Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Și eu am trecut de la M1 5W30 la Valvoline 5W40 din mai multe considerente (compoziție, preț, performanță etc.). Momentan, după vreo 2000-2500 km, cu Valvoline sună așa "înfundat" cum îi place colegului. Me, happy!
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • @ursmajor
      Incearca un shell data viitorea mai ales ca ai GPL. Temperaturi mai mari in cilindri... Ce flash point ai la valvoline?

      Comment


      • Eu unul folosesc ECO POWER DIESEL . Nu afecteaza planetara si absolut nimic pentru ca e mai subtire si este ECO .

        Comment


        • Originally posted by i860 View Post
          @ursmajor
          Incearca un shell data viitorea mai ales ca ai GPL. Temperaturi mai mari in cilindri... Ce flash point ai la valvoline?
          Flash point 229, mai bun ca la Shell, dar asta nu il face neaparat mai bun.

          Multa lume lauda Shell Ultra 5W40 si 0w40, din pacate de pe fisa eu nu vad nimic iesit din comun, din contra, anumite valori mai slabe fata de alte uleiuri din aceeasi gama.
          Ce imi scapa ?

          Comment


          • Te uiti la o fisa veche la shell, cel nou pureplustehnology gtl are flash point 242
            Last edited by i860; 16 July 2016, 14:59.

            Comment


            • Numai pe site-ul asta turcesc am gasit fisa noua.
              Se gaseste la noi ? (sunt foarte curios de el) sau bag de seama ca momentan functionam cu Shell vechea formula care nu e mare mancare de peste.

              Comment


              • Nu stiu de Ro, insa aici in uk, un litru de shell nou este 20.90 ron super ieftin pentru un ulei de calibrul lui. De asta si il schimb la 5k km, nu este nici macar cat jumate de plin benzina...
                Trebuie sa te uiti sa fie cel nou, gtl si sa scrie pe bidon pure plus tehnology
                Asa arata bidonul nou de shell:

                Deci ca sa iti raspund iara la intrebarea ta:
                1: pret excelent
                2: calitate excelenta
                Attached Files
                Last edited by i860; 16 July 2016, 15:59.

                Comment





                • am vazut si la noi la un pret f bun.

                  doar ca nu-mi dau seama daca e varianta optimizata sau nu. din poze pare a fi identic cu ce a postat colegul i860 dar daca dau la specificatii tehnice imi apar valorile vechi...

                  am vazut la Kaufland ulei shell 5w40 dar la pret dublu, adica 70 de roni/l
                  Last edited by cristi....; 16 July 2016, 17:07.

                  Comment


                  • Are la Evolube la pret normal pt HELIX ULTRA

                    Comment


                    • Nu e Pureplus d-asta nou, trebe sa scrie pe bidon cum spuse colegu mai sus.

                      La noi nu se gaseste momentan
                      Attached Files

                      Comment


                      • pai si in linkul de mai sus, postat de colegu', scrie pure plus technology. unde te uiti ?
                        Attached Files

                        Comment


                        • Mi-a venit si mie randul sa fac schimbul de ulei...de curiozitate am hotarat sa pun si eu Mobil 1 0W40NL; o sa fie singurul ulei pe care il voi lasa 15.000 de km.; motorul nu a vazut decat Elf (10w40 sau 5W40) schimbat la 10.000 km. Eu am luat-o de ocazie la 155.000 si nu mananca deloc; la 10W40 scadea cam 5mm pe joja iar la 5W40 cam 3mm in 10.000 km si cred ca mai mult pierd ulei pe la garnitura capacului de culbutori ca n-am schimbat garnitura la ultima reglare de tacheti si e mereu umed, ba chiar umed bine...
                          Mi-a venit greu sa iau aceasta decizie; cei de la service, prietenii, parerile de pe net, toti mi-au spus ca cel mai indicat pentru 1.4 8v este Elf ca asa vrea producatorul; sau ca e foarte periculos la km. parcursi (185.000) sa pui chiar 5W40 (cel mai bine pentru varsta motorului ar fi 10W40).
                          Binenteles ca am schimbat si filtrele de aer, ulei si habitat, gpl lichid; cel gazos il mai las; de asemenea inlocuit bujii Denso K20TT dupa 18.000 tot cu Denso K20TT (de acum le schimb si pe ele la 15.000); am o placere deosebita sa mi le schimb singul in curte...
                          Ca impresii confirm ca este mai silentios, mai vivace la accelerari, parca a intinerit, senzatia este ca este un motor mai fortos...este adevarat ca dupa orice schimb sunt simtomele astea, dar la Elf nu a fost niciodata asa. Sunt foarte bucuros de alegere si pentru ca am avut curaj sa inving miturile ca Elf este cel mai potrivit ulei pentru motoarele Renault si uleiul mai gros este mai bun pentru motoare trecute de 100.000 km.
                          La mine Elf 10W40 a scazut cel mai mult in motor, cu Elf 5W40 mai putin iar cu M1 0W40 NL deloc; in fiecare vara fac 4 drumuri de cate 9 ore incontinuu pana la Iasi la socri...dupa drumurile aste la Elf scadea pe joja intre 1 mm (Elf 5W40) si 2 mm (Elf 10W40) iar la 0W40 deloc...concluzionez ca pentru motor un 0W40 (orice firma...nu vreau sa fac reclama M1 NL) fiind full sintetic este cel mai indicat..
                          Deci pentru mine
                          - Elf nu este cel mai bun ulei pentru moarele Renault
                          - un ulei 0W40 este mai bun pentru motor decat 5W40, 5W30 sau 10W40, indiferent de varsta lui; daca mananca nu schimb indicele uleiului, ci segmentez motorul.

                          P.S.
                          Sunt doar parerile mele si le afirm cu tarie...pentru altcineva pot sa nu fie relevante, pot sa fie percepute ca niste gogorite...
                          Last edited by plopii; 16 July 2016, 20:26. Reason: aranjare in pagina

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            pai si in linkul de mai sus, postat de colegu', scrie pure plus technology. unde te uiti ?
                            Nu pot sa-ti raspund )))

                            La 25 lei litrul (asta pana nu il incerc) mi se pare cel mai imbatabil ulei pret-calitate.

                            Comment


                            • Iti zic ca este un ulei forte bun, il folosesc la uramtoarele masini.
                              slk 350 v6 272 cp ( masina personala ) si ii dau de ii sar capacele
                              slk 55 amg v8 360cp a uni prieten si ala este manic
                              slk 230 4 in linie 193 cp a unei colege de munca
                              Toate masinile de sus sunt "servicesate" de mine personal schimb ulei filtre bujii si pana acum nici o problema. Am pus poze cum arata motorul inauntru la mine si de acolo se poate vede cat de curat este.
                              Last edited by i860; 17 July 2016, 11:49.

                              Comment


                              • Imi pare rau pt ca numai ce am facut schimbul de ulei la tractor, sa iau un bidon preventiv nu pot acum pt ca stau f f rau cu banii.
                                Oricum voi baga un schimb sigurat.

                                Parca vad ca dupa ce incepe sa fie folosit pe scara mai larga incepe sa urce si pretul (ca asa e la romani), asa cum s-a intamplat cu LiquiMoly, acum niste ani buni avea pret notabil mai mic decat celelalte, acum...e printre cele mai scumpe, absolut nejustificat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google