Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by i860 View Post
    Astea sunt uleiurile aprobate de MB



    Redline "sustine" ca merge si la MB 229.3 sau MB 229.5 insa dupa cum vezi pe situl oficial nu este listat.



    Ok, dupa logica ta, cred ca ar fi bine sa pui in Mercedes ulei OU MEI Fully SYN. No. 1 pt ca este "nr 1 si are aprobare Mercedes"

    Pariez ca il gasesti chiar mai ieftin decat Shell....))....doar e made in china


    Ce imi place cand isi dau cu parerea unii care nici macar nu au legatura fizica cu subiectul discutat

    Comment


    • NDL e fan Elf, nu-l luați în seama.

      Comment


      • Tu vinzi ulei redline sau care este probelma ta?
        Eu nu sunt fan shell, insa daca are aprobarea masini mele mb229.5 una dintre cele mai stricte norme pentru ulei alaturi de Porsche a40 din lume si este 3.98 de lire un litru normal ca nu o sa bag u ulei ca redline fara nici o aprobare.
        NU am zis ca shell merge neaparat si la dacia sau citroen sau alte fiare...
        Logica ta nu iti da voie sa realizezi ceva simplu, clasa a 3, citit si inteles. Nu m-am legat de nimic am zis ca redline minte si se foloseste de niste aprobari ( culme pe care nu le are insa le afiseaza pe situl lor ) este misleading, manevra ( pe intelesul tau ) sa te faca sa cumperi un ulei extraordian de scump...

        Te rog sa nu te deranjezi sa imi raspunzi.

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          Flash point 229, mai bun ca la Shell, dar asta nu il face neaparat mai bun.

          Multa lume lauda Shell Ultra 5W40 si 0w40, din pacate de pe fisa eu nu vad nimic iesit din comun, din contra, anumite valori mai slabe fata de alte uleiuri din aceeasi gama.
          Ce imi scapa ?
          Si aici aveau fisa veche, le-am scris si au schimbat-o. De asemenea au schimbat si msds.

          The UK's largest independent supplier of automotive oils, fluid and parts. We've products to suit any vehicle, from full blown Race / Track weapons, to Daily Drivers looking to save money. Plus FREE expert advice & recommendations - OPIE KNOW OILS
          Attached Files

          Comment


          • Eram sigur ca iti vei da arama pe fata....stii ca ti-am mai scris ca nu cred vrajeala ta cu logan forum si cineva naiv de aici a sters posturile

            Deocamdata RedLine este ulei de nisa, asa ceva nu se chinuie sa obtina aprobari, costurile ar fi mult mai mari pt teste etc...cine vrea sa-l puna, il pune cine nu....isi da cu parerea

            Te sfatuiesc sa lasi ironiile ieftine ca nu te tine....ti-am mai zis, faptul ca esti dincolo nu inseamna ca esti mai destept, dimpotriva deocamdata dincolo au ajuns numai tiganii si hotii din Romania.....sper sa nu dezamagesti si sa fii in ton cu majoritatea

            Deasemenea nu este nevoie sa imi traduci....inteleg si vorbesc fluent mai multe limbi decat ai tu degete la o mana ( sau chiar 2)


            Iar daca tot vorbesti de norme, detaliaza ce intelegi prin " cea mai stricta norma mb 229.5 etc" ca e fascinant.....

            Comment


            • Potoliti-va amandoi sau va luati BAN!
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Originally posted by i860 View Post
                Cred ca nu ai inteles...
                Astea sunt uleiurile aprobate de MB



                Redline "sustine" ca merge si la MB 229.3 sau MB 229.5 insa dupa cum vezi pe situl oficial nu este listat.
                Nu are MB pt ca nu l-au dat la teste, nu pt ca l-au dat si a picat testu.

                Adica are Q8 (cel mai slab ulei care l-am folosit vreodata) si nu poate avea asta...

                Originally posted by i860 View Post
                Si aici aveau fisa veche, le-am scris si au schimbat-o. De asemenea au schimbat si msds.

                The UK's largest independent supplier of automotive oils, fluid and parts. We've products to suit any vehicle, from full blown Race / Track weapons, to Daily Drivers looking to save money. Plus FREE expert advice & recommendations - OPIE KNOW OILS
                Nu am gasit niciunde cat are HTHS formula noua.
                Daca pc de aprindere e asa ridicat, poate are siun HTHS de 4+...

