Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum le stii tu pe toate. Consumul tine mai mult de numarul mare la pantof. Nu va asteptati sa mergeti in blana si sa scada consumul, ca nu se va intampla asta. Consumul de carburant este dat de valorile pe care le aveti la pedala de acceleratie. Daca treceti frecvent de 50-60% din cursa pedalei, consumul de carburant poate fi de 2-3 mai mare decat la valori mai mici. La benzina intotdeauna am spus ca prin remapare nu va scade consumul, insa indirect din marirea cuplului la turatii medii si folosirea unor trepte superioare se poate ajunge si la un consum mai mic.
    Consumul mai mic la diesel se poate realiza la drumuri in afara orasului, unde in reprize pe depasiri se pot obtine timpi mai mici cu 1-2s.

    In concluzie, colegul B-47-KisSMe este multumit de modificarile aduse prin remapare motorului 1.6i 8v, fie ele de consum sau putere.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Originally posted by Doc View Post
      Consumul mai mic la diesel se poate realiza la drumuri in afara orasului, unde in reprize pe depasiri se pot obtine timpi mai mici cu 1-2s.
      Aici sună cel mai interesant, ne mai gândim dacă vom apela în viitor la o astfel de remapare.

      Comment


      • Daca vrei mai multe date despre consum redus, ma poti apela telefonic. Pana una alta te poti gandi de 10 ori inainte sa faci o remapare pentru ca nu este pentru oricine.
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • Originally posted by Doc View Post
          Pana una alta te poti gandi de 10 ori inainte sa faci o remapare pentru ca nu este pentru oricine.
          Nici Dacia Logan nu este pentru oricine!

          P.S Te voi contacta telefonic.

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            pentru ca nu este pentru oricine.
            adica ce vrei sa spui ? in ce sens ?

            Comment


            • Este doar pentru cunoscători

              Comment


              • asta da explicatie. cunoscatori de... ?!
                cred ca vrea sa zica ca e pentru cei care merg ca pensionarii sau ca taximetristii, pentru ca la ceilalti creste consumul. nu ? daca schimb in oras cam la 2700-3000, creste consumul ?

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  ... daca schimb in oras cam la 2700-3000, creste consumul ?
                  La întrebarea aceasta numai Doc poate să ne răspundă.

                  Comment


                  • NDL: daca tu ai un mers babesti si esti bland cu pedala, nu franezi aiurea, etc. consumul va scadea. De exp. tatal meu, nu are idee ca loganul are remapare (1.4). El are mersul lui de om plictisit. De fiecare data cand venea de la un drum lung venea pe bord cu 6.4-6.5. Dupa ce am facut remaparea vine pe bord cu 5.8-6 maxim. Repet, el nu stie ca are remapare si nu si-a schimbat stilul de mers.
                    sigpic

                    Comment


                    • În condiţiile date putem vorbi de cel mai sincer feed-back

                      Comment


                      • Cu Ampt am discutat la telefon si s-a lamurit. Consumul este dat de cat de mult se apasa pedala de acceleratie, care de fapt are o scala de la 0-100%. Daca mergem cu pedala pana in 50% consumul este mai mic, daca depasim aceasta valoare consumul valorile de injectie cresc semnificativ. Aceasta regula se aplica la orice motor, indiferent daca este sau nu remapat.
                        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                        Comment


                        • nu stiu de unde ideea ca o calci daca e remapata. daca acum merg cam sportiv cu ea (adica cam tare. considerabil peste limita), nu vad de ce as calca-o mai tare dupa remapare, masina raspunzand mai bine si ajungand mai repede la viteza respectiva. cred ca as fi nevoit s-o las putin mai moale fata de cum merg acum. mai ales ca merg 98% prin bucuresti.

                          Comment


                          • Originally posted by Doc View Post
                            Pana una alta te poti gandi de 10 ori inainte sa faci o remapare pentru ca nu este pentru oricine.
                            Originally posted by B997NDL View Post
                            adica ce vrei sa spui ? in ce sens ?
                            Ce nu ti-e clar? Remaparea e numai pentru aia care au 2 calitati:
                            1. Marca banu'
                            2. Nu pun intrebari
                            Clientii ideali.

                            Desi sunt convins ca Doc e baiat rezon si ne serveste si pe noi daca marcam banu' cu tot cu carcotelile noastre.
                            Originally posted by Pacco View Post
                            NDL: daca tu ai un mers babesti si esti bland cu pedala, nu franezi aiurea, etc. consumul va scadea. De exp. tatal meu, nu are idee ca loganul are remapare (1.4). El are mersul lui de om plictisit. De fiecare data cand venea de la un drum lung venea pe bord cu 6.4-6.5. Dupa ce am facut remaparea vine pe bord cu 5.8-6 maxim. Repet, el nu stie ca are remapare si nu si-a schimbat stilul de mers.
                            Cosumul scade pentru cei care merg babeste.
                            Da raceru' nu vrea sa auda asta cand vine cu banu' la remapare, asa faza cu consumul se evita in discutii.
                            Doar nu vrei sa i se spuna: bah daca dai in ea ca apucatu dupa remapare, consumul urca la cer ca acum are de unde. Ca s-ar putea sa nu mai vrea ca e totusi criza.

                            Originally posted by Doc View Post
                            Cu Ampt am discutat la telefon si s-a lamurit. Consumul este dat de cat de mult se apasa pedala de acceleratie, care de fapt are o scala de la 0-100%. Daca mergem cu pedala pana in 50% consumul este mai mic, daca depasim aceasta valoare consumul valorile de injectie cresc semnificativ. Aceasta regula se aplica la orice motor, indiferent daca este sau nu remapat.
                            Ideea e ca dupa remapare dupa aia 50% are de unde sa urce mai mult decat in mod normal.


                            Stiu stiu ... dinou le stiu pe toate si dinou sunt carcotas.
                            Last edited by madhorsefuzzy; 5 June 2014, 11:36.

                            Comment


                            • consumu' se modifica intr-o oarecare masura, da' nici pe de parte substantial.
                              Cine apeleaza la remapare, n-o face ptr. "consumu' mai mic" comparativ cu ce avea cand era stock, o face ptr. ceva nerv in plus. Restu' e relativ.
                              Am remapare facuta la Doc, din 2008 si peste 100mii km cu mapa lui, asa ca stiu ce vorbesc.
                              Am benzinar aspirat de 1.4, ce dracu, consumu' a fost intotdeauna pe planu' 2, cel putin la mine
                              Last edited by Kojak; 5 June 2014, 12:26.

                              Comment


                              • aici ai dreptate. mai ales ca eu vreau o remapare "stage2".
                                deci n-o fac pentru consum, dar nici nu vreau sa consume ca un Hummer.
                                tot nu stiu ce sa aleg. ma tenteaza stage2, dar nu stiu daca nu e cam mult pentru masina. are deja vreo 75 de mii. ma gandesc la turbina si la traseul de aer. sa nu faca bum ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google