Probleme Pornire La Rece Logan Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jagoman
    replied
    Deci sa fie clar, daca isi revine de la functionarea doar pe benzina inseamna ca tot ce trebuie facut este un reglaj "a la carte" de GPL. Adica una buna.

    Leave a comment:


  • giurea marian
    replied
    jagoman am citit peste tot vad ca esti in masura sa spui cauza problemelor mele! de vreo saptamana face figuri la pornire dimineata! azi dim mi-a pornit la a zecea cheie! am curatat senzor turatie, mpp! ce mai trebuie sa-i fac sa-i schimb bujiile sau sa-i resoftez ecu benzina nu? deci ma enerveaza cu pornirea asta grea! si nu am decat 2000 km pe gpl si azi dim dupa ce a pornit am mers numa pe benzina pana la serv si inapoi si am sa mai fac un drum dupa amiaza numai pe benzina! ca am vazut ca ziceai ca daca mergi cu ea ceva timp pe benzina isi revine ecu la setarile optime pt o pornire ca la carte!

    Leave a comment:


  • leopardu
    replied
    Eu am o problema asemanatoare:porneste greu la rece,mai ales cand benzina scade sub 3 pavele(liniute),iar cand calc pedala de acceleratie brusc,are o intarziere.Am procedat in felul urmator:curatat:mpp,senzor turatie,injectoare,pompa benzina,resoftat si degeaba.Recunosc ca timp de cateva zile dupa aceste operatiuni a pornit la sfert.Am gpl tomasetto pe ea montat la 80000km,iar in prezent am aproape 110000 km.Am uitat sa mai specific faptul ca atunci cand trece de pe benzina pe gpl trepideaza motorul timp de 2 sec,adica are o intrerupere intre benzina si gpl.Nu a facut de la inceput toate astea,asa ca tind sa cred k la mijloc ar fi o defectiune sau o dereglare.

    Leave a comment:


  • csuditu
    replied
    Multumesc pt sprijin. O sa ma duc la service autorizat dacia sa vedem ce rezolva.

    Leave a comment:


  • jagoman
    replied
    Cred ca este destul de evident ce era mai sus. La fel e si la tine. Daca ai interfata GPL si Teamviewer si conexiune la internet in timp ce esti conectat la ECU, pot sa arunc o privire la setari, curbe benzina si gpl, deflectie etc.

    Sa-mi dai un pm daca doresti o incercare, si vedem cum ne organizam in timp.

    Leave a comment:


  • csuditu
    replied
    O problema asemanatoare am si eu. Nu porneste la rece. Am fost la service cu masina si au facut baietii o diagnoza, dar surpriza zero erori. Au umblat la motorasul pas cu pas, la senzor turatie, reglat culbutori, schimbat bujii, pus aditiv in benzina si tot nu pornea la rece.
    Concluzie: trebuie mers pe benzina vreo saptamana.
    Am procedat ca atare si m-am bucurat ca a pornit la sfert de cheie chiar de la urmatoarea pornire la rece. Am mers insa o saptamana pe benzina (cca. 150 km) cum mi-au recomandat de la service, dupa care am hotarat ca e timpul sa fac economie si sa trec pe gpl. La prima pornire la rece, dupa ce am facut un drum de vreo 40 km pe gpl, aceeasi problema.
    Ceva sugestii mai sunt?

    Leave a comment:


  • jagoman
    replied
    Cand mai vin la Cluj, peste 3-4 saptamani, ii facem si o verificare, si daca e cazul, mai aplicam ceva "fine-tuning". Totul depinde de ce valori vom gasi pe la LTFT etc.

    Sa ai parte de multi km fara probleme.

    Leave a comment:


  • Biris Calin
    replied
    Am rezolvat problema. A fost Jagoman la Cluj si mi-a reglat instalatia de gaz. Porneste acum la sfert de cheie. Merge perfect si pe gaz si pe benzina. Mii de multumiri pentru Atilla.

    Leave a comment:


  • Biris Calin
    replied
    Ai dreptate... nu porneste usor dimineata... totusi porneste.... atunci te ascult si merg sa reglez si instalatia de gaz.. pentru colegu ce a intrebat ce inseamna resetarea ...inseamna sa pui calculatoru pe masina... si sa-i redea valorile initiale...
    nu e vorba de lene in nici un caz... am fost si la cel ce mi-a pus instalatia pe gaz acum ceva vreme, la revizia cand a schimbat filtrele... a pus calculatorul pe masina si a zis ca merge perfect pe gaz... oricum te ascult si ii spun ce ai scris...

    si inca ceva... acum merge perfect ziua pe benzina... dar mai sunt insa probleme la pornire dimineata... porneste totusi dupa vreo 10 incercari... inainte se intampla dupa vreo 40-50

    ...si inca ceva...spne-mi te rog ce anume sa-i spun sa regleze la GPL?
    Multumesc anticipat.
    Last edited by Biris Calin; 2 May 2011, 23:37. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • jagoman
    replied
    Atunci este asa cum am zis. Ai nevoie de reglaje la GPL. Daca este reglat corect, nu da peste cap ECU benzina. Adica valorile de LTFT- Long Term Fuel Trim.

    Daca ai fi circulat 2-3 zile doar pe benzina si-ar fi revenit singur.

    Explicatia: trebuie resetat din cand in cand este raspunsul dat de lene, adica pentru a nu trebui umblat la reglajele GPL.

    Vezi ca simptomele vor reveni destul de repede.

    Leave a comment:


  • kti
    replied
    Gata ...am rezolvat... a trebuit resetat calculatorul pe benzina... am bagat o caruta de bani pana acum si era o rezolvare de 5 minute...se pare ca gpl-ul da peste cap calculatorul de benzina si trebuie reinitializat din cand in cand.

    spune si tu cum ai resetat uce ca sa invete si toti colegi ca este un forum si asta stie sa faca de obicei
    numai bine ,asteptam.
    pa

    Leave a comment:


  • Biris Calin
    replied
    Dimineata la 8 sunt programat la service Dacia... daca nu rezolva sun la Pitesti, da=o incolo ca nu e avion.

    Gata ...am rezolvat... a trebuit resetat calculatorul pe benzina... am bagat o caruta de bani pana acum si era o rezolvare de 5 minute...se pare ca gpl-ul da peste cap calculatorul de benzina si trebuie reinitializat din cand in cand. Mi-a spus de solutia asta un prieten ce are si el Logan pe gpl. Culmea ca in service nici macar electricianul nu a crezut ca asta problema. Bine ca am rezolvat. O zi buna tuturor.
    Last edited by Biris Calin; 29 April 2011, 09:16. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • fanrenault
    replied
    Si eu am patit ,sa imi porneazca greu dimineata (cand sta mai mult) dupa o luna ce mi-am pus gaz.Mi-a tracut cand am consumat tot 100% gazul din rezervor pana a trecut pe benzina si de atunci nu mai am treaba,aia cred ca o fi fost...

    Ooo ,la tine e alta treaba,daca moare motorul
    Last edited by fanrenault; 28 April 2011, 12:12. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • jagoman
    replied
    Incearca sa circuli 1-2 zile doar pe benzina. Daca isi revine, inseamna ca trebuie umblat la reglajul GPL. Se invata ECU benzina cu unele corectii care la functionarea pe benzina/pornire nu sunt bune.

    Leave a comment:


  • Biris Calin
    replied
    am schimbat si bujiile... am curatat si rezervorul...am bagat si aditiv in benzina

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google