A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Razvy View Post
    alexys, daca lucrezi in domeeniu esti praf! CNG e aparut de ceva timp, in TM este masina cui instalatia montata deja.
    In locul tau as tine aprecierile despre anumiti useri pentru mine.
    Probabil pana sa ajungem multi la "stiinta" lui alexys in domeniul GPL mai avem de impins prin cartulii si prin rable.

    Comment


    • #62
      @Rac, probabil citeste doar propriile postari, nu ma deranjeaza, desi crede c-as sta sa caut foto cu cng pe net.
      @tiptil, lasa-l pe cosmin, oricum la tce ii sta mai bine cu brc, pacat ca s-a grabit clientul si rampa tot de 4 cilindri a fost ). Iar ca reclama sa vezi ce bine ii sta pe 2.0T FSI sau pe un V8, macar eu pot spune ca foto imi apartin, la altii e mai greu, iti dai seama cum s-a "nimerit" el pe acolo cand montau respectivii al 100-lea motor tce si l-au lasat sa faca si el o fotografie pentru colectia personala?
      Attached Files
      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

      Comment


      • #63


        unde este de protecție a ventilului sistem?

        cât scump este tacheților cupa schimba?

        90tce.png

        Comment


        • #64
          Personal am convenit cu clientul sa montam ulterior si un sistem valve saver, dar in primavara, acum nu e asa de cald afara incat sa ajunga la temperaturi foarte mari motorul si mai bine strange bani pentru unul electronic, care chiar face ceva.
          In plus la BRC se poate activa strategia de protectie a supapelor (VSR - valve seat recession), pentru amatorii de comentarii, nefiind acelasi lucru cu trecerea pe benzina peste o anumita turatie, timp de injectie etc. Despre pretul reconditionarii chiulasei pe ansamblu, acesta nu depaseste cu piese si manopera 200 euro mai ales ca suntem de unde se fabrica loganul. Si sa speram ca s-au potolit cu economiile la materiale, fiind un motor de generatie noua.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • #65
            Cu siguranta motorul de 0,9 tce are alte scaune si alte supapele de evacuare,posibil racite cu sodiu.Constructia motorului implica acest lucru.Presiunile in cilindrii sunt mai mari,gazele mai temperate.Posibil sa nu fie probleme la scaune pana in 400.000 km,tot cum nu sunt la 1,4 mpi.
            Pentru acest motor nu mi-as face griji din cauza scunelor de supapa.Mai degraba sunt posibile probleme la controlul distributiei variabile,(valvele de control a presiunii uleiului,la volanta,la pompa de ulei cu geometrie variabila(ce a facut probleme la grupul vw)).

            Comment


            • #66
              sudare la rece este nu dependente de temperatură sau turația motorului

              aici clic

              Comment


              • #67
                eastcowboy, please use english, google translate sucks

                Comment


                • #68
                  Daca e sa punem in discutie motorul asta de 0.9 tce, nu avem nici o informatie corecta, poate doar daca apare cineva care lucreaza la asamblarea supapelor. Eu unul ma limitez sa spun ca la motoarele de pe logan de pana acum fenomenul de VSR s-a datorat ductilitatii materialului incalzit, accentuat pe gpl datorita temperaturilor mai mari a gazelor de evacuare- primul punct in linkul dat de eastcowboy. O nelamurire ar fi faptul ca motoarele de pe supernova si solenza nu au nevoie sa fie reglate in plus fata de cum e recomandat pe benzina. La Logan insa e nevoie la fiecare 30 000 km - 45 000 km, depinde de cum mergi. Si inca ceva, legat de enigma supapelor pentru GPL, cineva care e in masura sa spuna despre ele a confirmat ca nu s-a facut ceva separat pentru GPL, s-a facut pentru toate o imbunatatire a materialului la supape si scaune precum si la modul de fixare a scaunului in chiulasa, fapt ce a dus la mai putine rebuturi, probabil liniile vechi (nu va imaginati ca dacia a fost echipata cu linii noi de productie) nu ar fi facut fata ritmului de lucru cand se fabrica un logan pe minut.
                  Despre microwelding, noi nu ne facem griji, avem suficienta apa in gpl, mercaptan, drumuri prafuite ), deci niciodata nu s-a pus problema eroziunii intre scaun si supapa, de fapt supape arse in romania nu exista decat la ford.
                  Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                  Comment


                  • #69


                    PDF pagină 22 benzină + pagină 23 gpl

                    temperaturilor a gazelor de evacuare atunci când GPL scăzut - cu condiție de λ </= 1

