Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai ca esti...fain.
    In felul acesta o sa ajungi sa-ti ei cele mai...aspectuoase anvelope; nu si cele mai eficiente.
    Intelege ca ierarhia anvelopelor se stabileste in urma unor teste, nu in urma analizei benzii de rulare.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Stați puțin, am impresia ca discuția se duce intro alta direcție. Eu am întrebat ce părere aveți de acel profil, nu ceva asemănător,etc. Din punctul meu de vedere cât mai multe lamele cu un spațiu cât mai mare între ele sunt superioare pe zăpadă acelui profil deși costa în jur de 700 Ron.

      Si mai mult haideți să facem abstracție de marca si sa comparam doar profilele.
      Last edited by alinn28; 21 October 2016, 18:58.

      Comment


      • Originally posted by alinn28 View Post
        Legat de profilul anvelopei, ce parere aveti? [...] nu prea am incredere ca poti merge cu ele prin zapada de 5-10 cm indiferent cat de scumpe sunt. ]
        Ce ai intrebat, aia ti s-a raspuns.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by alinn28 View Post
          Stați puțin, am impresia ca discuția se duce intro alta direcție. Eu am întrebat ce părere aveți de acel profil, nu ceva asemănător,etc. Din punctul meu de vedere cât mai multe lamele cu un spațiu cât mai mare între ele sunt superioare pe zăpadă acelui profil deși costa în jur de 700 Ron.

          Si mai mult haideți să facem abstracție de marca si sa comparam doar profilele.
          Ai gresi. Cu cat ai mai multe lamele in blocurile anvelopei, cu atat mai buna aderenta pe zapada si gheata.
          Anvelopele cu spatiu mare intre blocuri si putine lamele se folosesc in noroi, vezi maxxis trepador (mud/terrain) sau in teren vezi goodyear duratrac (All Terrain). Ambele sunt considerate All Season dar pe zapada sunt inferioare unei anvelope de iarna.

          Comment


          • Am schimbat azi cauciucurile de vară cu cele de iarnă . Anul trecut am cumpărat mașina SH și fostul proprietar mi-a dat și 2 rânduri de cauciucuri , de vară și iarnă. Tare fericit am fost atunci, cauciucurile zici că sunt noi dar când m-am uitat la DOT ....tristețe mare 2011 cam toate. Am mers un an ,că nu aveam bani atunci (iarnă și vară) am fost relativ mulțumit.
            Acum când le-am schimbat am observat la cel de vară pe spate marca Pirelli Cinturato o mică gâlmă,lucru care m-a făcut să nu mai vreau să aud de Pirelli .Menționez că nu se simțea la volan,poate și că au fost pe spate. Inițial am zis să le mai folosesc și vara viitoare că sunt premium au carne ,rezistă 10 ani cică... dar nu e așa ,cel puțin referitor la această marcă. Acum sunt în căutare de cauciucuri de iarnă și cel mai bine o să mă orientez de Black Friday ,lumea o să fie ocupată să cumpere tablete și smartphoane ....iar eu iau cauciucuri ,sper ceva premium ,bineînțeles în afară de Pirelli.
            Last edited by dacia1981; 21 October 2016, 20:18.

            Comment


            • Originally posted by alinn28 View Post
              Stați puțin, am impresia ca discuția se duce intro alta direcție. Eu am întrebat ce părere aveți de acel profil, nu ceva asemănător,etc. Din punctul meu de vedere cât mai multe lamele cu un spațiu cât mai mare între ele sunt superioare pe zăpadă acelui profil deși costa în jur de 700 Ron.

              Si mai mult haideți să facem abstracție de marca si sa comparam doar profilele.
              In V sunt multe din cele premium, Goodyear UG9, Dunlop Winter Sport 4 d, Michelin Alpin 5, Pirelli Scorpion Winter...ca sa-ti faci o parere ca e un profil eficient.
              Nu poti face abstractie de marca, daca te uti toate marcile bune au anvelope de iarna cu profil in V.

              Comment


              • Cum sunt BF Goodrich?
                Prowd of my new wheels!

                Comment


                • Am avut, dar nu pe Logan. Suficient de bune, destul de moi pe frig, aderenta ok.

                  Comment


                  • bfgoodrich sunt anvelope peste medie, dar nu exceptionale. sunt acolo, prin top 10, dar nici o data n-au urcat mai sus de locul 5. daca spun ca sunt din grupul Michelin, probabil intelegi si de ce nu bat michelinurile, la fel cum barum nu va bate nici o data continental.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Pai nah, de aia de 4 gume Michelin/Conti cumperi 5 gume BFG/Barum.
                      Personal prefer sa rennt la un plin de benzina pe care=l ard oricum rapid si sa cumpar niste gume de top, care imi vor folosi 3/4 sezoane.

                      Comment


                      • poate ma lamuresti si pe mine cu goodyear alea all-season...m-am uitat de curioziate la teste crossclimate vs vector4. pai, gy e 680lei/buc corss e 330lei/buc. diferentele intre ele sunt poate 1-2% in favoarea gy in anumite conditii, in altele bate michelin. n-am gasit eu un site cu preturi decente sau astia de la gy sunt fumati, de cer atat pe gume care valoreaza de fapt jumatate de pret?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          corss e 330lei/buc.
                          pe ce dimensiune ? uite aici cross mai ieftin. stiu ca sunt din sibiu.
                          oricum, la 4 buc ti le aduc acasa gratuit.
                          si eu vreau sa-mi iau ca sa scap de 2 seturi de anvelope si jante, schimburi...etc

                          Comment


                          • Am montat rotile de iarna. Poze cu M3 DOT3807. Nu arata prea bine si nici nu merg prea bine.

                            Am dat comanda pentru TS860.
                            Attached Files
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Vreau si eu parerea cuiva care a folosit si crossclimate dar si anvelope vara/iarna. Merita crossclimate sau mai bine vara/iarna?
                              Eventual iau cross alea si le vand pe astea de vara (in felul asta ma si incadrez in buget ).

                              Comment


                              • Fanez eu am folosit...mai slabe decat alea de vara vara...si mai slabe decat alea de iarna...iarna. Sunt un soi de struto camila. Sunt ok pentru zone gen Banat...sau serbia/grecia etc, unde nu ai iarna cu zapada etc. Si nici temperaturi sub -5 grade. Dar daca mai intentionezi un munte etc...nu recomand crossclimate/allseason etc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google