Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hirayama nu's cum sa-ti spun, dar din testele alea...diferentele sunt aproape nesimnificative...de fapt sunt nesemnificative. Si daca exista...exista la motoare cu tolerante mici (adica motoare de performanta cu turbina - motoare mici si extrem de solicitate).
    La 0.9/1.2/1.4/1.5/1.6 nu cred ca se simte absolut nimic (cel putin astas am inteles eu din clipurile astea)...diferentele sunt mai mult placebo

    Comment


    • Originally posted by Hirayama View Post
      Eu as cantari mai atent si nu as crede tot ce spun diversi pe youtube....
      Am zis ca "inca ma mai gandesc"
      La prima revizie va fi Elf ca sa am cu ce sa fac comparatie.

      Comment


      • Luna asta fac 10k de la ultima revizie, eu am sa testez M1 0W40. Am auzit ca nu mai face spuma asa cum face Elful....(condensul din carter...bla..bla..).
        Un film cu uleiul pe joja facut pe 25.12.2016.
        https://youtu.be/lb34_hp7sw8
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Asa curat? Ce ulei? Nu de alta, dar un ulei asa de curat...inseamma de regula multa mizerie ramasa pe care nu o preia. Pe unde ai circulat cu masina? Banuiesc ca prin oras nu prea ai fost cu ea

          Comment


          • Asa arata uleiul meu din fabrica, dupa 3500 km.

            Comment


            • Uleiul de fabrica este normal sa arate asa, chiar si dupa numai 3500 de km ca de vorba aia , prima umplere.

              Ce se vede la Oti este o culoare absolut normala dupa un rulaj de 10k.

              Eu vreau ca la urmatorul schimb sa pun Total 5w-40 , oricum daca nu ma insel este fix aceeasi treaba cu Elf 900 SXR 5w-40, insa pe flaconul de Total am si norma "Porsche A40"Cine stie poate chiar a fost testat pentru aceasta norma.
              Last edited by prometheus; 5 January 2017, 21:45.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Pe flaconul de Total nu ai norma RN07xxx, in compensare. [emoji1]

                Comment


                • Originally posted by Hirayama View Post
                  Din experienta - despre care nu vreau sa scriu- iti zic NU; foloseste ori ce ai folosit, ori altceva
                  daca nu bag 0w30 SSO, raman tot la M1 0w40. nu stiu de ce, dar l-as incerca... macar de il tin pana la vara..... ma gandesc ca daca are aprobare RN0700/RN0710 cat de rau poate sa fie...

                  Comment


                  • Originally posted by mallibu View Post
                    daca nu bag 0w30 SSO, raman tot la M1 0w40.
                    Nu baga, M1 Iti spun din proprie experienta; baga orice altceva.
                    ...
                    Evident era o gluma.
                    Daca tot vrei ceva de la Ravenol iti recomand SSL 0W40.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • @bolovan - Elf 900SXR 5W40, regim de utilizare cu timpi de rulaj 5 - 10 min, stat 10 min, dist parcursa zilnic medie 20km, din 10 k , aprox 25%, dar, regimul de utilizare va continua asa.....
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Originally posted by mallibu View Post
                        daca nu bag 0w30 SSO, raman tot la M1 0w40. nu stiu de ce, dar l-as incerca... macar de il tin pana la vara..... ma gandesc ca daca are aprobare RN0700/RN0710 cat de rau poate sa fie...


                        Ti-am raspuns deja.....;)

                        Comment


                        • Eu sunt pe principiul sa nu schimb ceva ce merge bine...cu ceva ce nu stiu, sau referinte dubioase. Experiente se faca tipul ala Piotr....aici pe forum si review-rile de pe emag 99% sunt multumiti de M1 0W40, se impaca bine cu motorul de Logan, combinat cu un filtru bun ai garantia ca motorul nu se va strica din cauza intretinerii proaste.
                          Last edited by Oti; 6 January 2017, 12:02.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Asa si eu, am tot incercat. Pana am pus M1 0w40 acum multi ani. De-atunci, am ramas cu asta.

                            Comment


                            • Intre Ravenol SSL 0w-40 si M1 0w40 NL care este mai bun ? din specificatii par cam la fel cu mici diferente.

                              Hirayama cum ti se pare acest Ravenol ? eu am cam pus ochiul pe el.
                              Last edited by prometheus; 6 January 2017, 12:12.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • nu o sa schimb M1 0w40 pentru a pune tot un 0w40(ravenol SSL),sunt aproape identice, o sa raman tot la M1.
                                ma batea gandul la 0w30 SSO noua gama cu aprobare RN0700/RN0710 cum am postat mai sus. Multumesc celor care au raspuns, cu toate ca nu m-au lamurit pe deplin, cel putin, concluzionez, ca exista persoane care nu ar incerca asa ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google