                    Comment


                    • #70
                      @eastcowboy, nu cunosc limba germana, unde zic respectivii ca au masurat temperaturile pe evacuare? Cel mai mult conteaza temperatura in jurul scaunului de evacuare, nu stiu daca temperatura gazelor de evacuare reflecta temperatura scaunului de supapa.
                      Exista afirmatia cum ca la sarcina maxima supapele sunt racite de jetul de benzina (cel putin cele de admisie - injectoarele pulverizeaza pe ele).
                      Pe Zafira am motorul z16xer, care e pe lista neagra cu probleme VSR. Mi se pare ca pot monitoriza temperatura pe catalizator, poate fac o comparatie gpl-benzina. Oricum nu am activat strategia VSR si nici flashlube nu i-am pus. Si am ceva km cu ea mers peste 5000 rpm continuu. Poate gasesc motiv sa-i pun, ca strategia vsr sigur o voi activa de curiozitate daca constat ca pot compara temperaturile.
                      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                      Comment


                      • #71
                        Acum o luna cureaua de distributie la Logan s-a rupt dupa 40.000 km de cand am schimbat-o.Vina curelei,vina soferului ,nu conteaza.
                        Evident am desfacut personal motorul sa schimb supapele.Ce am observat la peste 300.000 km:
                        -cilindrii fara uzura,inca se vad urmele honuirii,deci rezista !
                        -scaunele de supapa admisie perfecte
                        -scaunele de supapa evacuare,uzate extrem de putin,insa se observa "intrarea" lor in corpul chiulasei.Am pus supapa noua,nerodata pe scaunul evacuarii si etansa fara probleme !
                        Practic scaunele se infig in chiulasa,iar la un moment dat nu vor mai etansa,deoarece supapa va inhide pe corpul de aluminiu al chiulasei si nu pe scaun.
                        Din acest motiv culbutorii trebuie slabiti periodic,supapa se "ridica" in sus !
                        Asta este "marea problema" la Logan !Insa sunt convins ca masina mai face inca 300.000 km pana lesina motorul.
                        Ce voi putea sa cer atunci unui motor la 5-600.000 km pe gpl ?Remat !
                        Last edited by Rac; 28 October 2013, 09:15.

                        Comment


                        • #72
                          Eastcowboy: You are killing us with Google-romanian language
                          If you don't know english , use Google to translate german to english...much better...

                          RAC: asta cu culbutorii e stiuta...chiar si pe benzina trebuie crosetati...
                          Pe GPL merg astia si 70k fara reglaje...normal la 40-50k eu as face reglajul...
                          Am vazut masini pe GPL intretinute bine, care la peste 400k erau in parametri ca una noua...poate si astea noi o sa fie la fel de fiabile ca cel de 1.4l ...
                          Dar ma indoiesc ca nu au remediat "greseala"
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • #73
                            Intr-adevar este stiuta.Orice masina prevazuta cu culbutori mecanici are intervale de reglaj stabilite de producator.
                            Nu cred ca Renault mai "greseste" cum a facut cu motoarele de 1,4-1,6 mpi.Desi simple, motoarele au atins apogeul fiabilitatii,de multe ori detronand diesel-ul la kilometrii rulati.Nu le scoteau din productie asa doar ca nu"corespund"!Se fac sondaje pe rapoartele de reparatii,probabil au observat ca aceste motoare nu au prea trecut prin service pentru reparati majore si au "remediat".
                            Motorul de 0,9+GPL mi se pare firav pentru o exploatare "la sange",zilnica cum fac.Este indopat cu electronica si elemente mecanice "noi" pentru dacia pentru a scoate puterea de 90 cp.Vom vedea fiabilitatea sa,atunci cand un user o sa ajunga cu masina la 200-300.000 km si o sa faca bilantul cheltuielilor vs km.

                            Comment


                            • #74
                              renault sunt destul de cunoscuti pentru motoarele benzinare destul de fiabile. "marile" probleme au venit de pe la subansamble produse pe de diversi.

                              Comment


                              • #75
                                Va rog reveniti la topic.
                                Cat ma costa o instalatie pt 0.9 turbo si numele instalatiilor.
                                Din cate stiu eu una e sa mergi cu GPL cu un motor aspirat si alta e sa mergi cu un motor turbo.
                                In momentul in care intra in functiune turbo creste presiunea si ar trebui sa creasca presiunea si la gpl.
                                Din cele citite pe net ar fi nevoie de o instalatie cu 2 plamani la electrovalva.
                                Va rog raspundeti la intrebarile mele nu o dati in fiabilitatea motoarelor

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google