Intrebare Autocalibrare Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ciochy View Post
    daca tot sunteti in tema ... am o intrebare am o instalatie Milano de vreun an am harta benzina modificata, harta GPL si-o modifica automat dupa cea de benzina sau trebuie dupa chipuire iarasi "calibrata" dupa harta noua de benzina ?
    Originally posted by laurentziu83 View Post
    Bon, ambele mape sunt destul de corecte.
    Linia albastra reprezinta timpii de injectie pe benzina, la diferite sarcini ale masinii. Daca mergi cu diagnoza conectata ai sa vezi cum variaza cursorul pe mapa.
    Linia albastra nu poate fi modificata, ea reprezinta timpii de injectie asa cum sunt programati ei pe UCE injectie, asta din fabrica. Ei se mai modifica in functie de ce se raporteaza din senzorii masinii (lambda, detonatie, temperatura, volanta, etc), pentru a asigura un amestec optim tot timpul.
    Linia verde reprezinta timpii de injectie pe gaz. STAG 200 isi copiaza timpii de injectie pe benzina si in functie de asta isi creeaza proprii timpi de injectie pe gaz. Copierea se face in momentul in care se face autocalibrarea. Dupa autocalibrare este recomandat sa se mearga pe benzina cativa km (eu recomand chiar mai multi, in diferite stiluri de condus) pentru a da posibilitatea STAG-ului sa aiba in memorie o plaja cat mai vasta de timpi de injectie. Apoi se vor parcurge cativa km pe gaz, la fel, in diferite stiluri, pana va aparea si mapa de gaz, adica linia verde. Linia verde este posibil sa apara chiar sub linia albastra, posibil stag-ul sa fi creeat o mapa de gaz destul de saraca si este nevoie sa fie corectata. Ideal ar fi ca mapa de gaz sa fie situata in paralel fata de mapa de benzina, putin deasupra ei (stiut fiind ca gazul e mai slab decat benzina). Ideea de a suprapune mapele nu este o idee buna, deoarece se va lucra cu timpi de injectie mai mici, amestec mai sarac, consum mare de gaz si de aici se vor uza supapele in timp (vorbesc din experienta). Ideal este sa se obtina un amestec cat de cat bogat, in care masina sa mearga lejer, chiar si incarcata, dar totusi sa se obtina un consum in limite normale. A se nota ca nu se poate obtine un consum mic cu un amestec sarac, decat in litri la ora la relanti, altfel va fi nevoie de apasarea mai pronuntata a acceleratiei, pentru a compensa asta.
    Mapele din cele 2 poze nu par sa fie prea diferite, cel mult eu observ ca a doua mapa e mai "stransa" la regimul de mers usor, adica la jumatatea mapei. Nu cumva simti ca masina trage putin mai greu decat inainte? In rest, diferente nu prea sunt. Acum, daca tu esti multumit de consumul pe care il ai, nu mai are rost sa mai cauti un consum mai mic, e un consum foarte ok pentru motorul pe care il ai (eu nu mai zic nimic, sub 8% nu scot), tine cont ca niciodata nu vei scoate consum identic gaz-benzina la acelasi stil de condus, ci mai trebuie sa mai adaugi minim 1 litru in plus. Daca ai fi scos 6% la mersul pe benzina in acelasi stil, atunci 7% e excelent. Mie Clio imi consuma 6.5% pe benzina la mers linistit (100-120 extraurban si 80-90 prin sate), si 7-7.5% la un mers mai agresiv si drum aglomerat(130-140 extraurban si 100-110 prin sate) deci n-am sa sper niciodata la mai putin de 7.5% pe baz, e imposibil.
    larentiu, poti sa-mi trimiti o adresa de e-mail sa vb. am nevoie de niste sfaturi. gl12rly

    Comment


    • ca parere aveti despre setari si harta ? (logan 1.6 2005 stag 200)
      Attached Files

      Comment


      • Ceva e aiurea la tine, ai temp gaz 95 si apa 60 ?
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • Aceeasi problema am avut-o si eu datorita montajului defectuos cand montatorul ,sub pretextul ca ar fi bine ca gazul sa intre mai cald in motor,a prins furtunul cu tot cu senzorul de temperatura gpl stare gazoasa de furtunul gros de antigel de la radiator.