                Oricum o sa incerc la urmatoru schimb, doar pt ca e inuman de ieftin la cat se lauda ca e de bun.

                Originally posted by Fanez View Post
                Chiar tu ai aratat ca are aprobare MB.
                Problema mea, la care n-am gasit solutie este: ce ulei am eu in motor, pus de fabrica? In carte zice ca pot sa pun si 10w40 si 5w40 si 0w40. Mai zice si ca e posibil sa consume ulei, iar eu trebuie sa completez. Cu de care completez? Zice sa respect indicatiile si recomandarile. Care sunt alea? Daca-mi consuma un litru completez cu 330 ml 10w40, 330 ml 5w40 si restul 0w40, astfel ma conformez recomandarilor.

                via Tapatalk
                Din fabrica vine si 1.2 cu 5W30, tot 5W30 iti baga si la revizii.

                Nu se intampla nimic rau (in sensul ca sa faca spume, si d-astea) daca combini cu alta vascozitate, completezi cu ce vrei (si de la ce producator vrei) doar ca nu o sa mai ai spre ex un 5W30 cu propritati de 5W30, o sa fie o mixtura.
                Eu as completa tot cu 5W30, fie DaciaOil, fie Elf, etc.
                As incerca un schimb complet cu Mobil1 ESP 5W30 sa vezi daca il consuma la fel de repede/la fel de mult.
                Last edited by Octavian; 24 July 2016, 10:10. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Spre surprinderea mea, la 1.2 16v E6 asta, in carte e recomandat doar xxW40, niciun W30. D-aia am si intrebat. Am zis in gluma ca pun cate 330 ml din fiecare pentru ca toate sunt admise dar nu e specificat nicaieri ce ai in motor si de care trebuie in cazul in care completezi.
                  Daca schimb eu uleiul azi, la anu' cand fac revizia la ei, sesizeaza cineva ca am umblat la buson?
                  Last edited by Fanez; 24 July 2016, 10:27.

                  Comment


                  • Nu cred ca baga nimeni de seama, si eu la inceput intre revizii am mai schimbat uleiu acasa si n-a spus nimeni nimic.
                    Si chiar daca ar oberva, ce poa' sa faca...?

                    Mai era la inceptut isteria si cu instalatia electrica, am bagat si player, si statii si woofere (masina avea 1 an) si nu s-a legat nimeni de nimic.

                    Comment


                    • Chestia cu garantia.

                      via Tapatalk

                      Comment


                      • Ce Fane...vrei sa schimbi deja uleiul? :O


                        Sent from mobile
                        Keep walking...

                        Comment


                        • O sa-l schimb eu la un moment dat.
                          Ziceam sa pun redline dar m-am linistit. Ori redline ori dacia oil, aceeasi duda, doar ca duda de redline e mult prea scumpa pentru ce ofera.
                          Last edited by Fanez; 24 July 2016, 16:10.

                          Comment


                          • Ce-mi plac mie ăstia care-s lămuriți bustean fără sa testeze / încerce un lucru.
                            Nea Fane, recunoaște ca ti-e frica sa torni redline în 1.2 de frica sa nu-ti lase baia uscata după 1000km.

                            Comment


                            • Recunosc ca n-am curaj sa bag in masina mea redline. Nici macar in portbagaj. Asta e ulei de ulei, pentru masini adevarate, nu Dacia.
                              Nenea cogiac, ai cumva fabrica de redline, ca parca laudai alt ulei mai demult.
                              P.S. Redline nu are recomandare renault.
                              Last edited by Fanez; 24 July 2016, 18:09. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Da, are fabrica de ulei in boxa blocului. A inceput sa fabrice Red Line pentru ca s-au scumpit bidoanele (goale) de Mobil 1 New Life 0w40 si nu mai iesea profit. A gasit o nisa de piata cu bidoane de Red Line si s-a reprofilat.

                                Mi-a zis mie ca ar fi vrut sa produca Elf 5W40, dar in afara de NDL n-a mai gasit pe nimeni sa cumpere.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google