Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si mie la inceput la prima revizie, imi facuse figuri ca venisem cu uleiul meu (Castrol Magnatec 5w-40 - cu specificatii RN0700/0710), cum ca pierd garantia daca se strica motorul din cauza acestui ulei , bla bla bla , vrajeli , motorul nu a avut nici cea mai mica problema.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Offtopic: Pentru 1.6 benzina vw passat? in care service vad ca a folosit Aral 5w40. Am gasit pe site la WV schimb ulei cu 300 lei. Dar nu rasunde nimieni la nici un tel ))

      Comment


      • Ai fost norocos. Asta e gaselnita sa scape mai usor daca ai probleme in garantie. Chiar daca aduci ce zice producatorul, ei trec in fisa "adus de client" si daca o fi vreo problema o sa zica: "pai da, a fost contrafacut, l-ai adus tu, nu remediem pe garantie".

        Comment


        • Problema-i in felul urmator: traim in romania. Prin urmare, nu are nici o garantie ca tu ii aduci ulei de o calitate minima. Ce baga producatorul, este un ulei de o calitate minima care sa asigure buna functionare a motorului in regimuri normale.
          Tu poti veni cu un ulei Mobil 1...unde Mobil este numele vaporului si 1 este primul vapor. Ei n-au garantia ca-i ok uleiul. Sa te creada pe cuvant?

          Comment


          • Numai la religie zice sa crezi pe cuvant.
            De ajuns sa citeasca niste specificatii si afla daca uleiul e potrivit.

            Cat despre originalitate, ei de unde stiu ca uleiul Elf din stocul lor e original?

            Comment


            • Din acest motiv uleiul eu nu-l mai comand online , ci mi-l cumpar din magazine mari , gen Carrefour sau magazine de piese auto , daca se intampla ca uleiul sa fie contrafacut cel putin am pe cine da in judecata , asta asa rapid la prima strigare.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • mr.K prin granatia scrisa oferita (aka carnetul de intretinere).
                Dar ei de unde stiu ca specificatiile alea pe cutie sunt reale...tot asa pot scrie si eu pe cutie ca-i facut din praf de morcovi crescuti pe luna.

                Comment


                • Cat despre originalitate, ei de unde stiu ca uleiul Elf din stocul lor e original?
                  mr.K prin granatia scrisa oferita (aka carnetul de intretinere).
                  Nu vad legatura cu prefectura.

                  Deci e de ajuns ca iti prelungesc garantia, motorul poate avea orice posirca de reprezentanta in el.
                  Dupa ce iesi din garantie cu motorul, care oricum nu ar fi avut cum sa pice in 3 ani, ca suta de mii de km nu o fac prea multi in 3 ani, te gandesti daca nu cumva motorul tau e ceva mai uzat decat ar fi fost daca ii puneai tu un ulei bun.
                  Vorbesc ipotetic, toata lumea stie ca nu exista ulei mai bun ca Dacia Oil/Elf pentru Logan.

                  Dar ei de unde stiu ca specificatiile alea pe cutie sunt reale...
                  Pentru ca uleiul a trecut niste teste.

                  Eu nu inteleg unde bati, ce scrie pe cutie e real chiar si la un ulei contrafacut, doar au copiat eticheta originalului.
                  Last edited by mr.K; 7 June 2016, 13:16.

                  Comment


                  • Acum sa no dam in penibil , exista o oarecare teama ca uleiul sa nu fie contrafacut , eu ca prima masura de reducere a acestui risc am scris mai sus cum procedez.

                    Asa si apa plata care o cumperi din magazin , de unde stii ca-i apa buna de baut ? sau ca-i apa plata ? si nu de la robinet ?
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Pai nu stii. N-ai vazut ca a si fost scandal cu apele din super-hiper marketuri?
                      Originally posted by prometheus View Post
                      Din acest motiv uleiul eu nu-l mai comand online , ci mi-l cumpar din magazine mari , gen Carrefour sau magazine de piese auto ....
                      Si eu comandam online si ma duceam sa-l ridic de la sediul firmei (punct de lucru), oricum poti sa-i tragi de urechi ac stii de unde l-ai luat. De exemplu eu luam de la Autokarma, dar cand mi-au adus cu data de 2013 (anul asta), am zis ca nu mai iau de la ei. In magazin am vazut ca pe doua dintre bidoane scria noiembrie 2014, dar am zis ca nu e problema, ca suntem in martie 2016. Cand am schimbat uleiul, am vazut ca pe al 3-lea bidon scria 2013. . Bidoanele, de la mama lor, cu sigiliul ala de sub capac (folia respectiva).

                      Comment


                      • Antigelul rezista 8 ani in bidon, uleiul de ce nu ar rezista 3 ?
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • daca va e teama asa de provenienta uleiului dati o fuga la o reprezentanta care foloseste ca ulei de prima umplere uleiul vizat si gata

                          hyundaiu si vw stiu ca folosesc m1 de ex , doar ca preturile vor fi acordate la nivelul brandului

                          sau mergeti si-l luati de la distribuitorul autorizat/comandati de pe net la ei. din cate am vazut eu, uleiurile aduse in supermarketuri sunt toate luate de la importatori autorizati, asa ca n-am nici o teama de a lua din real de ex mobil 1

                          eu am teama mai mare de filtre contrafacute, mai degraba decat vreo zeama de motor, antigel etc

                          Comment


                          • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                            Nu cred sa fie doar placebo, pt ca la schimburile anterioare cu elf, nu simteam/auzeam nici o diferenta in functionarea motorului
                            Drumuri bune!
                            Fix placebo este.
                            Se simte cand pui ulei nou, orice ulei ai pune.
                            Last edited by anto84; 7 June 2016, 17:07.

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              Antigelul rezista 8 ani in bidon, uleiul de ce nu ar rezista 3 ?
                              De 4 ani auzisem si eu ca ar fi garantat, doar ca nu cred sa-si piarda din proprietati stand in raft. Era vorba doar ca idee. De aia nici n-am zis nimic cand am vazut ca scrie 2014. Iti dai seama ce vandut este daca au stocuri de acum 2-3 ani.

                              via Tapatalk

                              Comment


                              • Azi am schimbat uleiul si filtrul, 8l am bagat 8l am scos.
                                Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google