Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci inca se faceau motoare fiabile si ganditi-va ca la vremea respectiva uleiul era mai slab fata de ce avem la ora actuala pe raft.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by Hirayama View Post
      Nu exista ulei perfect pt toate motoarele colegu`

      Dar daca zici de "cea mai buna norma de benzinar si diesel fara DPF", iti zic eu de ce mai buna norma de benzinar si diesel si fara si cu DPF :

      - mai jos comparatie intre norma laudata de tine MB 229.5 vs vw 504.507 (de ex):

      - se observa ca la uzura e peste norma Mercedes (vezi wear) iar la protectie pt catalizator este.....departe rau de tot....

      In rest, sunt cam la fel....


      Deci lasati-o mai usor cu MB 229.5 ca exista oricand ceva mai bun, in aceeasi liga.....daca indraznesc sa trec la uleiuri axate numai pe protectia motorului ( fara sa conteze catalizatorul) atunci se allege praful de MB 229.5 al tau....

      Mai era cineva cu Mercedes pe aici care tot vorbea despre...ceva.......mai lipseste acum sa incepi si tu sa-mi lauzi Shell Helix ultra 5w40......
      VW50400/50700 DA UZURA MAI MARE PE AX CAME EVACUARE DECAT 50501... intodeauna...SI o spune si VALVOLINE OFFICIAL...

      CE VEZI..TU LA LUBRIZOL pe paianjenul de performanta este "relative performance tool " scrie mare sus....la inceput...

      Ai aici IN pdf la pag 44-45 cateva "nu oricare brand si tip" fluide cu norma MB229.5 super verificate de proceduri ff dure...UOA la 100 ore obligatoriu, teste cromatografie etc etc...
      MOTORU E MERCEDES DIESEL CU PISTON turatie normala de diesel.
      NORMA e MIXTA benzina si diesel NON DPF
      MB229.5 e norma de benzinar mercedes de exemplu
      C-klasse 2017 se toarna in motor numai MB229.5 OILS.



      Last edited by nec100; 29 April 2017, 16:07. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Eu folosesc Castrol 5w40,am folosit si 10w40 dar raman pe 5 .Masina este 1.5 Dci 70 cp aprox 120.000 km.Multumit ? Nu..
        Extraordinar de multumit ! Nu am completat absolut niciodata niciun gram iar motorul toarce exact ca in prima zi .

        Comment


        • Pentru dci de 70 cp, castrol e caviar.

          Comment


          • caviar sau aviar ?! cred ca croncane cu castrol de te asurzeste. ai mers vreodata cu castrol pe dci, sau vorbesti din auzite ?
            dintre uleiurile medii, cel mai bun ramane elf evo sxr 5w40.
            foarte posibil ca new life si redline sa faca motorul mai silentios, dar de ce sa dai atatia bani, cand poti schimba uleiul de doua ori pe an cu banii aia ?!

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              foarte posibil ca new life si redline sa faca motorul mai silentios, dar de ce sa dai atatia bani, cand poti schimba uleiul de doua ori pe an cu banii aia ?!
              Daca si new life e scump la cca. 35lei/litru, ma mir ca nu ti se pare scump si elfu ala pe care-l bagi tu.
              Baga tata Panther la 12lei/litru, ca tot aia e.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                caviar sau aviar ?! ...
                ... de ce sa dai atatia bani, cand poti schimba uleiul de doua ori pe an cu banii aia ?!
                1. Castrol nu se pupa cu niciun Renault (nici macar "dacia" nu-l haleste, e cel mai praf ulei pentru motoare adevarate cum sunt cele facute de Renault )
                Daca mi-ar zice unu' punandu-mi pistolul in freza: bai, Castrol sau DaciaOil? As prefera DaciaOil.
                2. Ca-ti permiti. Sa-ti explice @Kojak.
                Originally posted by Kojak View Post
                Daca si new life e scump la cca. 35lei/litru, ma mir ca nu ti se pare scump si elfu ala pe care-l bagi tu.
                Baga tata Panther la 12lei/litru, ca tot aia e.
                35 virgula"si ceva" este Elf la 1L, 135 lei/4litri (am vazut in selgros acum cateva zile), dar cine are fabrica de redline in boxa blocului nu stie d-astea.
                Sau poate si Elf asta e vreun New Life.
                Cine vrea Panther la 12 lei/4 litri sa-mi zica mie ca se rezolva cu o bere.

                Baga tata Panther la 12lei/litru, ca tot aia e...
                Daca-l schimbi la 3-4000 de km, cam asa e. N-am vazut Panther 5w40, dar alea cu 10w40 aveau si filtru de ulei bonus.
                Last edited by Fanez; 29 April 2017, 22:51.

