A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

    Sunt curios daca s-a incercat sa se monteze GPL pe noul logan cu motorul de 0.9 TCE si in caz afirmativ, cum se comporta la drum, respectiv consum?

    Daca nu, ce stiti de alte masini cu motor Renault de tip asemanator, ex. 1.2TCE cu GPL montat apoi? Stiu ca au motoare supraalimentate.

    Numai bine.

  • #2
    Si asta ii o treaba, sa iti iei motor cu supraalimentare si apoi sa il prostesti cu gaz.

    Comment


    • #3
      Cum ai tras concluzia ca gazul il "prosteste"? Ai ceva surse sigure, poate vreun calcul facut personal, sau "ai auzit" ca gazul e prost si strica motoarele?!

      Comment


      • #4
        Cum ai tras concluzia ca gazul il "prosteste"
        Da ce-i face gazul? Ii da vigoare, putere, il inobileaza? In afara ca e mai ieftin, zii tu din "surse" la ce e bun gazul?

        Comment


        • #5
          Gazul este mai curat decat benzina si in plus are o ardere completa deci nu mai fiti carcotasi daca va convine sa bagati benzina de 7 lei/litru.

          Dureros e faptul ca isi dau cu parerea persoane care nu au mers niciodata pe gaz.

          Comment


          • #6
            Originally posted by vasile78 View Post
            Da ce-i face gazul? Ii da vigoare, putere, il inobileaza? In afara ca e mai ieftin, zii tu din "surse" la ce e bun gazul?
            Stimate domnule coleg Vasile, initiatorul a intrebat daca a incercat cineva sa puna GPL pe un 0.9 TCE.

            L-am intrebat pe Castor cum a concluzionat ca GPL-ul are vreun efect asupra motorului, bun sau rau si cum a determinat.



            Next time daca mai vorbesti ca la usa cortului, iei vacanta 3 zile.
            Mai ponderat, ca nu strica.
            Ms de intelegere.
            Last edited by Cezar; 29 March 2013, 01:26.

            Comment


            • #7
              Dureros e faptul ca isi dau cu parerea persoane care nu au mers niciodata pe gaz.
              NU cred ca ti-ai pus gaz pentru ca este mai curat sau ca are ardere completa, ti-ai pus pentru ca te ajunge oarecum mai ieftin la consum. Ai inceput sa lauzi gazul asta de parca ar fi carburantul inca nedescoperit al viitorului, de ce crezi ca numai tu ai avut privilegiul de a merge cu "minunatul" gaz?
              Last edited by Cezar; 29 March 2013, 01:42.

              Comment


              • #8
                Hai sa nu discutam evidentul: cine are gaz are pentru ca acel cost per km este mai mic.
                Ca acest gaz are si cateva proprietati interesante in plus, este partea a 2 a.
                Ambele parti aveti dreptate, deci nu vad de ce va ciondaniti, pe bune.

                Comment


                • #9
                  Ma duc la culcare, ca sunt obosit si agresiv.

                  Noapte buna.
                  Last edited by Cezar; 29 March 2013, 02:01.

                  Comment


                  • #10
                    Instalatii pt asa ceva sant, problema e cine naiba le regleaza ...bine
                    Preturile vor fi altele, consumurile la fel/avantaj pe km , iar amortizarea la paste sau multi km facuti...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • #11
                      Moog, depinde cat folosesti masina. Eu unul daca mi-as baga instalatie GPL, as scoate banii intr-un an, maxim unul si jumatate. Asta la o medie de 20.000 km/an

                      Sent from my LG-P700 using Forum Runner

                      Comment


                      • #12
                        Daca ii faci majoritar oras...cum de ex fac eu...si la consumuri de 1.4-1.6l...
                        La 0.9l scade consumul si deasemeni si cat "castigi" la 100km...
                        Instalatia costa mai mult...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • #13
                          si nu te mai joci cu filtrele , le schimbi ca la diesel mai devreme decat zice producatorul ...

                          apropo. cat costa cea mai ieftina instalatie pentru turbo ?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #14
                            Baieti, va rog n-o mai luati pe off topic. Intrebarea era foarte simpla si vad ca va dati doar cu parerea.

                            Nu am cerut pareri despre elefectele gazului asupra motorului sau puterii acestuia. Eu am gaz pe 3 masini si sunt foarte multumit. Vreau economie.
                            Mentionez ca nu am avut probleme la nicio masina si merg pe gaz de 14 ani, diverse masini..

                            Va rog sa raspundeti simplu la intrebare. Se poate pune GPL pe motoare supraalimentate? gen 0.9TCE, 1.2TCE?

                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              cell1, am vazut gaz pe maseratti, porsche, mercedes, bmw, audi, etc.
                              Deci clar merge si pe 0.9 sau 1.2

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google