Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    Se vede clar ca nu poate, ar fi facut daca ar fi putut.
    Ai stricat beNveul mai Cezare, l-ai facut aragaz cu butelie. Cum ai putut sa faci una ca asta ? Mi-am adus acum aminte ca era unu pe aici care sustinea sus si tare ca 1.6 16v nu merita sa-i pui gaz, e prea puternic si e pacat de el sa strici bunatate de motorizare cu gepelemeu.
    Manujupanu : du-te la un montator si spune-i aluia ca vrei instalatie de gaz, nu te mai chinui.
    Da bre, l-am stricat.
    M-am gandit ca daca 105 cai sughita, atunci 280 poate nu.
    Si for za record, am facut 1300 km ext cu 600 lei, ceea ce n-am mai vazut de ceva timp.

    Comment


    • Mah ce-ai facut ?Rusine !Nu mai prinzi 200,nu mai ai cuplu, parol,te face "muci"dci-ul de la dacia !
      P.S.Sa rulezi sanatos GPL-ul !

      Comment


      • M-am programat si eu la montaj gpl vineri. Stag 200 cu toroidala de 50 si ceva de litrii, sper ca e o alegere buna.

        Comment


        • Originally posted by Rac View Post
          Mah ce-ai facut ?Rusine !Nu mai prinzi 200,nu mai ai cuplu, parol,te face "muci"dci-ul de la dacia !
          P.S.Sa rulezi sanatos GPL-ul !
          Asa e cand esti cocalar sarac: iti iei x5 si ii pui gpl. Daca aveam bani, luam si eu dizal: putere, consum, fuga, alea alea.

          @bad: nu mai bine luai stag 300? Care e diferenta de pret?

          Comment


          • Ca sa fiu sincer nici nu am intrebat. Pe unde m-am interesat mi-au recomandat stag 200 (stag 300 parca nu se mai produce), unul singur mi-a zis de stag 4 ca ar fi mai performant, ca ar stii sa functioneze cu injectoare de 1 ohm si ca exista posibilitatea sa mut instalatia pe un motor euro 5, ori asta nu e un criteriu pentru ca masina asta nu merita vanduta, are prea putini km si chiar daca ar fi sa o vand, pleca exact asa cum e, nu ma apuc de tiganii cu instalatii gpl.

            Am dat peste o oferta mai buna pentru instalatie gpl fratelli cu toroidala de 52l. Intre tomasetto si fratelli care ar fi mai ok? fratelli e mai ieftina cu 250 lei.
            Last edited by bad_hrc; 7 January 2014, 15:07. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Inca n-am stricat nici un motor cu inst de GPL desi masinile mele au destui km la bord si 90 % din acesti km au fost facuti pe gpl....N-au cazut nici supapele ,nici segmenti ....Singurele piese schimbate au fost injectoarele GPL pe la 85-100.000 km ,filtrele de gaz la fiecare 20.000-30.000 km si verificarea,inlocuirea membranelor defecte si curatiarea instalatiei gpl de fiecare data cand am schimbat injectoarele gpl.

              Revin cu aceste precizari pentru cei care ezita sa isi monteze inst gpl pe masini din prejudecatile si vorbele aruncate la colt de strada de cei care tot din "auzite" stiu ei ca gpl-ul strica motoarele !

              Eu merg cu 20-24 lei pe 100 km cei pe benzina cu 40 lei pe 100 km....
              Singuri care pot concura gpl la pret pe 100 km sunt masinile diesel care au un consum de 4-5 % , dar costurile de intretinere al acestor motoare depasesc cu mult costurile de fiabilitate si intretinere al motoarelor pe benzina+gpl.....
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Sal de care instalatie de gpl ai pe masina ca tot ma bate gandu si pe mine sa pun un gpl la varnesti jud Buzau ca cica acolo pune instalatii din alea ca din fabrica

                Comment


                • Adonis, nu stiu de ce iti bati capul si te stresezi pe treaba asta. Daca va creste numarul posesorilor de masini cu gpl, probabil va fi accizat si acest combustibil mai mult si atunci se va scumpi si nu va mai fi rentabil. Din punctul meu de vedere sa faca fiecare ce vrea.
                  Eu am calculat: la o economie de 12 lei/100km in 100k se economisesc ~2650 de euro. x 3 pt un rulaj de 300k => 7950 ~8000 euro. Din care scadem 600 euro pretul instalatiei de gpl raman 7400 de euro economisiti.
                  Loganul a costat 8500 pret fara scaderea tichetelor minus ~ 1500 cat am economisit cu tichetele si cu rabla ce am schimbat-o pe un tichet = 7000, cam la suma asta am iesit cu loganul. Daca fac 300 de mii cu ea inseamna ca mi-am scos fiecare banut pe ea si au mai ramas si de reparatii. Personal nu cred ca voi atinge 300 de mii km cu masina asta dar nu se stie niciodata.

