Intrebare Autocalibrare Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    uite aici
    este usor de facut si merge sigur
    Attached Files

    ,,DE_TOATE,,

    Comment


    • #47
      calibrarea ta

      prima e varza uitate la senzorul map ca iti arata presiunea la gaz mika si depresiunea adika map mare map e bine sa fie maxim 0.38 sau 0.39 a doua e mai buna regleaza tacheti sau vezi sa nu traga aer fals pe la clapeta de acceleratie linile alea nu le suprapui niciodata nici cand e masina noua pe gas e o linie si pe benzina e alta este bine sa fie cat mai apropiate de ci a dua e cat de cat buna

      Comment


      • #48
        uite mitica 2 mape diferite facute la 10 minute diferenta ce zici:
        Attached Files

        ,,DE_TOATE,,

        Comment


        • #49
          Originally posted by kti View Post
          uite mitica 2 mape diferite facute la 10 minute diferenta ce zici:
          hai cineva care stie
          ceva pareri ca asa invatam
          sunt 2 mape diferite de gpl modificate pe aceasi mapa de benzina ca sa se vada diferentele modificate pe motor de 1,4cmc
          mitica o parere sa construim ceva util

          ,,DE_TOATE,,

          Comment


          • #50
            deci kty

            prima e rea pt ca reducand timpul de injectie creste necesaru de aer si atunci map depaseste 0.4
            a doua e buna pt ca mapul e la 0.4
            o valoare bunicica
            presiunea la gaz in prima e mica 0.66
            in a doua e buna daca reduci cantitatea de gaz creste coeficentul de aer nu trage bine iese amestecul bogat si ti se aprind si cekul regleaza tacheti sa fie mapul sub 0.4 la o masina noua e 0.3
            interfata nu e scumpa te costa 50 70 de lei
            cu 50 iei un adaptor de la usb la seriala rs232 sa fie macar prolific sau mai buna apoi o interrfata de gaz costa 10 lei vam mai facut calculu 10 piese max 10 lei eu am dat 60 pe usb seriala si 8 lei pe piese de interfata
            mufa de gvpl o gasiti la loganele mai vechi care nu au proiectoare si au presintalare de cablaj sub farul din stanga linga claxon akolo e mufa aceeea
            deci a doua e aceptab ila dar si la a doua te uiti e 0.51 la aspirare adika map si e mare dar mai e si presiunea mika la gaz ia trebe sa fie undeva pe la 1.25 1.30
            ]no sa poti suprapune nici o data cele doua lini pt ca timpul de injectie pe gaz e mai mare
            si aviz amatorilor la CALIBRARE SA NU VA INTERESEZE DECAT SA FIE PARAMETRI NORMALI LA SENZORI SI IMPORTANT TIMPUL DE INJECTIE PE BENZINA SA NU SE SCHIMBE CAND TRECI PE GAZ
            ASAT E TIMPUL CARE VA INTERESEAZA DE EX DACA DUPA CALIBRARE O PUNETI PE BENZINA SI TIMPUL DE INJ ESTE 2.78 LA TRECERE PE GAZ NU TREBE SA CREASCA MAI MULT DECI UNDEVA PE LA 2.70 SI 2.85
            APROXIMATIV IDENTIC
            Last edited by mytyca545; 14 April 2011, 00:56.

            Comment


            • #51
              da mitica ai dreptate acum uite cea buna cu altele care sunt aproape identice dar map mic
              Attached Files
              Last edited by kti; 14 April 2011, 08:58. Reason: reglare

              ,,DE_TOATE,,

              Comment


              • #52
                la ac gas MAP ce reprezinta ?

                Comment


                • #53
                  Salut.
                  Cum se face autocalibrarea si cit timp dureaza?
                  Adica se face pe loc la relanti sau in mers?
                  Am landi renzo.
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #54
                    de durat nu dureaza mai mult de 2-3 min. Acuma in functie de softul de diagnoza, se face la relanti/la o anumita turatie dar nu in mers, pe loc. Autocalibrarea ajuta la invatarea parametriilor de relanti, si in lini mari pt restul functionarii.

                    Comment


                    • #55
                      Salut.
                      Am citit tot pe forum auto ca s-ar face la 2000rot/min,de aceea intreb sa stiu exact.
                      Numai bine.
                      ps: poza de jos e de la mine,dar nu stiu daca e ok,un sfat ceva?
                      Attached Files
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #56
                        Salut! La voi au legat firul de sonda lambda de la calculatorul de GPL la sonda? Daca da, la care fir? (ma refer la sonda lambda). La mine nu l-a legat si meseriasu a zis ca nu trebuie...??...

                        Comment


                        • #57
                          personal nu am sonda lambda legata, si nu cred ca este nevoie doarece lambda e legat la ecu benzina, care face reglajele, apoi le trimite mai departe ecu gaz.

                          Comment


                          • #58
                            la mine este legat firul la sonda.
                            si la un prieten (brc) este legat.
                            in schemele de montaj arata la toate ca se leaga.

                            ,,DE_TOATE,,

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by kti View Post
                              la mine este legat firul la sonda.
                              si la un prieten (brc) este legat.
                              in schemele de montaj arata la toate ca se leaga.
                              la care din cele 4 de la sonda e legat??

                              Comment


                              • #60
                                Parametri corecti

                                Buna ziua. Am obtinut aceasta diagrama in urma unei autocalibrari. Nu sunt lamurit daca valoarea multiplicatorului este corecta. Am citit ca ar trebui ca primul punct galben de pe diagrama-corespunzator punctului de relanti- sa fie intre 1.1-1.6. La mine e 1.9 si asta se spune ca ar duce la suprapunerea timpilor de injectie.
                                Multumesc anticipat celui care poate analiza aceste aspecte.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google