Remapare Logan 1.4i 8v 75CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • revin, inainte de remapare mergeam de la 3000 de ture in sus, la 2500 dadea sa se inece motorul, acum merge de la 2000 de ture in sus , la 2500 merge perfect.cei 150 lei, i-am recuperat in primele 2 luni, acum depinde cat folositi masina, eu bag 2 plinuri pe luna, inainte bagam 2 si ceva (100-150 lei in plus ).viteza maxima a ramas aceasi,in jur de 165/ ora (turatia 5000 si un pic).pe A3 ii poti da in goarna cat vrei.si eu am fost sceptic, vreo 2 ani am tot stat pe ganduri , s-o fac sau nu, acum imi pare rau ca nu am facut-o mai demult.

    Comment


    • Cu totii vorbiti de viteze ametitoare prinse cu amaratele de Loganuri! Pe langa faptul ca este inconstienta pura sa alergi cu 165 (nu ma intereseaza vietile celor care fac lucrul acesta, dar din cauza lor pot muri oameni nevinovati), nu inteleg de ce ai face remapare la Logan ca sa zbori cu 160, cand de fapt de la 120 deja se simte limita masinii...
      Eu as dori acea remapare doar ca sa nu mai faca ca o racheta la decolare atunci cand trebuie sa plece de pe loc, sa am un consum mai mic la mers omeneste (95-100, treapta 5) si sa nu mai trebuiasca sa inchid aerul conditionat cand urc Transfagarasanul.
      Poate face remaparea aceste lucruri? Dupa remapare este motorul mai zgomotos? Merge ok cu orice fel de benzina? Ce presupune tehnic aceasta modificare si ce piesa se va uza mai usor?
      Observ ca majoritatea impresiilor sunt ba din primele zile (si foarte laconice) sau la 1-2 ani dupa remapare, la fel de laconice.
      MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

      Comment


      • Intrebarile sunt simple:

        Originally posted by MARIVS View Post
        (...)
        Eu as dori acea remapare doar ca sa nu mai faca ca o racheta la decolare atunci cand trebuie sa plece de pe loc, sa am un consum mai mic la mers omeneste (95-100, treapta 5) si sa nu mai trebuiasca sa inchid aerul conditionat cand urc Transfagarasanul.
        Poate face remaparea aceste lucruri? Dupa remapare este motorul mai zgomotos? Merge ok cu orice fel de benzina? Ce presupune tehnic aceasta modificare si ce piesa se va uza mai usor?
        (...).
        Se mai inscrie in parametrii de poluare dupa remapare?

        Raspunsurile sunt grele sau sunt greu de dat?

        Originally posted by MARIVS View Post
        (...)

        1. Pana acum motorul a dovedit o fiabilitate perfecta. Remaparea astea strica ceva in timp?
        (...)

        Multumesc!
        Poti afla mai multe amanunte aici:
        kit tuning dacia logan,evacuare dacia logan,spoilere dacia logan ,jante dacia logan, chiptuning dacia logan
        Last edited by Fanez; 24 November 2015, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Remapare

          Salutare baieti... sunt un proaspat posesor de logan... am facut si eu aceasta remapare.. Am si eu o nedumerire,dupa aceasta remapare m-i se pare ca se aude un tacanit ca de tacheti ori cred ca asa trebuie sa se auda.. in special la relanti

          Comment


          • Baga benzina doar de la Rompetrol si de la OMV.

            Comment


            • Si de la alte benzinarii serioase .
              Tacanitul ca de tacheti poate fi si de la ulei, poate e cazul sa-l schimbi.

              Comment


              • Am bagat de la benzinaria serioasa Mol si am avut si eu acelasi sunet de tacanit datorita avansului..

                Comment


                • Oare sa deregleze benzina avansul? N-are nicio legatura una cu alta.

                  Comment


                  • Am schimbat acum 1000 km ulei toate filtrele, bujii, fise, bobina inductie, ideea este ca la relanti se aude mai tare .... zici ca am un tachet praff... nu intrerupe deloc masina si in toba se aude perfect..

                    Comment


                    • Unele tipuri de ulei au "calitatea" asta chiar daca sunt proaspete (la asta m-am referit anterior). De exemplu, la mine cu Dacia oil 5w30 tacanea ciudat, mai tare la relantiu, cu alte uleiuri 5w40 nu mai tacanea asa. Poate fi o problema undeva, eu personal nu stiu de unde ar putea fi dar sunt destui cunoscatori pe forum si precis o sa gasesti raspunsuri care sa te ajute.

                      Comment


                      • Am ulei 10w40 in ea... ideea e ca face tot timpul... chiar daca este rece sau calda...

                        Am vazut ca baietii care au facut mai facut remapari la logan , la ei se aude in turatie, in sarcina, la mine numai la relanti...

                        https://www.youtube.com/watch?v=EdIZ-XXboj0

                        Asa se aude tacaneala mea... vreau sa stiu daca ar putea fi de la remapare..
                        Last edited by CTLs; 25 November 2015, 01:11. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Un reglaj de culbutori ai facut?

                          Greselile sunt generate de Tapatalk

                          Comment


                          • Originally posted by MARIVS View Post
                            Cu totii vorbiti de viteze ametitoare prinse cu amaratele de Loganuri!
                            N-ai citit de consumuri încă? Te şi umflă râsul. Pe lângă viteze mai şi consumă cu 33% mai puţin. Cred că la remapare i-a reglat şi culbutorii.

                            Originally posted by MIHAI C View Post
                            a scazut consumul, intr-un cuvant sunt f multumit (cu un plin faceam afara 600 km acum am facut 800)
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • De ce ai face remapare la un motor aspirat?? Sa ai in plus 6 cai frumosi??Fix pix!!
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Originally posted by CTLs View Post
                                Am ulei 10w40 in ea... ideea e ca face tot timpul... chiar daca este rece sau calda...

                                Am vazut ca baietii care au facut mai facut remapari la logan , la ei se aude in turatie, in sarcina, la mine numai la relanti...

                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                                Asa se aude tacaneala mea... vreau sa stiu daca ar putea fi de la remapare..
                                Poate sa fie si de la benzina proasta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google