Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by calin profu' View Post
    mersi DOC
    Am vorbit si spunea ca face reducere pentru noi cei de pe forum. dar zicea ceva de genul ca masina mea la stage 1 se va ridica la 95 cp? eu stiam de 90 cp.
    e adevarat?

    a , si inca ceva....yice la voi pe prezentare ca se face stage 1 la masini cu numar mare de km. 97000 km is multi sau putini din punctul asta de vedere?
    Daca starea tehnica a masinii este buna, poti apela la oricare din cele doua variante de soft. Puterea cu STAGE 1 poate creste cu 18-20CP.

    Originally posted by Phanthom View Post
    Salut Doc, la un renault megane 2 1.6 16 valve cat ma costa sa facem chiptuning ?
    Pentru Megane 1.6i 16v te costa 450 RON.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Am riscat si am rescris softul remapat cu cel orignal, si ghici? NU mai am probleme cu plafonarea(gatuirea), deci problema era din soft domnule DOC. La logan-urile din 2010 s-au montat alte calculatoare, asa ca as vrea si eu un raspuns, de ce facea asa. Sa fie din cauza ca la remapare ai incercat sa o faci sa traga mai de jos, si o ineca acolo, sau pentru noile calculatoare trebuie alte harti.? Chiar sunt curios ce avea, as vrea sa o refac, mai ales ca nu s-a plans nimeni de DIMSPORT. Cu softul original nu mai fuge ca inainte, dar trage liniar.
      Last edited by danielgh; 24 October 2013, 22:22.

      Comment


      • Nu stiu. Poate ai o masina mai speciala decat ceilalti posesori de logan. Cu siguranta al tau are un calculator mai special, daca inainte cu 2 ani sa faci remapare ai avut probleme cu masina, iar cele 4-5 service-uri la care ai fost nu i-au dat de cap. Mai ca era sa faci si reclamatie la vocea clientului sa-ti schimbe motorul. Cel putin asta reiese din postarile de pe acest forum aici, aici si aici.

        Si imi permit sa citez un post de-al tau din 2008, cu mult inainte sa faci remaparea la mine:

        "Singura problema pentru mine care lucrez de 12 ani in motoare cu turbina, ramane turbo. Am pierderi de putere la schimbarea treptelor de viteza, consum mare, fum dens tot timpul, vibratie a esapamentului tot timpul. In ulei se simte miros de motorina nearsa. Mu se spumeaza.

        Problema este ca turbina NU se invarte usor ( nu poti sa o rotesti cu un deget pe compresor) , ea lucreaza cu zgomot l turatii mici si cu fluierat mare la turatii mai mari.
        "

        La logan-urile 1.5dCi 65/70/85CP s-au montat fix aceleasi calculatoare Delphi. Generatiile noi de motoare 1.5dCi 75/90/110CP vin cu un alte tipuri de calculator.

        Probleme de care nu mi-ai povestit inainte sa faci modificarea de putere si nici dupa nu ai venit sa facem ceva ajustari in soft daca ai simtit ca ceva in regula. Concluzia mea este ca problemele pe care le ai la masina, ti-au fost amplificate de remapare. Posibil aceeasi pierdere de putere sa o ai si acum cu valorile de fabrica, insa mult mai atenuat pentru ca dupa 2000rpm masina nu mai trage.
        Last edited by Doc; 25 October 2013, 02:36.
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • Daca rabla n'are aer chiar si cu soft de fabrica din motive de turbina si vine tuneru sa dea motorina in plus, evident ca va merge si mai prost decat mergea inainte.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • DOC fara suparare in 2008 aveam alta masina. Din 09.2009 s-au schimbat calc. de injectie pe diesel, s-a inlocuit debitmetrul de aer cu senzori de presiune/temperatura. Nu am spus ca am avut probleme de la chiptuning-ul facut la tine, doar ca e totusi o problema. Am schimbat debitmetrul, TRS-ul, am curatat EGR, problema ramanand aceeasi (gol de putere in jurul a 2000 rpm la cald daca o calcam mai energic) pana la rescrierea cu softul original. Asta e tot, nu iti fac reclama negativa. Iti spun sigur ca la calculatoare au aparut modificari, sa fie cat mai ieftine.

            [QUOTE=danielgh;1526453]DOC fara suparare in 2008 aveam alta masina. Din 09.2009 s-au schimbat calc. de injectie pe diesel, s-a inlocuit debitmetrul de aer cu senzori de presiune/temperatura. Nu am spus ca am avut probleme de la chiptuning-ul facut la tine, doar ca e totusi o problema. Am schimbat debitmetrul, TRS-ul, am curatat EGR, verificat injectoare pe banc, problema ramanand aceeasi (gol de putere in jurul a 2000 rpm la cald daca o calcam mai energic) pana la rescrierea cu softul original. Asta e tot, nu iti fac reclama negativa. Iti spun sigur ca la calculatoare au aparut modificari(procesor), sa fie cat mai ieftine.
            Last edited by danielgh; 27 October 2013, 19:48. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Vreau sa intreb daca pana acum a resoftat cineva motorul de 900cmc turbo?

              Comment


              • Momentan, niciun doritor cu motorul de 0.9TCE.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • am o intrebare. daca fac un stage 2 unui dci, mai am sanse sa iau itp-ul la noxe ?

                  Comment


                  • Daca ai catalizator pe masina, DA.
                    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                    Comment


                    • Originally posted by Doc View Post
                      Momentan, niciun doritor cu motorul de 0.9TCE.
                      Eu sunt unul cu 0.9 .
                      Cat costa?
                      sigpic

                      Comment


                      • salut,pentru un symbol dci 85cp din 2008,50.000km cit costa?
                        se optin tot aceleasi valori ca la logan,dc e acelasi motor ,nu?

                        multumesc,nu am gasit pe site la dimsport decit la logan de asta intreb

                        Comment


                        • Ti-am trimis in PM pretul pentru remapare la Clio Symbol. Valorile sunt aproximativ aceleasi ca la motorizarea 1.5dCi 85CP de pe Logan, insa calculatorul este un pic mai nou.

                          Uite aici datele pentru modelul tau:



                          Are acelasi ecu cu Clio 3.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • Se poate face deci si pe motorul de 0.9 TCE?

                            Comment


                            • Peste vreo 2 sapt o sa te vizitez si eu pentru o remapare la un 1.4 cu gpl ( daca esti disponibil in perioada aia ) si te-as ruga totodata sa-mi spui daca poti face o remapare si la un Suzuki Swift 1.3 92cp din 2008.

                              Cu stima

                              Comment


                              • In primul rand, La Multi Ani! N-am mai postat de ceva vreme pe forum pentru ca am fost destul e ocupat.

                                Chiar si in ultima zi a anului am avut ceva de lucru pe la masini. M-a vizitat pentru remapare un model Dacia Duster facelift cu motorul 1.5dCi 110CP. Era livrata cu o saptamana in urma si nu avea decat 500 km in bord.







                                @Ionut: Cred ca ti-am raspuns in pm sau am resoftat deja Loganul. Se poate face resoftare si la modelul Suzuki 1.3i 92CP.

                                Pentru programari va astept la numarul de telefon 0751.194.100.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google