Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • B997NDL
    replied
    @Iancu: tine de toti, nu doar de un dealer. suna la rombat si te lamuresti.
    sper sa nu te lase, fiindca ai avea o mare surpriza cand te-ai duce s-o schimbi.

    Leave a comment:


  • george.sce
    replied
    In concluzie, nu cumparati Rombat. Varta e mai sigura.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Asta si fac.

    @Nedelica
    Ce ai bolduit tu acolo, nu implica vreo obligatie; ai inteles gresit. Certificatul de garantie, e biblia; ce spune acolo aia respecti nu ce spune, fara sa fie scris, vreun vanzator.

    Skay ule, am intrat si eu pe site ul ala; e un service care comercializeaza si implicit monteaza si baterii, iar chestiunea aia cu prezentarea din 6 in 6 luni e o chestiune care tine strict de ei. Asa primim si noi de la Autonet baterii, dar certificatul de garantie este emis de acestia (au propria retea de service unde esti obligat sa le montezi), nu de producatorul de baterii(Rombat, Varta). Prin urmare, cand cumperi de la astfel de furnizori, te supui regulilor lor. Cand primim de la dealer Rombat, primim certificat emis de producator.
    Aici e toata dilema.
    Attached Files
    Last edited by IancuMIC; 7 September 2018, 18:58.

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Aveti fiecare documente, postati-le. E mult mai simplu
    La intamplare, un articol despre acest subiect.
    E prima data cand vad asa ceva despre Rombat...
    Attached Files

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Pune un scan, sa vad si eu unde scrie ca trebuia sa te duci din 6 in 6 luni la verificare; scris nu vorbe.
    Eu pe certificat am inscris clar; 3 ani garantie, fara vreo alta mentiune.
    Ti-a picat bateria si ti-au refuzat garantia?

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    si mie mi-a spus clar sa ma prezint la fiecare 6 luni pe strada Dambovitei, unde e reprezentanta cea mai apropiata de mine, sa-mi masoare incarcarea.
    poate la Galati fac o exceptie.

    Tensiunea trebuie să fie în limitele 14 - 14,4 V. Dacă tensiunea de încărcare nu se încadrează în intervalul menționat, vă rugăm remediați deficiența.
    Numai atunci când tensiunea de încărcare este corectă, se menționează în certificat și acesta devine valid.
    Verificarea tensiunii de încărcare se face gratuit atât la cumpărare cât și în perioada de garanție la societățile service autorizate de către Rombat și menționate în prezentul certificat. Verificați densitatea electrolitului (excepție construcțiile etanșe); dacă este sub 1,24g/cm3, bateria se va reîncărca.
    În termen de 10 zile de la cumpărarea bateriei este obligatorie verificarea tensiunii de încărcare a releului electric la un service Rombat în localitățiile în care există service ROMBAT sau la un service auto în localitățiile unde nu este service ROMBAT.

    vezi undeva ca se fac exceptii ? iti spun eu ca nu se fac. suna la ei, lasa ce spune un intermediar.

    Last edited by B997NDL; 7 September 2018, 18:22. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Eu cred ca tu ar trebui sa te documentezi.
    Am luat acu o saptamana Premier de 65, iar acum 4 zile am fost la garantie. Am intrebat clar daca trebuie sa fac verificare la 6 luni; despre vorbim?
    Tocmai ce am spus, cateva posturi mai inainte.
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Am fost la verificare incarcare baterie si implicit stampila pe Certificatul de garantie; 3 ani fara nicio verificare ulterioara (doar in cazul unor probleme)
    Doar pentru bateriile Varta se cer astfel de prezentari periodice.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    si rombatul premier o cere. de asta nu m-am dus peste ei cand mi-a facut figuri la un an, nu mai era in garantie fiindca nu m-am dus la fiecare 6 luni la verificare. mai intereseaza-te, ca nu mai e cum stiai.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Doar la Rombat Premier ai 3 ani garantie, fara sa fie nevoie de prezentare la verificarea periodica a incarcarii; Exide, Varta... cer acest lucru.

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    La mine Cyclon 55 Ah a facut 4 ani si rezista. In acte scrie durata estimata de functionare 4 ani iar garantia a fost de 2 ani. Acum stiu ca s-a marit garantia la 3 ani. Poate si functioneaza mai mult decat cele generatie mai veche.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google