Probleme Pornire La Rece Logan Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ddeenniiss
    replied
    Originally posted by nebundemult View Post
    Ce baliverne ti-au spus cei de la rep.Dacia?
    salut !
    -''domne, nu baga pompa cum trebuie"
    -"domne, de care pompa ai pus ? aaaa nu trebuia de aia . ia alta"
    -"da domne acu baga pompa, uite si matale, dar acu e problema la bobina"
    -" etc etc etc
    adica.....nimic
    mersi oricum !

    Originally posted by aliuta2000 View Post
    Merigi la cineva care cumoaste sa faca reglaje la instalatia ta de gaz .
    in prima faza se reseteaza parametrii pentru functionarea pe benzina, se face un drum de 5-10 Km in mers normal pe benzina si apoi se recalibreaza instalatia pe noile setari de benzina. Astfel ar trebui sa scapi de problema daca este aferenta Gaz-Benzina , daca sunt alte probleme ....
    salut ! o sa merg pe ideea asta, pentru ca din cate am mai aflat, cam asta ar fi una din cauze .
    mersi !

    Originally posted by cosmin1978 View Post
    ddeenniiss
    cat de veche este benzina din rezervor?
    te intreb pentru ca la unii,care aveau aceeasi problema ca si tine, dupa ce au schimbat benzina si au pus una proaspata si mai de doamne ajuta problema a disparut
    in al doilea rand ar trebui sa ii faci o resetare la parametrii de benzina si o noua calibrare la gaz
    salut ! benzina nu e veche deoarece masina face taxi si saptamanal bag benzina de 45 lei . dar o sa incerc duminica sa golesc toata benzina si sa curat rezervorul si sa suflu conductele . si sa schimb filtru bine-nteles . dupa care o sa merg iar la reprezentanta dacia si sa-l pun pe maimutoiul ala sa-mi restarteze calculatorul masinii si sa-mi introduca parametrii care trebuie .
    mersi !

    Originally posted by TazMan View Post
    Tot intampinam probleme cu pornirea la rece,pana mi-a zis cineva, da' tu benzina cand ai alimentat ultima data ??? Am zis...acum 3 luni cred Dupa ce am alimentat, si am pus 98 vreo 10 litri masina porneste perfect dimineata. Acum obisnuiesc sa torn de 20-25 lei la saptamana.

    Pana la urma tind sa ii dau dreptate, cu cat sta mai mult benzina in rezervor cu atat mai repede ii scade cifra octanica.

    salut ! dupa cum am mai spus, benzina nu sta mult inrezervor fiinsca masina face taxi si saptamanal se baga benzina de 45 lei . dar o sa curat rezervorul si conductele si o sa vedem ce iasa .
    mersi !
    Last edited by ddeenniiss; 9 October 2014, 22:38. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • TazMan
    replied
    Tot intampinam probleme cu pornirea la rece,pana mi-a zis cineva, da' tu benzina cand ai alimentat ultima data ??? Am zis...acum 3 luni cred Dupa ce am alimentat, si am pus 98 vreo 10 litri masina porneste perfect dimineata. Acum obisnuiesc sa torn de 20-25 lei la saptamana.

    Pana la urma tind sa ii dau dreptate, cu cat sta mai mult benzina in rezervor cu atat mai repede ii scade cifra octanica.

    Leave a comment:


  • cosmin1978
    replied
    ddeenniiss
    cat de veche este benzina din rezervor?
    te intreb pentru ca la unii,care aveau aceeasi problema ca si tine, dupa ce au schimbat benzina si au pus una proaspata si mai de doamne ajuta problema a disparut
    in al doilea rand ar trebui sa ii faci o resetare la parametrii de benzina si o noua calibrare la gaz

    Leave a comment:


  • aliuta2000
    replied
    Merigi la cineva care cumoaste sa faca reglaje la instalatia ta de gaz .
    in prima faza se reseteaza parametrii pentru functionarea pe benzina, se face un drum de 5-10 Km in mers normal pe benzina si apoi se recalibreaza instalatia pe noile setari de benzina. Astfel ar trebui sa scapi de problema daca este aferenta Gaz-Benzina , daca sunt alte probleme ....

