A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Usurel domnule chestor. Aici e un forum, nu o intalnire de serviciu unde cineva TREBUIE sa raspunda repede la intrebarile sefului.

    Comment


    • #77
      Nytro, recomand cu placere Tomasetto sau BRC

      Comment


      • #78
        nu este nevoie de doua vaporizatoare, este un banal motor de 90 cp

        de exemplu la BRC se folosesc doua vaporizatoare pt masini peste 220 cp

        Pt. aceasta motorizare se poate monta linistit instalatie GPL BRC Sequent 24.11 cu vaporizator genius mb de 1200mb, cu rampa dedicata pt. 3 cilindri

        Comment


        • #79
          Hai ca m-a speriat, lasa ca dupa isi pune gaz o sa spun ca o sa crape motorul la fiecare 100km sa ma razbun.
          De obicei (mai putin la PRINS aspirat), reductorul livreaza o presiune constanta fata de galeria de admisie. Deci daca trebuie, musai asa face (creste presiunea), inclusiv la Prins pe turbo se pune vacuum.
          Acest fapt asigura la sarcini mari livrarea de gpl cu densitate mai mare, deci un motor turbo necesita un reductor cu debit mai mic decat un aspirat cu aceiasi putere. Pe Mazda CX7 -turbo ~ 250 CP am montat un singur Genius max, dar la brc au montat si cu genius mb 1500, mult mai mic.
          La alegerea sistemului, teoretic oricare secventiala omologata face fata, atentie la plasticaraie insa, au fost ele omologate la anumite presiuni, dar pot crapa mai usor decat cele metalice.
          @tiptil, ce puii mei faci, ma sabotezi? Auzi 220 CP, plus ca vorbesti despre rampe dedicate de 3 cilindri, dar pretul e cam identic si in plus unul e bun de rezerva ca tot carcotec unii si altii ca poate se strica.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • #80
            ups, m-ai prins, am gresit, reductorul brc genius max se foloseste pt. puteri intre 160-260 kw, deci duce pana la 353 CP

            Comment


            • #81
              nytro
              daca te uiti la poza pe care am pus-o o sa vezi ca s-a folosit un singur plaman

              Comment


              • #82
                Cosmine si tu ce i-ai recomanda in afara de lr?
                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                Comment


                • #83
                  un brc pentru ca intre cele 2 tiuri de instalatii am avut de ales la momentul la mi-am pus gazul

                  Comment


                  • #84
                    Pentru cei ingrijorati ca nu au ce sa puna pe motorul de 1,2 tce, puteti sta linistiti, deja exista solutia. Spre ciuda unora, nu-i de la autointitulatul cel mai mare lider mondial. Sa vezi ce or sa se puna pe dezmembrat ca sa copieze si ei cate ceva...
                    Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                    Comment


                    • #85
                      si te pomeni ca o sa fie de la BRC sau nu..........

                      din curiozitate cat o sa coste aceasta solutie?
                      Last edited by cosmin1978; 12 November 2013, 17:07. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #86
                        Hai nu mai plange, L.R. China s-a infiintat ca sa se poata profita de cel mai mare talent al chinezilor, xeroxul tehnologic ). In doi ani or sa intre si ei pe piata. Dupa ce cumpara cateva masini si le echipeaza cu sistemele de la concurenta, fac si ei ceva asemanator, dar care va functiona pe gpl doar in frana de motor (caz real pitesti taximetrist skoda, a strambat din nas cand i-am spus pretul pe brc, a pus altceva la aceiasi bani si dupa 6 luni de semnat condica la reglaje, a dat jos instalatia si si-a vandut si masina.
                        Daca ma platesc bine le dau lista de la brc si prins cu injectia de gpl lichid, dar sa decarteze bine, iti dai seama, spionajul industrial costa.
                        Info gratuit: Disponibila pentru tce e cea de la prins. Iar pe brc am deja programata o kia si foarte probabil un ford :p .
                        P.S. Sa le dai vestea usurel si sa para ca ai luptat mult pentru ea, ca altfel vor crede ca-ti dau acces la net degeaba si te trimit sa maturi in depozit.
                        Cat despre pret, nu te ingrijora, cine are bani de masina noua, are si de sistem gpl. Am cateva SDI montate, in ciuda pretului, pe kia am propus SDI si a preferat sa astepte LDI, deci nu ne vaitam de bani.
                        Last edited by alexys; 12 November 2013, 23:07.
                        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                        Comment


                        • #87
                          si totusi poti sa ne spui si un pret ?
                          din curiozitate cate masini noi ai avut care sa isi monteze gpl?

                          Comment


                          • #88
                            Eu mi-am propus sa nu dau preturi pe net decat daca e site de promovare sau sectiunea bursa. Ca masini noi saptamana trecuta am avut 6 Dacia Logan si saptamana asta un Logan si urmeaza un Dokker. Despre pret, la un consum de 10 benzina, in mare sa-l reduci la un echivalent de 5, daca-ti propui sa ai amortizare in 40 000 km, cat iti permiti sa dai pe sistemul GPL? Ar fi initial 4000 l benzina, ii reduci la aproape 2000 litri. Ori 5 lei litrul? desi parca o sa creasca la 7lei litrul... 10 000 lei sau 14 000 lei, daca pretul este sub atat ce zici, renteaza? Mai ales ca masina va merge exact ca pe benzina, uitasem, studiile au aratat ca va fi un randament mai bun pe GPL, deci chestia aia cu exact jumatate devine valabila la costuri pentru injectia directa.
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • #89
                              asteptam si noi primele poze.........
                              insa pana atunci romanul de rand are bani doar pentru o secventiala normala

                              Comment


                              • #90
                                In septembrie 2014 se trece la EURO6, restrictiile de poluare fiind suficient de stricte incat majoritatea producatorilor auto sa treaca la injectia directa de benzina. Probabil sunt mai mult motive politice-economice decat ecologice, poate ca unii vor trece la hibride, dar e clar ca fiecare tip de alimentare are si un sfarsit. Poate ca vor exista modele din fabrica OEM cu GPL, CNG etc. Eu nu ma plang ca n-au romanii de rand bani, ma plang ca a aparut cam tarziu solutia, clienti interesati se gasesc. Apoi conform calculelor, daca mergi pe benzina inseamna ca ai bani. Daca nu ai avea, ai merge cu bicicleta.
                                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google