                Comment


                • @Hirayama

                  Cum ti se pare Amsoil 10W40 ?

                  Comment


                  • @nec 100 :

                    Te-ai plictisit cu abureala pe softpedia, mercedes forum etc si acum ai venit la dacioti?...
                    Te rog citeste mai atent, la uzura nu am zis nicaieri ca 504 e mai bun ca 505....am zis ca 504 e mai bun ca norma care o laudai tu de la mercedes ( mb 229.5)...

                    E offtopic total, pe ei ii doaren cot si de vw si de mercedes...motorul lor merge cu orice asa ca isi permit sati dea cu tifla la mercedes in orice clipa....

                    2 lucruri iti mai spun:

                    - baga la cap ca norma cea mai buna contra uzurii si sludge e a alora care nu stiu sa faca motoare...adica vw...nui intrece nimeni in sludge

                    - daca zici "ax cu came" am inteles nivelul tau de mecanica....tu ai caruta, caruta are ax-masina are arbore....


                    @ plopii : Amsoil ma surprins placut :

                    - nu are pic de bataie nici la rece nici in forja....
                    - nu a innegrit teava....nu la mancat....nu sa innegrit pe joja
                    - ca minus as zice ca a crescut un pic consumul la carburant( nu ma intereseaza dar il simt) si e un pic mai greoaie la demaraj- toate datorita hths peste 4

                    La logan un hths de max 4 e suficient....peste creste consumul dar si timpul pt demaraj...

                    Cam asta e parerea mea despre amsoil acum...
                    Last edited by Hirayama; 29 April 2017, 23:38.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post

                      35 virgula"si ceva" este Elf la 1L, 135 lei/4litri (am vazut in selgros acum cateva zile), dar cine are fabrica de redline in boxa blocului nu stie d-astea.
                      Sau poate si Elf asta e vreun New Life.
                      Cine vrea Panther la 12 lei/4 litri sa-mi zica mie ca se rezolva cu o bere.
                      de unde ai scos-o cu 35 lei un liotru de elf ?! iei ulei din selgros ? de la bunica sau floriol ?
                      uite cat e elful... 89 de lei/4 litri

                      Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


                      iar new life nu e niciunde 35 lei/litru, sa fim seriosi...
                      165/4 litri si 44/litru

                      Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                      Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


                      si nici n-am garantia ca e considerabil mai silentios cu NL. daca e la fel (asa cum cred eu) de ce sa dau 76 de lei in plus doar pentru ulei, cand poti lua filtre ulei, aer si polen, toate oem cu 75 de lei ?!

                      Originally posted by Kojak View Post
                      Daca si new life e scump la cca. 35lei/litru, ma mir ca nu ti se pare scump si elfu ala pe care-l bagi tu.
                      Baga tata Panther la 12lei/litru, ca tot aia e.
                      de unde iei tu NL cu 35 de lei ? poate 45...
                      Last edited by B997NDL; 30 April 2017, 00:09. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        de unde ai scos-o cu 35 lei un liotru de elf ?! iei ulei din selgros ?...
                        ...iar new life nu e niciunde 35 lei/litru, sa fim seriosi...
                        165/4 litri si 44/litru
                        de unde iei tu NL cu 35 de lei ? poate 45...
                        Am zis ce am vazut si iau de la @Kojak
                        Originally posted by Kojak View Post
                        Daca si new life e scump la cca. 35lei/litru...
                        Originally posted by Hirayama View Post
                        @nec 100 :
                        Te-ai plictisit cu abureala pe...
                        Observ ca va cunoasteti.
                        Va certati pe toate forumurile? Tot de la ulei?
                        Last edited by Fanez; 30 April 2017, 00:28. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • La emag este 140 lei 4litri de ulei sau 36 lei/litru.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post

                            Observ ca va cunoasteti.
                            Va certati pe toate forumurile? Tot de la ulei?
                            Fanez nu-ti face griji nu m-am certat eu cu tine daramite cu respectivul...

                            Ca sa ma cert cu cineva trebuie sa fie chiar important....el sau subiectul )))

                            Am scris doar ce am observat - eu nu iau pe nimeni personal, e doar un forum pe net- am lucruri mai bune de facut

                            Comment


                            • Ce ulei rocomandati pt 1.5 DCI cu DPF ? Elf, Wolf, Liqui Mol, Castrol ? Mulțumesc

                              Comment


                              • Elf FullTech FE 5w30.
                                Experimentele sunt riscante la aceasta motorizare, cu DPF.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google