    Leave a comment:


  • nebundemult
    replied
    Ce baliverne ti-au spus cei de la rep.Dacia?

    Leave a comment:


  • ddeenniiss
    replied
    Probleme Pornire Dimineata Logan 1,4

    Salut ! Am o mare problema cu un logan 2008, 1,4 si anume dimineata sau dupa sta 3-4 ore, numai vrea sa porneasca . Cum il pornesc : unu ii da la cheie in timp ce altcineva ii pica benzina in filtru de aer, picatura cu picatura, pana trece pe gaz ! Dupa ce s-a incalzit, porneste, numai este nicio problema cu pornitul ! Totusi si cand s-a incalzit, are un mers mai ciudat asa, adica daca vrei s-o accelerezi brusc parca "da in nas "! Am schimbat rampa de injectoare, iac-ul, bujii, fise, bobina, o pompa second si un motoras nou la pompa de benzina . M-a disperat ! Eu cred ca totusi nu-i vine benzina cata-i trebuie pentru ca, v-am spus, trebuie sa stau cu sticla deasupra filtrului de aer si sa-i torn cate o picatura atunci cand da semne ca s-ar opri ! Va rog....help !
    P.S. Am pus-o si pe tester la reprezentanta Dacia si nu vreau sa va spun ce baliverne imi spunea ala de acolo !

    Leave a comment:


  • moog
    replied
    Reglajul culbutorilor este in manualul de intrrtinere trecut...de ce dracu nu-l cititi?
    Pe Landi in Pitesti ai Proeco , daca nu te bazezi pe Prosperanta... mai este Lpgexpert - Alexys de pe forum... ai destule variante de rezolvare... aiurea de cei care stau in orasele mici fara montatori sau unul singur si ala cu pluta...

    Leave a comment:


  • cll
    replied
    se pare ca la mine problema s-a rezolvat ! am mers cu ea pe benzina ( in jur de 160km) am bagat si benzina proaspata iar de dimineata mi-a pornit perfect. deci , problema a fost de la benzina veche din rezervor

    Leave a comment:


  • sergiu2010
    replied
    Regleaza culbutorii.Trebuia sa o fi facut pana acum.

    Leave a comment:


  • splynter21
    replied
    probleme motor la rece

    Salut! Am si eu nu LR de circa un an si jumatate si am ceva probleme la pornire. Porneste normal, dar pe masura ce se incalzeste motorul si scade turatia la relanti incepe sa trepideze toata masina, iar daca vreau sa plec imi moare motorul. Povestea cu muritul motorului mi se intampla pana ce se incalzeste acesta, dupa care masina merge normal, fara nici o problema. Problema reapare ori de cate ori se raceste motorul. Sunt din Pitesti, daca cineva imi poate da o recomandare. Azi am fost la cei de la Calypso si cei de la Prosperanta, iar sfatul pe care l-am primit e ca trebuie reglati culbutorii. Ce parere aveti? Instalatia a fost montata la Prosperanta, iar in prezent am 45000 km fara sa fi avut vreo problema.

    Leave a comment:


  • cll
    replied
    pai cred ca asa o fac. astept intai sa consum benzina din ea si bag una noua inainte de a ma apuca sa schimb pompa de benzina.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    e prea putin cat ai mers, ideal ar fi sa o consumi pe toata apoi sa pui una noua si sa-i dai cheie

    Leave a comment:


  • cll
    replied
    la cald , motorul merge bine atat pe benzina cat si pe gaz.
    pornirea la cald merge din prima.
    Am mers pe benzina 3-4km lasand instalatia de gpl oprita peste noapte.A 2-a zi am pornit-o cu instalatia oprita si tot la fel mi-a facut !

    Leave a comment:


  • gmv97
    replied
    Pompa de benzina trebuie verificata daca baga presiunea care trebuie . La cald daca mergi pe benzina tot asa face ?

    Leave a comment:


  • denisbossu
    replied
    Curata pompa de benzina si schimba benzina.
    Asa am patit si eu, daca vrei mai multe detalii da mi mesaJ

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google