Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trage un cadru și pe partea cealaltă, sa vedem ce caracteristici sunt trecute pe eticheta.

    Comment


    • Avand in vedere ca cei de la Lexus fac chiar si la ora actuala niste masini foarte fiabile , cred ca si uleiul este la fel , adica ceva bun.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by unicu View Post
        Am primit cadou un bidon de 5l de ulei Lexus Engine 5w-40.
        Ar merge la Loganul meu?
        Pana acum am folosit Dacia si Elf 5w-30...
        Ce parere aveti?
        Ar merge, chiar daca e C3.....nu va fi mai rau decat Dacia/elf 5w30

        Ca si brand poate fi Idemitsu ( si atunci e ff bun), Alton oil ( American-habar nu am de el si mi-e lene sa caut) sau ceva arabesc ....depinde unde e produs...

        Conteaza mai putin asta, vezi pe spate ce scrie si eventual unde e facut


        @Prometheus :

        Lexus face masini fiabile datorita componentelor interne in primul rand, nu datorita uleiului

        Degeaba e uleiul beton daca piesele sunt de "mamaliga"

        japonezii trateaza foarte bine otelul(came/vilbrochen etc) si de aceea isi permit sa puna uleiuri ff subtiri gen 0w16 0w20 0w30 si sa mearga cu 8000rpm/min

        Daca pui acelasi ulei intr-o masina low cost si dai forja......e posibil sa iti dea cu virgula, pt ca piesele nu-s tratate si nu rezista.....

        Deci fiecare motor cu uleiul lui, ce merge la una e posibil sa nu mearga la cealalta....

        Comment


        • Corect !! de acord cu tine , eu m-am referit la modul general de imaginea pe care si-au facut-o cei de la Lexus in legatura cu masinile lor ,iar pe baza acestui considerent am scris ca poate si uleiul produs de ei este la fel de ok (vorbim de un 5w-40 - cred ca e ok si pe logan cu piese mai slab calitativ fata de ce produc japonezii , daca autorul posta un Lexus Oil 0w20 ori 0w16 as fi zis ca n-ar fi mers pe Logan din motiv ca este prea subtire.)
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Din cate vad eu e produs in Italia si vine de pe piata ruseasca.
            Attached Files
            Logan 1.2 16v 2012

            Comment


            • @prometheus

              Am scris pt cei care mai citesc pe aici, nu neaparat useri.....de fapt, pt ei scriu tot ce scriu si imi bat capul


              Ideea e sa nu se faca confuzii......adica iti dai seama daca se descopera cata economie faci la carburant cu 0w16 si ce demaraj ai.....poate ii trece prin cap cuiva sa incerce treaba asta facand o greseala colosala pe seama protectiei motorului......

              Din pacate la Logan limita e w30....si asta la eco, adica nu forje


              P.S @unicu : cred ca e idemitsu, are "Toyota" scris mai jos.....deci nu cred ca face rau

              Comment


              • q8 dupa cum arata b"l"idonu'
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Am dat cu ochiul pe aici:

                  Uleiurile folosite de mine pana acum (si de cei de la reprezentanta) aveau ACEA A5/B5...
                  Logan 1.2 16v 2012

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    n-am reusit sa gasesc ce norme are asta. e la fe cu full tech FE, pentru diese pfd ?
                    Ulei motor Renault EVOLUTION RN-TECH 5W30 DPF 5L 7711584318
                    Pentru diesel cu pfd .

                    Comment


                    • @unicu: Oricum ar fi, 5w40 cu ACEA A3/B4 este fix ce trebuie pentru Logan, fie el diesel (fără DPF) sau benzină. Eu l-aș folosi cu încredere, ca pe orice alt ulei care respectă, cel puțîn teoretic, anumite specificații.

                      Comment


                      • Daca fac rost, cam intr-o saptamana o sa bag in motor un ulei fara nicio norma sau aprobare europeana.
                        Pure US made.

                        Comment


                        • Oricum americanii sunt avansati in ce priveste uleiurile, normele europene sunt cuprinse in normele americane.
                          Cum il cheama pe oloiu' ala?

                          Comment


                          • Amsoil Signature Series 0w40

                            Comment


                            • Up to 25.000 miles or one year.
                              Tu oricum o sa-l tii 10 mii km, nici macar mile.

                              Comment


                              • Asta clar, la inceputu' iernii, il dau afara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google