Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La motoarele aspirate, valorile dupa remapare pot creste intr-un procent de 8-10% din cele initiale de putere si cuplu. Asta inseamna, ca la putere putem avea cam 8% cresteri pe anumite plaje de turatii si cuplu aproape 10%. Asta nu inseamna ca pe un grafic dyno la 5500RPM. unde avem puterea maxima, castigam cei 5-6CP.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Si nu se poate modifica softul sa avem mai mult de 75CP la 5500 pentru un 1.4 de exemplu?

      Comment


      • Nu. Ca sa dai mai multi CP pe ture mari, trebuie sa intervii mecanic (evacuare, axa cu came, compresie, admisie, injectoare, pompa etc).
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • Salut. Am facut pana la urma si filmarea cu 0-100km/h. Bineinteles fix aceleasi conditii. Rezultatul?0,1S mai putin. Deci putem considera ca este fix la fel. Avand in vedere posturile de mai sus este perfect explicabil. Remaparea nu se resimte la turatii inalte. Gen 4000-6500 cat ii dai la o "grabeala".In schimb m-am fortat un pic si m-am concentrat azi la reprizele de turatii joase 2000-4000 si intradevar este mai placut acum. Raspunde mai bine. Deci per ansamblu este destul de OK. As numi aceasta remapare StageConfort avand in vedere rezultatul noilor layere de injectie.

          Comment


          • Zi merci,si atat.
            My Ride ! B - 29 - TmT

            Comment


            • Va salut. In BV aveti reprezentant sau un drum in viitorul apropiat?

              Comment


              • Nu avem la BV pe nimeni, momentan. Nici nu stiu cand ajung pe acolo, dar voi posta un mesaj pe forum daca imi fac drum.

                Saptamana viitoare, luni sau marti, voi ajunge in Galati. Cine este interesat de remapare in Galati la Dacia Logan sau orice alt model de masina, imi poate lasa un mesaj privat cu numarul de telefon si il anunt cand ajung in oras.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • Foarte probabil ca s-a mai intrebat, insa incerc si eu.
                  Doc, pt un 1,4 gaz Tomasetto se poate face ceva? Mersi mult

                  Comment


                  • Originally posted by Doc View Post
                    Nu. Ca sa dai mai multi CP pe ture mari, trebuie sa intervii mecanic (evacuare, axa cu came, compresie, admisie, injectoare, pompa etc).
                    Deci practic de la 4500 rpm in sus trage la fel cu un Logan standard? Nu este nici o diferenta in viteza maxima ( de ex )? Sau in modul cum atinge viteza maxima ( mai repede eventual)?

                    Am nevoie de cateva lamuriri:

                    - turatia de limitare creste?
                    -evident consumul creste ( am un 1.6mpi 2004), mai ales pe medii-mari, insa aproximativ se poate da o cifra? ( 1-2 l )
                    -daca doresc sa revin la setarea de fabrica, se poate face? si cat costa?
                    -daca montez ulterior GPL- cum se impaca cu acesta? trebuie modificat ceva si la GPL?

                    Comment


                    • Originally posted by gangara View Post
                      Foarte probabil ca s-a mai intrebat, insa incerc si eu.
                      Doc, pt un 1,4 gaz Tomasetto se poate face ceva? Mersi mult
                      Da. Se poate face remapare fara probleme.

                      Originally posted by logan_fan View Post
                      Deci practic de la 4500 rpm in sus trage la fel cu un Logan standard? Nu este nici o diferenta in viteza maxima ( de ex )? Sau in modul cum atinge viteza maxima ( mai repede eventual)?

                      Am nevoie de cateva lamuriri:

                      - turatia de limitare creste?
                      -evident consumul creste ( am un 1.6mpi 2004), mai ales pe medii-mari, insa aproximativ se poate da o cifra? ( 1-2 l )
                      -daca doresc sa revin la setarea de fabrica, se poate face? si cat costa?
                      -daca montez ulterior GPL- cum se impaca cu acesta? trebuie modificat ceva si la GPL?
                      Practic, dupa 4500RPM cresterile sunt mult mai mici. Limitarea poate fi urcata cu 200-300RPM sau lasat nemodificata. Cresterile de consum sunt de 0.8l-1l in ture mari sau in blana. Se revine fara probleme la setarile de fabrica, gratuit primii 3 ani. Instalatia de gpl se ajusteaza in functie de valorile calculatorului pe benzina.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Originally posted by Doc View Post
                        Da. Se poate face remapare fara probleme.



                        Practic, dupa 4500RPM cresterile sunt mult mai mici. Limitarea poate fi urcata cu 200-300RPM sau lasat nemodificata. Cresterile de consum sunt de 0.8l-1l in ture mari sau in blana.
                        Multumesc pt raspuns.....inca cateva lucruri:

                        - dpdv al softului, chiar nu se poate face nimic pe ture mari (dupa 4000rpm)? intreb deoarece fix acolo am nevoie, sa ating viteza maxima (atata cat e la petarda mea) cat mai repede posibil si de fiecare data....

                        - limitarea poate fi scoasa complet? sau macar urcata la 6500 rpm?

                        - cresterile sunt de numai 1L in blana? ( in afara numai blana merg).....dar pe ture medii mici? sa inteleg ca practic diferenta cea mai mare posibila este de 1L?

                        - dupa modificare, exista riscul sa distrug componente motorului ( de ex sa ard garnitura de chiulasa) datorita felului in care merg? ( sa nu se inteleaga gresit, trag de masina numai pe treptele 3-4-5 insa ii dau si consumabile premium-high end gen iridium, ulei redline, filter mahle etc etc); cu setarea standard nu sa intamplat asa ceva pana acum....

                        - dealerul din Craiova e serios? este locatia unde imi convine cel mai mult sa ma duc.....
                        Last edited by logan_fan; 14 June 2013, 20:45.

                        Comment


                        • 1. daca nu faci si alte modificari (admisie, evacuare, axa etc) nu prea ai castiguri dupa 4500 rpm la motor.
                          2. nu vad rostul sa scoti de tot limitarea de turatie. Poate fi urcata la 6500 rpm fara probleme.
                          3. am dat valori de bun simt pentru consum, nu inteleg ce integi tu prin blana la o masina. De asemenea, daca vrei sa alergi masina in blana, de ce ai cumparat Logan 1.4i???
                          4. nu distrugi motorul
                          5. dealerul din Craiova este serios, dar el nu face reduceri pentru forum. Te va costa pretul intreg.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • Salut Doc, am facut remapare vara trecuta la tine, ma gandesc sa pun in curand un kit de admisie cu filtru sport conic (cum e cel de la Pilot), ar trebui modificata mapa ? sau merge bine si asa ? Ma gandesc sa nu fie probleme ...

                            La asa ceva ma refer...
                            Attached Files
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Cu remapare nu vor fi probleme, insa cu aerul cald sigur vei avea pierderi de putere.
                              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                              Comment


                              • Prin Targoviste nu ajungi???As dori sa fac si eu la loganul meu 1.5 dci ,fab 65cp
                                http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google