A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Am dat o cautare scurta si deja e plin netul de instalatii GPL 0.9 tce.
    Chiar am gasit si un pret 2200 ron.
    sigpic

    Comment


    • #92
      Pai si ce mai astepti? La tine se merita cu varf si indesat, ca faci peste 50k pe an.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #93
        Sicer imi este putin teama.
        La cat de intortocheat este motoru inca o mataraie in plus nu cred ca vreau.
        Dar nu spun Nu 100%.
        sigpic

        Comment


        • #94
          pe principiul asta nu faci nimic mai stoicane
          pune mana si instaleaza un gpl, lasa plansu ca mai pui 3 fire in compartimentul motor, ca alea iti aduc economia de bani
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #95
            Cum am spus nu sunt contra 100% dar deocamdata nu ma doare la buzunar benzina, dar ce anunta astia pe viitor s-ar putea sa ma gandesc de 2 ori.
            sigpic

            Comment


            • #96
              Asa gandeam in urma cu cativa ani.Insa acum cu banii economisiti intr-un an din diferenta benzina-gpl,fac alte bazaconii !

              Comment


              • #97
                Sapand putin pe net despre motorizarea asta, am dat peste o "noua instalatie", GPL ZENIT PRO TOMASETTO 2013
                O idee buna de a da lumea peste AGC, o marca putin cunoscuta in Romania si nu numai...
                Au folosit o multivalva Tomasetto si gata s-au scos...
                Varianta cu monteazagpl.wordpress cred ca nu a dat rezultate
                Iar cireasa de pe tort e varianta "Zenit Pro Compact Tomasetto"...adica o strutocamila intre Zenit Pro, AGC Compact si Tomasetto...si la pret promotional...
                Revenind la 0.9l , intradevar motorizarea arata destul de complicata
                Dar s-a vazut mai rele de atat...nu cum arata e problema, ci la cat de pretentioasa poate fi la reglaje...dar daca AGC-ul reuseste sa monteze...
                "...Oferta online este de 2100 ron cu tva inclus, iar montajul se efectueaza in maxim 2 ore...."

                ...atunci treaba e simpla...si ieftin si repede...teoretic la un montaj GPL trebuie sa dai galeria de admisie jos de pe masina pt a da gauri pt stuturile admisie GPL...
                Nu cred ca asta iti ia mai putin de 1h
                Daca mai punem in calcul reglajul in mers obligatoriu, care nu se face in 5 minute in parcare...
                In fine in Romania orice e posibil macar in reclame
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • #98
                  Ba Fratelli e mai ieftin si are si OBD si chiar functioneaza pe corectii :p, la timp nu prea ii pot depasi pe aia, 1 ora stau de vorba cu clientul despre vreme, femei, etc...
                  Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by moog View Post
                    ...teoretic la un montaj GPL trebuie sa dai galeria de admisie jos de pe masina pt a da gauri pt stuturile admisie GPL...
                    Teoretic da dar practic o dai jos numai daca este neaparat nevoie.

                    Comment


                    • Practic temperatura gazelor de evauare este mai ridicata la motoarele cu GPL.
                      Teoretic temperatura ridicata a gazelor de evacuare,va afecta in timp turbina la motorul 0,9 Tce.Orice turbina functioneaza bine cat mai rece !Acum vom vedea ce va spune un posesor de 0,9 Tce dupa 200.000 km rulati pe GPL.

                      Comment


                      • Practic au existat motoare turbo puse pe gpl inainte de a aparea motorasul asta. Ca doar n-o fi fabricata turbina la Mioveni cu costuri reduse.
                        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                        Comment


                        • Au existat evident si vor exista.Insa sa nu uitam ca multe motoare turbo pe benzina(VW(TFSI,1,8T),FIAT,SAAB,etc., au lagarele turbinei racite cu apa !La 0,9.......
                          Last edited by Rac; 1 December 2013, 11:34.

                          Comment


                          • Turbina di surse neoficiale chiar ar fi fabricata la Mioveni asa cum si motorul este fabricat la mioveni.
                            Repet surse neoficiale.
                            Ce recire vrei la o turbina la fel de mare cat pumnul me.
                            sigpic

                            Comment


                            • Dupa cum arata si trasnaia asta de 0.9 e cu injectoarele in partea de jos mult...cum de ex e pe 1.2 clasic...daca nu ai poti gauri la 90grd (cu dispozitiv) dai gauri la distanta foarte mare de inj benzina...oarece ce se intimpla ?
                              Sau dai galeria jos...
                              Turbina e facuta sa lucreze si la turatii inalte gen 6000rpm...unde temp va fi foarte mare...
                              Un user normal la cap nu va merge prea mult in zona aia si pe GPL...
                              Daca va fi macar 1/2 fiabil ca tigaile de 1.4l va duce macar 200-250k fara probleme...
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • Originally posted by alexys View Post
                                Practic au existat motoare turbo puse pe gpl inainte de a aparea motorasul asta. Ca doar n-o fi fabricata turbina la Mioveni cu costuri reduse.
                                a pus un tip pe turbina ihi rhb4 si carbu meu solex 32dis de r5 gtt gpl-u dinala antic de carburatie cu ceva adaptari, tipu era mecanicus tehnicus si electronist/electrician ff bun ptr oltcit mai ales (inventase multe la vremea aia)
                                si s-a scos ff ieftin la carburant
                                si inainte sa ii dau eu kitul de turbo, avea gpl-u pe al lui oltcit,motor upgradat la 1,3cmc nou, nu vreti sa stiti cate motoare a distrus ala
                                la fel si la turbo, a distrus turbina aia, a distrus inca vreo 2 motoare cu gpl+ turbo, etc
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google