                  Ca recomandare instalatie eu am Tomasetto, n-am vrut LR pt ca era mai scumpa, n-am stiut ce model e, credeam ca e ca aceea cu care se echipeaza in uzina la care cand se duc injectoarele costa aproape pe jumatate cat la dci... Montatorul avea sute de Tomasetto montate care mergeau fara pb si mult mai putine LR.

                  Comment


                  • in aceasta seara vazut Mercedes ML de HD la Petrom pt GPL , deci si maisnile de fite beneiciaza de aceast combustibil pt deplasare mai ieftina

                    Comment


                    • Originally posted by manujupanu View Post
                      Sal de care instalatie de gpl ai pe masina ca tot ma bate gandu si pe mine sa pun un gpl la varnesti jud Buzau ca cica acolo pune instalatii din alea ca din fabrica


                      Nu stiu ce instalatii gpl mai monteaza acum uzina dar nu te sfatuiesc sa montezi LR intreaba-i pe moog si alexys care ar fi instalatia cea mai rezonabila ca pret si fiabilitate...... Eu pe toate masinile am avut LR dar costurile cu inlocuirea injectoarelor m-au facut sa nu mai recomand aceasta instalatie...

                      @piroman22...

                      Nu stiu cum dracu se face dar criza a dat si-n smecherii cu masini de 3-5000 cmc care s-au apucat sa monteze gpl pe masini .....si gandestete c-am vazut la stiri un 'smecher' care avea un jeep ce consuma 20 l gpl/100 km si zicea ca-i tare multumit de noua instalatie....asa ca probabil in viitorul apropiat vom revedea pe strazile patriei camioane si autobuze cu butelii de gpl pe cabina...Evident ca pretul la gpl se va mari cu 3-400 % in timp ce motorina si benzina vor reveni la un pret mai rezonabil ca acum 25 de ani cand raportul pret benzina/motorina era undeva de 1 la 9.....

                      Eu unul astept evolutia instalatiilor de hidrogen lichid care se pare este urmatoarea etapa a evolutiei combustibililor alternativi benzinei si motorinei....

                      Vorba aceeia in caz de accident , cu hidrogenul lichid in portbagaj .avem ocazia sa vedem spatiul interstelar mult mai rapid decat o fac cosmonauti NASA in plus nu va fi nevoie de antrenament de cosmonaut si nici de plata a milioane de dolari pentru o vizita extraterestra pe la omuleti verzi...
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Pt E4 recomand Stag200.Este un motor simplu si instalatia este dovedita ca fiind fiabila.Nu are rost o investitie suplimentara in ceva ultraperformant.Iti cumperi interfata,softul este gratis,inveti repede sa reglezi dracovenia !
                        Pentru E5 am pus L.R.,injectoare modele noi AEB(AEB face injectoare benzina de prim montaj pentru VW) am peste 40.000 km,nimic de obiectat.
                        @Cezar:Lasa bre' ca alti cocalari,"moare si asa carute n-are",se uita cu bale la gura pe strada.Sa fii sanatos !
                        Last edited by Rac; 8 January 2014, 21:58.

                        Comment


                        • Am facut socoteala azi: intr-o luna am economisit 300 euro. Asta inseamna bonificatia salariala pentru 2 dintre oamenii cu care lucrez!
                          Si asa, GPL-ul a facut 3 oameni fericiti, plus mediul.

                          Am uitat sa zic ca am un stag 200 pe un Logan MCV. A facut pana acum 28.000 km. Cred ca masina are 2 luni. M-a scutit de ceva cascaval aruncat pe fereastra. Asa, investesc in alti oameni si nu in benzina.
                          Mai am 2 masini de firma si cred ca le trec si pe astea pe gaz.
                          Last edited by Cezar; 9 January 2014, 00:49.

                          Comment


                          • Salut.Imi poti spune unde ai montat-o si daca ai avut probleme cu ea?mrc

                            Comment


                            • Asa am luat masina, cu instalatia gata montata.
                              Am pus o instalatie Prins pe un suv si am primit suport premium de la montator, inclusiv cu venit si luat masina de acasa. Vorbesc de cei de la Agrom.
                              Ba mai mult, o vor si omologa ei.

                              Comment


                              • Aha am inteles nush la ce instalatie si la ce montator sa montez.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google