Cati Litri Va Intra In Rezervorul De GPL???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    eu am un rezervor toroidal de 52 imi intra in jur de 40-42 l gpl

    Comment


    • #92
      Cam tot timpul 44 și ceva din 55 posibili.
      Rar intră 47.

      Comment


      • #93
        Butelia are 52 de l si intra 40 l de GPL!

        Comment


        • #94
          iar la mine intrucat imi intra maxim, maxim 39 litri-rezervor Atiker de 54 l sa fie o problema? merge facut vreun reglaj?

          Comment


          • #95
            Si mie in butelie de 42l intra maxim 32 l si consider ca nu e normal. Din pacate nu ma pot duce la montator deoarece m-am certat cu ei datorita incomprtentei lor....

            Comment


            • #96
              37 litri

              Salut!Astazi mi-am pus si eu o instalatie Tomasetto pe masina,sunt multumit deocamdata,numai ca atunci cand am alimentat mi-au intrat numai 37 litri la un rezervor de 55 l.E drept ca era amiaza si era f. cald,iar la presiunea de la pompa nu m-am uitat.Nu stiu care-i treaba.Astept sa pun gaz data viitoare.Sper ca nu au pus baietii alt reyervor pt.ca garantia e pe rezervor de 55 litri.Voi ce parere aveti?

              Comment


              • #97
                80% din 55 e 44.
                La mine se verifica acest lucru de aproape 2 ani, de cind am pus instalatia.
                Si eu am tot rezervor Atiker, insa valva e cea care conteaza.
                A mea e OMVL, si in afara nivelului aratat razna, inca functioneaza.
                Gaz intra mereu intre 41 si 48l. De cele mai multe ori 44 virgula ceva.
                Si experienta cu un alt rezervor Atiker de 60l (pe masina veche) dar cu alta valva mi-a permis incarcarea tot in jurul valorii de 80%. Eu cred ca daca vi se repeta oprirea la valori mici e o problema si mai bine verificati in garantie.

                Comment


                • #98
                  Rezervor de 52 L. Pana azi am bagat maxim 42 L cu butelia goala (mers pe benzina). Azi am ramas fara Gpl si am mers pe benzina pana la Mol Fundeni unde au intrat doar 40.1 L ! nu stiu dc naiba...

                  Comment


                  • #99
                    conteaza si presiune la care se face alimentarea.

                    Comment


                    • Originally posted by Andyno View Post
                      Rezervor de 52 L. Pana azi am bagat maxim 42 L cu butelia goala (mers pe benzina). Azi am ramas fara Gpl si am mers pe benzina pana la Mol Fundeni unde au intrat doar 40.1 L ! nu stiu dc naiba...
                      si eu am sesizat ca la mol fundeni intra mai putin gaz in butelie decat la alta statie, presiunea e tot in jurul a 10 atm
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Cred ca are ceva la MOL Fundeni ! Asta iarna am alimentat de la ei si am mers mai putin cu cca 50-60 km fata de MOL Postavarul unde alimentez de obicei. Au avut o promotie si era diferenta de 15 bani/l intre cele 2 statii, dar nu mai bag de la ei !

                        Comment


                        • montat de curand GPL doar un singur plin pana acum il astept cu nerabdare pe urmatoru pentru ca am rezervor de 58 l asa scrie pe el instalatie L.R. am facut plinul la vernesti si miau intrat 49 si ceva ...azi dupa 300 km a trecut pe rosu dar merge linistit pe gaz ...cei drept mam si jucat cand am venit de la buzau sa vad cum e pe gaz adica regulamentar in localitati iar afara peste 120 ajuns si la 160 ,doar ajuns, dar ...am auzit peste tot ca ledurile alea sunt mai mult orientative asa ca astept sa vad cat mai merge si cat o sa intre la urmatorul plin.

                          Comment


                          • Eu am fost de mi au calibrat ledurile...si acum indica foarte bine ! cand intra pe rosu, ceasul din butelie este pe rosu, cand am 2 leduri (jumate) ceasul este la jumate si tot asa..verificat de mine.
                            O sa scriu pe forum cat am mers cu plinul de la Mol Fundeni nu mai in Bucuresti. Doar ca eu detin o Laguna 1 cu 1.6 16 v (motor dupa logan) si atarn in jur de 1400 kg.
                            Sa va povestesc alta faza: Alimentat de la Lukoil Camil Ressu, 50 lei..mers 150 km (eram pe rosu) si am facut plinul de Rompetrol Fundeni unde au intrat doar 37 litri ! adica avea in ea in jur de 5 L. Deobicei merg 160 + ori - km cu 17 Litri...(trece pe benzina)
                            Sa nu am zic ca de la Lukoil din Mangalia (aproape de Mangalia) am ajuns in Bucuresti 300 km pe rosu la viteaza maxima de 120 km la ora !
                            Si alte dati alimentat din Mangalia de la o statie fara nume am facut 300 km cu 28 Litri la aceasi viteza !

                            Vecinul are o Fiesta de prin 2007 cu motor cred de 1.2 sau 1.0 si in Bucuresti consuma 11 %. si benzina 9 %. Dacia lui tata din 1999 pe carburatie cu instalatie Milano montata in 2012, consuma 12 %.
                            Last edited by Andyno; 26 April 2014, 00:31.

                            Comment


                            • butelie toroidala 47 l si imi intra doar 31-32l

                              butelie toroidala 47 l si imi intra doar 31-32l.
                              Stie cineva care ar putea fi problema?
                              Mi-a schimbat supapa o data dar degeaba, tot 31 de litri mi-au intrat.
                              A mai patit cineva asa ceva, si cum a rezolvat problema?

                              Comment


                              • Normal trebuie sa iti intre in butelie cam 37 litri...mergi la baietii unde ai montat instalatia si vb cu ei.
                                La mine butelia este de 52 si intra 42.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google