Ce Pret Mai Iau Pe Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • intreb si eu asa informativ: model Laureate Plus ; 1,4 mpi; an august 2007; km: 65k; bleu mineral; foarte ingrijita. ( ca sa zic asa, dotari suplimentare: folie geamuri; cd+ boxe JVC; presuri roti ), in rest e stock.
    oare cat mai iau pe ea? multam.

    p.s. - am si eu braduleti
    Last edited by Florin_KDF; 18 September 2013, 14:47.

    Comment


    • 2500-3000 maxim, depinde de cumparator, daca e dispus sa-ti dea suma maxima.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Daca n-ai taxa recuperata, iei 3000 maxim.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Nu iei 3000. Nu stiu cine da 3000 euro pe un logan vechi de aproape 7 ani.
          Mai bine o pastrezi si mergi cu ea pana cade.

          Comment


          • Cine a avut Nova sau 1310, pana in 2013, da si mai mult, crede-ma!
            In plus, mai sunt si cei ce cauta o masina impecabila, de la proprietar, km putini, sa nu ceara bani macar vreo 6-12 luni etc. Si aia vor da.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Din ce vad eu, nu prea.

              Comment


              • Unde vezi?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • nu cred ca da cineva 3000+taxa pe un logan de 7 ani! exista alternative mai bune la asa ceva!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • @vitriol: pe piata de vanzari - aceleasi masini la preturi mari, cu anunturi de peste 6 luni.

                    Comment


                    • din cate stiu eu cele din 2007 nu mai au nevoie de plata taxe! Sper sa nu stiu prost

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        @vitriol: pe piata de vanzari - aceleasi masini la preturi mari, cu anunturi de peste 6 luni.
                        Pai si cum iti dai seama ca anuntul este vechi? Pe autovit, de exemplu.

                        Chiar nu stiu.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Urmaream cadva sa iau 3-4 loganuri si oscilam intre nou si vechi.
                          Am urmarit 3 luni masini bune (cele mai scumpe) si luam legatura cu proprietar. Nu vroia in ruptul capului sa lase mai jos la pret, desi era clar ca nu se vand.
                          Apoi le vad iar la vanzare, peste alte luni cu pretul nescazut.

                          Nu renta sa le iau la pretul acela de vanzare, pt ca as fi iesit la fel daca le luam in leasing. Puteam deduce TVA-ul, caz ce nu poate fi spus in momentul in care cumperi o masina de la o persoana fizica.
                          Atunci, de ce sa dau eu 3000 - 3500 euro pe una de 6-7 ani, ce va avea valoare de revanzare dupa ce o voi folosi alti 3 ani, de 1000 euro (asta daca nu moare de rugina), pierzand astfel 2000-2500 euro, cand pot lua masini noi, cu pret de achizitie de 6700 + tva, iar cand le voi vinde dupa 3 ani, voi lua 4000 euro pe bucata. (cam asta e media pt un logan cu ac vechi de 3 ani, poate chiar mai mult)
                          Plus ca la una noua, am garantie si nu ma doare capul, iar treaba merge.

                          Comment


                          • poate doar pentru ca investeai mai putini bani ...

                            oricum se merita nou pentru ca loganul si-a mentinut foarte bine valoarea. neasteptat de bine.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Urmaream cadva sa iau 3-4 loganuri si oscilam intre nou si vechi.
                              Am urmarit 3 luni masini bune (cele mai scumpe) si luam legatura cu proprietar. Nu vroia in ruptul capului sa lase mai jos la pret, desi era clar ca nu se vand.
                              Apoi le vad iar la vanzare, peste alte luni cu pretul nescazut.

                              Nu renta sa le iau la pretul acela de vanzare, pt ca as fi iesit la fel daca le luam in leasing. Puteam deduce TVA-ul, caz ce nu poate fi spus in momentul in care cumperi o masina de la o persoana fizica.
                              Atunci, de ce sa dau eu 3000 - 3500 euro pe una de 6-7 ani, ce va avea valoare de revanzare dupa ce o voi folosi alti 3 ani, de 1000 euro (asta daca nu moare de rugina), pierzand astfel 2000-2500 euro, cand pot lua masini noi, cu pret de achizitie de 6700 + tva, iar cand le voi vinde dupa 3 ani, voi lua 4000 euro pe bucata. (cam asta e media pt un logan cu ac vechi de 3 ani, poate chiar mai mult)
                              Plus ca la una noua, am garantie si nu ma doare capul, iar treaba merge.
                              Asa este.Lucrul ieftin costa scump in timp.
                              Devalorizarea Logan este peste 50% in 5 ani.
                              Atentie cu taxa ! In 2009 nu am platit taxa la Loganul meu.A fost o lege ce scutea masinile noi de taxa !

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Atunci, de ce sa dau eu 3000 - 3500 euro pe una de 6-7 ani, ce va avea valoare de revanzare dupa ce o voi folosi alti 3 ani, de 1000 euro (asta daca nu moare de rugina), pierzand astfel 2000-2500 euro, cand pot lua masini noi, cu pret de achizitie de 6700 + tva, iar cand le voi vinde dupa 3 ani, voi lua 4000 euro pe bucata. (cam asta e media pt un logan cu ac vechi de 3 ani, poate chiar mai mult)
                                Plus ca la una noua, am garantie si nu ma doare capul, iar treaba merge.
                                Intr-adevar, pentru firma asta e cea mai buna metoda de achizitie. In schimb, pe persoana fizica n-as mai lua Logan nou in leasing, in 5ani am platit ~12.000E si asta pentru ca am achitat anticipat cu 1an, daca mergeam dupa contractul initial ajungeam la ~14.000E. Dupa achitarea leasing-ului masina este evaluata la CASCO la 4000E. Leasing-ul se merita intr-un singur caz - pe 3ani fara doibanda(au fost oferte in acest sens la RCI LEASING), daca e pe firma e mai parfum!
                                Last edited by Cromatic; 19 September 2013, 09:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google