A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Una e sa faci incercari, alta e sa alegi solutia optima...
    Pe turbo s au pus deja... Banui ca Porsche nub i aspirat?
    Asta pe langa clasicul 1.8T de la VAG...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Am presupus ca Renault nu se abate de la obiceiuri, motorul e destul de nou si asta ar presupune ca tehnologia de fabricatie este si ea noua. Pana acum in Romania au adus ce au dezafectat in alte parti. O fi luata de pe dieselul vechi si remodelata la scara. Cand ma gandesc ca e si greu de echilibrat, daca ar fi facuta la noi ar trebui sa pice cateva la inceput pana le optimizeaza.
      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

      Comment


      • Motorul este nou pe Logan in schimb are ceva vechime pa Clio..
        sigpic

        Comment


        • pune mai stoicane gpl pe logan, nu mai arde aiurea banii pe benzol, pana acum aveai amortizata instalatia in 10-15.000 km
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Are sa vina si timpul ei.
            sigpic

            Comment


            • are sa-ti para rau ca lasi km sa treaca, ai sa vezi
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • ma puteti ajuta cu o parere legata de oferta celor de la firma "Alternative Fuel Systems": "Buna ziua, se poate monta fara probleme avem deja peste 10 bucati montate, Instalatia compatibila este Tomasetto STAG4 cu rezervor toroidal interior 53Litri la pretul de 2500 RON(montaj profesional inclus si garantie 2 ani fara limita de kilometri) iar la acest model necesita si un emulator nivel benzina care este inclus in pret"

                este ok instalatia? ar trebui sa ii mai intreb ceva? vreau sa imi pun GPL pe masina dar sunt putin sceptic...imi este ca pierd garantia de la Dacia si acest lucru nu prea imi convine...

                mentionez ca am un Logan 2 90cp care are 13000km

                Comment


                • baietii sunt profi, e vorba de andrei gpl
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by ctrnovice View Post
                    ma puteti ajuta cu o parere legata de oferta celor de la firma "Alternative Fuel Systems": "Buna ziua, se poate monta fara probleme avem deja peste 10 bucati montate, Instalatia compatibila este Tomasetto STAG4 cu rezervor toroidal interior 53Litri la pretul de 2500 RON(montaj profesional inclus si garantie 2 ani fara limita de kilometri) iar la acest model necesita si un emulator nivel benzina care este inclus in pret"

                    este ok instalatia? ar trebui sa ii mai intreb ceva? vreau sa imi pun GPL pe masina dar sunt putin sceptic...imi este ca pierd garantia de la Dacia si acest lucru nu prea imi convine...

                    mentionez ca am un Logan 2 90cp care are 13000km
                    despre instalatie imi puteti spune ceva?

                    Comment


                    • Pai despre Tomasetto Stag 4 s-a mai discutat pe topicul de recomandare instalatii gpl. Din punctul meu de vedere ca posesor al acestui model de instalatie pe motor de 1.2, spun ca este ok, gasesti piese si filtre care nu costa cat alta instalatie, si sta bine si la capitolul fiabilitate. Legat de reglaje eu in 35.000 km n-am avut treaba, pana la 100k mai am... Avantajul e ca poate fi reglata sa mearga bine si de un montator mai neexperimentat, asta din spusele celor care monteaza si regleaza, dar mai bine ii las pe ei sa vorbeasca despre asta. La tine fiindca ai turbo si variaza pe acolo parametrii cand intra turbo va fi putin mai greu de reglat dar cred ca se poate.

                      Ai spus de ceva emulator, dar nu stiu ce rol are si la ce ajuta, calculatorul instalatiei gpl stiu ca invata harta din ECU benzina...

                      Comment


                      • piroman22
                        vorbea despre emulator nivel benzina asa ca calculatorul de gpl nu are legatura cu calculatorul de benzina

                        Comment


                        • Pai tocmai a spus ca nu stie ce face.
                          Si eu sunt curios ce face aparat.
                          sigpic

                          Comment


                          • Aparatul iti minte computerul de bord despre nivelul carburantului din rezervor.Asa CB-ul nu mai scade indicatia litometrului i !n functie de km parcursi pe GPL.Asta caut si eu,am aceeasi problema la Dokker

                            Comment


                            • pai si eu am problema asta teoretic la Zafira, dar practic nu ma deranjaza sa-l resetez cu putina benzina. Misto fac olandezii, au senzorul cu caracteristica identica a celui de benzina. Un releu comuta semnalul pentru bord de pe unul pe altul. Dar senzorii respectivi sunt rezistivi si cursivi ca un potentiometru, astia ai nostri sunt in trepte, maxim 8.
                              Daca s-ar reusi echivalarea in litri/1.1, ar functiona si autonomia pe GPL corect.
                              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                              Comment


                              • Sa inteleg ca nu mai sunt plutitoare in rezervoare si gradatiile din bord scad in functie de calculele pe care le face CB-ul?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google