Remapare Logan 1.6i 8v 90CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AC-ul il simte si passat diesel de 130 de cai. ca nu-l simte asa de mult ca logan 1.4 este alta discutie. Dupa remap (oriunde e facuta oricum mai mult de maaxim 7 cai nu cred ca se poate), masina cu AC on merge "aproximativ" la fel ca atunci cand era stock, cu AC off. Zic aproximativ, fiindca pe turele mici si medii tot se simte ca "pui frana" cand cuplezi ac-ul.

    Am testat la 120 km/h, la 3000 de ture (am tr.5 diesel). Cand dai drumul la AC, fara sa misti pedala de acceleratie, masina franeaza, stabilizandu-se pe la 110 km/h. Cand era stock, treaba asta se simtea si mai tare.

    Comment


    • . Nici nu ma asteptam la altceva. Ca tot aici e taramul intins al posibilitatii de opinie legata de remaparea 1.6mpi...sa revin cu opinie. Cu cresterea de putere...cuplu...o fi ceva..nu contest, eu de fel sunt mai nesimtit...insa acum cateva zile am resetat din nou calculatorul. Am facut doar drumuri acasa servici, respectiv Militari-Pipera. Plecat la 7 si ceva de acasa, plecat pe la 5 de la servici. Consum...6.6% fara strop de AC bineinteles...Nu suport AC ca se umfla galcile si nici nu a fost cald zilele astea. La drum lung am constatat de asemenea ceva scadere, insa nu asa de vizibila.
      Totusi...paradoxul?! Remaparea promite crestere de putere si cuplu, insa in nici un caz scadere de consum, cel putin la aspirationale. Dar pana la urma nici nu ma intereseaza...

      Comment


      • daca mergi "optim", consumul scade o idee.

        Comment


        • As dori o resoftare la1.6MPI

          Cine a facut remapare la1.6mpi cu GPL din fabrica ,ce imi poate spune,este multumit.Sunt nou pe forum si am nevoie de un sfat ,multumesc.Cu stima,Calin

          Comment


          • As dori si ru i remapare....logan berlina, an 2007, 1.6 mpi. Ajung sambata in Tg. Mures daca este cineva acolo disponibil.
            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

            Comment


            • V-am dat datele de contact ale dealerului din Bacau. Luati legatura cu acesta.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • Am vazut pe site ca programul este de luni pana vineri, duminica inchis. Insa, sambata se fac remapari la sediul din Popesti Leordeni?
                Logan Ambition 1.6 8V

                Comment


                • Acum aproximativ 1 luna am remapat loganul 1,6 mpi , am parcurs aproximativ 500km cu el si ma declar foarte multumit . Nu am dorit ceva senzational , am vrut sa raspunda mai bine la acceleratie si sa miste ceva mai sprinten in depasiri - totul a iesit conform asteptarilor . Inca nu am facut consumul dar sincer nici nu ma prea intereseaza atat timp cat a iesit ceva excelent . Mentionez ca linia de aprindere a fost schimbata in vederea resoftarii :bujii iridium, fise magnecor, bobina inductie ngk , bine, le-am schimbat de vreo 1 an si ceva dar acum a fost sa fie . Benzina folosesc 95 , iar ulei mobil 1 0w40 , motorul se lanseaza mult mai bine la acceleratie . Recomand .

                  Comment


                  • Revin dupa 5000Km parcursi : motorul se comporta exemplar , incarcata in rampa (4 persoane+bagaje) simte acceleratia, consumul daca pastrezi stilul de condus scade , nu dau cifre doar spun clar scade . Depasirile au inceput sa devina o placere fata de ce era . Am circulat si cu benzina 100 sa vad diferenta - nu exista doar la zgomotul de la stationare la stop dar e buna ca mai curata linia de alimentare datorita aditivilor . Dupa ce am schimbat cauciucurile originale Continental cu Michelin crossclimate+ a disparut si din zgomotul de rulaj . Motorul pana la 4000rpm urca foarte rapid , efectiv dispare frustrarea plecarii de pe loc alaturi de o masina identica la cmc .
                    Personal recomand impacat ca nu fac o afirmatie gresita cu amendamentul - atentie la cine...In sub 1000 km se scoate investitia pastrand stilul de condus dar mult mai siguri pe masina mai ales la depasiri.
                    Mentionez ca nu folosesc masina in regim curse, doar home use .
                    Last edited by Neohori; 1 August 2017, 11:20.

                    Comment


                    • Am avut si eu Logan remapat si consumul nu scade in nici un caz. Motorul se tureaza mai usor si te mananca talpa. Eu am observat o crestere a consumului cu 0.3 - 0.5 litri la 100 de km.
                      In rest este o modificare foarte utila pentru 150 de ron.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Salutare! Face cineva remapare in Hunedoara sau imprejurimi?

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google