          Comment


          • Presiunea operationala-la calibrare- nu se pupa cu aia de lucru reala...
            Presiunea minima e prea "minima"
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • cum adica presiunea de lucru e prea minima ?
              acum arata asa,si mai si consuma 13
              Attached Files
              Last edited by cobra_rx8; 8 May 2014, 23:59.

              Comment


              • E prea mica...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Originally posted by moog View Post
                  E prea mica...
                  care este mai exact presiunea de care zici tu ?

                  Comment


                  • tu nu ai puncte colectate pe mers benzina, deci deflecția nu poate fi calculata.

                    Comment


                    • Cand am facut Prima revizie la 15.000km la instalatia Gpl landi renzo evo one, cei de la service mi-au schimbat doar filtrele fara sa imi faca si o recalibrare, intrebarea este daca trebuie sa merg sa fac si recalibrarea? influenteaza cu ceva, scade consumul sau ceva de genu? cum e cu instalatia asta se recalibreaza singura sau trebuie sa fac si recalibrare si daca trebuie la cat timp se face? Multumesc.

                      Comment


                      • De la ce te ai luat?
                        Cand schimbi filtru de benzina faci recalibrare?
                        Daca ai probleme e alta poveste...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Gpl landi renzo evo one nu are auto adaptare. Calibrarea se face cu plus max. Instalatia in general necesita calibrare iarna/vara / 30.000 km cand timpii de reactie ai rapei se modifica.

                          Comment


                          • Ovi eu zic sa ramai la electronica...la restul vad ca iti da cu virgula...
                            In oarecare limite, auto adaptare are orice masina cu GPL...ECU benzina face asta...
                            Evo One nu merge cu Plus MAX ...
                            In general nu necesita calibrare iarna/vara sau la 30k ...poate cele reglate/montate/intretinute foarte prost ...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • Evo se numesc si cele noi 2014.
                              Oricum nu inteleg ce te ataci asa.
                              Daca ai cont aici se gasesc toate softurile si documentatia pentru landi aftermarket



                              Software LR Omegas I.D. 3.00.01.19 C

                              Software LROmegas 3.1.0 C

                              Software LROmegas 2.16.9 C

                              Software PLUS MAX LR ISO

                              PLUS MAX 2010

                              Aggiornamento SWPlus403 HW3 - FSI - 5 6 8c

                              SOFTWARE PLUS 4.0.3

                              Update_PLUS_da_4.0.2_a_4.0.3.

                              SOFTWARE LES PLUS 4.0.3

                              Update LESPLUS da 4.0.2 a 4.0.3.

                              SOFTWARE OMEGAS 2.9.0_C

                              SOFTWARE LSI-NSI-C

                              SOFTWARE LSI-NSI-S

                              Scuze Evo One cel putin asa scrie pe eticheta. Mea culpa. One intradevar este vechea varianta cu autocalibrare apoi cu ajustare pe diferite zone.........

                              Sunt unii care doar citesc, nu au solutii si daca au raman cu ele ...
                              Bravo tata - ca la Romani -
                              In alte forumuri auto - unde chiar se plateste fiecare cont oamenii se ajuta , nu se face misto.
                              Last edited by ovi730; 22 August 2014, 18:02. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Raspunsul tau de mai sus cu ce a fost de ajutor ?
                                Omul nu intrebase de autocalibrare, cat despre "recalibrare" la 15.000km nu este necesara...
                                Si tu ii povestesti de autocalibrare si recalibrare iarna/vara/30.000km care nu au NICI o treaba cu intrebarea omului, si nici cu realitatea...
                                Cat despre site-ul de mai sus...cum face o persoana de rand rost de user/pass pe site-ul respectiv ? Unul sa-i permita sa traga softurile utilizabile ...
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google