabla, cel mai bun ulei.

          Originally posted by mr.K View Post
          Un ambalaj e doar un ambalaj.
          Ca si comparatie, Mobil1 pe piata americana a anilor '50 se vindea in ambalaj de tabla (mai scump). )
          La fel ca orice alt ulei mineral de pe vremea aia dealtfel, era la conserva....
          Last edited by einstein1984; 23 June 2015, 07:47. Reason: Automerged Doublepost
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • eftin ca timisoareana la pet motulul asta. cel mai eftin. macar e o conserva frumoasa, altfel nu ii vad rostul la logan.

            Comment


            • Conserva se colectioneaza, peste 50 de ani scoti bani buni pe ea, am vazut io la TV.

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Scriu doar atat , cum imi dau seama ca produsul pe care l-am achizitionat de pe internet (in cazul meu Mobil1 NL 0w-40 - 4L) nu este contrafacut ?
                Verifică pe site-ul oficial al producătorului sau pe alte site-uri de afară, care comercializează acest tip de ulei.
                ÃŽn ultimă instanţă poţi să trimiţi un mail şi la fabrică.

                P.S Sincer, cred că-ţi faci prea multe probleme.

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Poate nu m-am facut eu inteles.
                  Scriu doar atat , cum imi dau seama ca produsul pe care l-am achizitionat de pe internet (in cazul meu Mobil1 NL 0w-40 - 4L) nu este contrafacut ?
                  Cumperi de la reprezentanta!

                  Comment


                  • Daca Reprezentanta ii pune holograma si raspunde de el in scris ca e 100% produs original , da atunci voi lua de la ei.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Reprezentanta nu vinde M1 0w40, ei au Dacia Oil mai scump si mai bun ca M1.

                      Comment


                      • reprezentanta=importatorul uleiului, nu reprezentanta dacia. cred...

                        Comment


                        • Exista distribuitori autorizati Mobil ca Lubexpert, Star Lubricants...
                          Last edited by mr.K; 24 June 2015, 15:59.

                          Comment


                          • pai, la aia se referea cand zicea "reprezentanta".

                            Comment


                            • @ Octavian
                              Sau, ca sa vorbim de polul opus (dupa cum vad eu ambalajul) alege un Castrol EDGE 5W40 FST TurboDiesel, bidonul de 4/5 litri arata super mega bengos, cand defapt continutul e un ulei mediu spre mediocru 5W40 (un hidrocracat fara pretentii


                              EU numai din asta am bagat Castrol 5w40 si sunt f multumit de el (1.5Dci )
                              Masina are aprox 100.000 km si pana acum nici o problema,motorul merge ca in prima zi e f silentios insa cred ca si Elf e foarte ok
                              Nu ma pricep la uleiuri insa cand aud de cele mai scumpe uleiuri Motul si alte nebunii sa bagi in masina de aprox 9,10 mii...eu cred ca sunt unii cu masini de peste 30.000 E si nu baga asa ceva,acum fiecare cum crede )
                              Attached Files
                              Last edited by Allyn_y; 24 June 2015, 16:45.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Reprezentanta nu vinde M1 0w40, ei au Dacia Oil mai scump si mai bun ca M1.
                                Vinde si reprezentanta Dacia Mobil1 la greu. In Arad cel putin atat la magazinul de reprezentanta Dacia cat si la celalate de cartier au inclusiv M1 5W30 ESP, M1 0W40, M 5W40...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google