GPL motor 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merci.
    Cat despre care cade mai inainte s-ar putea sa ai o surpriza.

    Comment


    • GPL pe 1.6 16V e ca la Radio Erevan:
      I - Se poate face comunism in Elvetia?
      R - Da!, Dar e pacat...
      sigpic
      Ambition 1.5 dc

      Comment


      • adica....ce surpriza? la un moment dat tot trebuie sa se duca segemti,supape ceva la astea pe gaz.....

        Comment


        • @dani03: da, ar fi pacat de saracul motor Hemi

          Comment


          • sal.hai sa-mi dau cu parerea am gpl pe 1.6 16v 100000 km, motorul merge perfect.
            sunt importante 2 lucruri schimb ulei la 10000 km si cel mai important unde montezi instalatia si cine o regleaza.
            PS in olanda toate mcv-urile vazute de mine erau 1.6 sau 1.6 16 v si toate aveau gaz, dar olandezii nu sunt atat de inteligenti ca romanii, si o sa-si strice motoarele repede.

            Comment


            • Originally posted by dani030669 View Post
              GPL pe 1.6 16V e ca la Radio Erevan:
              I - Se poate face comunism in Elvetia?
              R - Da!, Dar e pacat...
              Zi un motiv solid pentru care e pacat sa pui GPL pe 16v in afara de faptul ca "se strica motorul" (o aberatie!) si ca "nu da bine la popor".
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • ok nu se strica nimik cum spuneti voi dar mie unu imi este ,,frica,sunt de moda veche'' dar revin si spun ca m-ar tenta sa pun o instalatie pe gaz pentru pretul foarte mic al gazului iar daca pretul benzinei va continua sa creasca in ritmu asta sigur o voi pune pe gaz

                Comment


                • si ai vb cu inginerul ? o vinzi si-ti iei una pe gpl din fabrica sau ... te risti cu asta ?
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Si voi credeti ca daca trecem toti pe gaz si nu mai bagam benzina,,iesim mai ieftin?
                    Nu tot statiile de carburant Omv,Petrom,Luk,Agip,Shell,etc..ne vand gazul!
                    Daca scad vanzarile la benzina si cresc vanzarile la gaz,,Ei ce o sa faca?
                    O sa scumpeasca si gazul..si cat era pretul motorinei odata si cat este acum?.. si tot nu o sa facem nimic,adica economie!
                    In plus mai ai o BOMBA(butelia de gaz) in portbagaj si Doamne fereste de vreun accident si cazuri din astea s-au vazut si la Tv destule..O grija in plus!

                    Comment


                    • pai cu toata stima iti spun : -Nu-ti pune !!!
                      mai stiu pe unu de zicea ca-i strica amortizoarele si arcurile butelia de gaz de pe spate ca-i grea ...
                      dar la fel te rog sa nu mai faci afirmatii decat in cunostitnta de cauza ca te faci de ras.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Ihi. Daca butelia de GPL e bomba rezervorul cu benzina ce e?


                        http://www.youtube.com/watch?v=7fVN-AEqz6c
                        Last edited by adiya; 3 May 2010, 19:35.

                        Comment


                        • Originally posted by Costi-bc View Post
                          pai cu toata stima iti spun : -Nu-ti pune !!!
                          mai stiu pe unu de zicea ca-i strica amortizoarele si arcurile butelia de gaz de pe spate ca-i grea ...
                          dar la fel te rog sa nu mai faci afirmatii decat in cunostitnta de cauza ca te faci de ras.
                          Tare faza cu amortizoarele,omul respectiv inseamnă că tine la masină nu la portofel.

                          Comment


                          • Din ce studii am vazut, rezervorul de gaz rezista la agresiuni mult mai mari ca cel de benzina. Asadar, nu vad de ce ar fi bomba, in afara de idei preconcepute.

                            Pana acum, ca si argumente contra pt montarea pe 16v:
                            1. distrugi motorul mai repede. Ca raspuns la aceasta afirmatie am putea spune ca oricum se duce mai repede datorita multitudinii de valve
                            2. porti BOMBA in portbagaj. Atunci ar fi bine sa scoatem rezervorul de benzina, ca ne omoara la primul impact.
                            3. pe 1.6 16v este pacat sa pui. De parca ar fi cine stie ce motorizare. E mai rasarite dintre cele ale Daciei, dar tot lesinat este. SI nici pe departe nu-i vreun motor "sport".
                            4. strici amortizoarele. Atunci nu mai merge cu masina, ca le uzezi.

                            Asadar, pana acum argumente solide nu prea au fost, ci doar idei preconcepute, eventual axiome.
                            Last edited by Cezar; 3 May 2010, 20:21.

                            Comment


                            • costi_bc chiar azi mam intalnit cu pers respect ce mi-a vandut pontul nu am avut timp sa vb de masini...iar la faza cu vanzarea trebuie sa rad?

                              vreau sa va spun ca la servici am 2 matizuri pe gaz situat in locul rezervei ,spatiu ce pare mult mai fragil decat la un logan,am fost lovit odata de o dacie si va pot spune ca tabla masini sa incovoiat in jurul buteliei fara sa pateasca mare lucru(doar ca apoi nu mai declansa gazul),in rest era intacta

                              Comment


                              • acum parerile sunt impartite dar ca asa 1,6 16v este lesinat zau asa Cezar ma doare rau sa sti. gpl nu strica sunt majoritatea taxiurilor din romamania pe gpl.si merg.
                                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google