Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ar fi:
    -Danemarca/Belgia/Olanda/ Germania
    Din Romania:
    -Carrefour cand e la oferta.
    - un magazin mare de piese auto din Iasi, ceea ce nu ii ajuta decat pe cei loco.
    N-am nimerit contrafacut nici de afara, nici cumparat din Romania.

    Afara se gaseste si la 5 litri bidonul.

    Am zis sa incerc si Mobil1 0w30, un pic mai scump decat 0w40. Inca n-am pus.
    Last edited by mr.K; 12 August 2016, 21:29.

    Comment


    • Cred ca s-a mai discutat, dar nu gasesc. Care e diferenta intre Elf NJ si SXR (ambele 5-w40)?

      Comment


      • Cred ca ai vrut sa spui NF; are agrement vw, deci in principiu e dedicat motoarelor cu pompa-injector.
        Last edited by IancuMIC; 15 August 2016, 13:37.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Ulei NF:
          Lubrifiant cu performante foarte ridicate, obtinut prin tehnologie de sinteza ELF, recomandat motoarelor pe benzina si Diesel.
          ACEA A3/B4
          API SL/CF
          VW 502.00/505.00
          MB p. 229.3
          GM-LL-B-025
          BMW LL-98
          PORSCHE
          RENAULT


          Ulei SXR:
          Lubrifiant sintetic de inalta performanta, ce asigura economie de combustibil – 6.5% conform diagramei UTAC- conceput pentru toate tipurile de autoturisme pe benzina si diesel.
          -ACEA A5/B5
          -API SL/CF
          RN0700, RENAULT benzina ( exceptie 2.0 16v Renault Sport, 2.0 T Renault Sport, V6 Renault Sport)
          Last edited by Fanez; 15 August 2016, 18:29.

          Comment


          • Fane, vezi ca e invers

            Pe elfshop habar nu au, uita-te pe site-ul official elf;

            Ulei elf NF 5w40 http://catalog.elf.com/automotive/ca...n-900-nf-5w-40


            Este un A3/B4 fara norme Renault


            Ulei elf 5w40 SXr http://catalog.elf.com/automotive/ca...-900-sxr-5w-40


            Este tot un A3/B4 cu norme Renault, special conceput pt Renault, inclusive Renault sport ( nu cum scrie pe elfshop).....in plus are SN care e mai avansat fata de precedentul (SL)


            Dintre cele 2, as allege SXR

            Deci cand alegeti uleiul cititi la sursa, nu ce spun comerciantii.....

            Comment


            • Daca am vazut Elfshop, m-am gandit ca stiu ei mai bine. N-am mai verificat in alta parte.
              L.E. Vad ca pe elfshop 900 SXR e A5/B5, iar pe Elf este A3/B4. Acelasi ulei.
              Last edited by Fanez; 15 August 2016, 19:51.

              Comment


              • Nu,elfshop sunt doar comercianti....si iti dai seama de calitatea lor prin faptul ca nici copy/paste nu-s in stare sa faca

                SXR 5w40 este A3/B4 toata ziua, din moment ce este recomandat pt Renault sport.....


                Repet, daca vreti sa stiti despre ceva ( piesa, ulei etc ) mergeti la sursa....nu va mai luati dupa tampeniile comerciantilor( elfshop epiesa etc etc)..

                Comment


                • Ce parere aveti despre Ulei motor ELF EVOLUTION 900 SXR 5W-40 4L ?
                  As vrea pentru al meu 1.4mpi. Revizia o fac o data la 15k km.

                  Comment


                  • E ok. L-am pus in primavara, am urcat tranfagarasanul si transalpina in
                    aceeasi zi cu el, acu' l-am schimbat din nou dupa 7500 km. L-am schimbat la 7500 ptr ca asa scrie in manualul meu, revizia se face la 7500 in loc de 15.000 daca am mers peste 5000 km la temperaturi peste 30 de grade(bifat) sau daca am viteza medie de pana in 30 km/h(eu am 31-iar bifat) si mai ales ca am considerat ca l-am cam dus la limita cu alea 2 sosele montane una dupa alta. Si avand in vedere ca a costat 82 lei=4l.
                    Insa uleiul clar mai mergea tinut, nu arata rau deloc, nu era negru, motorul se comporta absolut ok.
                    Last edited by anto84; 18 August 2016, 22:31.

                    Comment


                    • Cand o sa-ntelegeti ca un ulei daca-l dai jos dupa un nr mai mare de km si nu-i negru,NU ESTE BUN,acum probabil la tine a fost asa datorita intervalului prea mic de schimb.
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • Originally posted by burtosu View Post
                        nu-i negru,NU ESTE BUN
                        Cu condiţia să mergi pe benzină, că pe GPL se mai schimbă din percepţii.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Inca n-am facut 2000km cu uleiul din fabrica si e cam negru. Asta inseamna ca e un ulei foarte bun?
                          Originally posted by VlaD2803 View Post
                          Ce parere aveti despre Ulei motor ELF EVOLUTION 900 SXR 5W-40 4L ?
                          As vrea pentru al meu 1.4mpi. Revizia o fac o data la 15k km.
                          Cu ELF EVOLUTION 900 SXR 5W-40 folosit in 1,4 am fost destul de multumit, dar l-am schimbat la mai putin de 15000 km.

                          Comment


                          • Originally posted by burtosu View Post
                            Cand o sa-ntelegeti ca un ulei daca-l dai jos dupa un nr mai mare de km si nu-i negru,NU ESTE BUN
                            Dac a ne si explici de ce, poate intelegem.
                            Negru nu inseamna ca-i ars?

                            Comment


                            • Nu neapărat. Colegul se referă la proprietățile detergente ale uleiurilor și are dreptate. ;)
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Subiectul e vechi, dezbatut si redezbatut de numeroase ori in acest topic: pe scurt, un ulei care "curata', e clar ca se innegreste..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google