Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu inteleg de ce nu gasesc nimic legat de codul bateriilor varta. e asa un secret mare ?!

    Comment


    • si eu am rasfoit o groaza de forumuri timp de 3zile cat am incercat sa ma hotarasc la un nou acumulator si daca e sa iti dau un sfat ar fi acesta: daca masina nu are consumatori suplimentari care sa necesite o baterie premium nu arunca cu banii pe fereastra. Toti fabricantii ofera 2 ani de zile garantie, mai departe mergi la risc, iti poti lua o baterie Exide de 400 lei si sa te tina cu 1 luna mai mult decat un Rombat Premium de 250 lei.
      Tu nu ai fost multumit de bateria ce a venit din fabrica pe masina ? (de ce nu-ti iei una identica, macar acelsi tip /model)

      Originally posted by B997NDL View Post
      nu inteleg de ce nu gasesc nimic legat de codul bateriilor varta. e asa un secret mare ?!
      P.S. am aflat ieri de la un prieten, la benzinariile MOL gasesti un tip de acumulatori marca proprie "MOL", el si-a luat un model de 62Ah (60-65, nu e prea in tema tipul) la 300lei, insa partea super e ca scrie mare pe el <Made in Germany> si garantie 4 ANI ! (daca prindeam oferta asta nu stateam pe ganduri)
      Last edited by valyr89; 3 December 2014, 23:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Daca scrie "Made in Germany" inseamna ca e Dumnezeu pe pamant...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • eu as merge doar pe garantia mai mare... poate sa scrie made in congo

          Comment


          • Eu as vrea sa vad cu ochii mei treaba cu garantia. Mi-e sa nu scrie "perioada medie de utilizare".
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Sigur nu erau MOLL cu doi de LL ?
              Importam si comercializam baterii auto MOLL fabricate exclusiv in Germania. Aici gasesti baterii MOLL nemtesti pentru masini, camion, baterii solare, baterii pentru hobby si baterii speciale MOLL.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • nici eu nu am vazut nicaieri asa garantie dar cine stie
                @einstein1984 : buuun probabil ca sa se confunde cu firma si nu sunt 4 ani sunt 40 de luni garantie

                Comment


                • Vad 40 de luni garantie cu un asterix: in conformitate cu prevederile cerificatului de garantie. Cine stie ce cerinte aberante au aia acolo pentru a-ti acorda garantia.
                  Eu unul nu stiu la baterii cu Pb sa aiba garantie mai mult de 24 de luni.

                  Comment


                  • http://baterii-auto.eu/baterii-auto/...-Plus-K2-83062 la 415 lei e cam scumpa pt 62Ah
                    La iesi nu aveti magazin din asta ?
                    http://www.norauto.ro/catalog_produs...ta=baterii.xml 3 ani garantie.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • N-avem Norauto, au fost altii mai rapizi la acaparat piata.

                      De 415 lei cumperi 2 baterii Rombat de 62Ah Calciu si raman si de cateva beri niste bani.
                      Last edited by mr.K; 4 December 2014, 10:33.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        nu inteleg de ce nu gasesc nimic legat de codul bateriilor varta. e asa un secret mare ?!
                        Caută pe Google "data productiei acumulatorilor auto" şi găseşti în al treilea link (cel puţin la mine apare aşa) un link de la forumul BMWZone şi găseşti acolo coduri pt Varta şi Bosh.
                        Pe mine mă interesează codurile de la Rombat, pt ca nu o sa iau niciodata alte marci mai scumpe care tin tot cat un Rombat.
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • Si pe mine ma interesa de romblat.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Preturi Rombat

                            M-am interesat de preturile bateriilor Rombat la cateva magazine din Bucuresti.
                            Am ales Rombat deoarece sunt foarte multumit de bateria (Rombat) cu care a venit masina din uzina, in plus preturile la Rombat sunt mai mici in comparatie cu alte marci.
                            A doua optiune este Varta.
                            Nu-mi place sa "mesteresc" la masina asa ca m-am uitat doar la bateriile fara intretinere.
                            Am luat ca referinta Cyclon 44Ah, 390 A.
                            Cel mai bun pret de 143 lei (inclusiv montajul) l-am gasit la: https://www.sawauto.ro/ACUMULATORI-B...337#focus.html
                            Urmatorul pret de 155 lei l-am gasit la: http://www.tenet.ro/despre_tenet.php?id=2
                            Un pret bun de 167 lei (montaj la domiciliu) am gasit la http://www.f5auto.ro/articol-nou/125...clon_44ah.html

                            Comment


                            • cyclon nu este fara intretinere plus ca e cea mai slaba de la rombat.

                              Comment


                              • Nu am stiut ca este fara intretinere.

                                Cyclon 44 a fost doar un model ales (dintre cele mai ieftine) pentru a face o comparatie.

                                Daca as cumpara as alege Calciu 42, 52, 62.

                                Observatie: Calciu 42 nu am gasit la magazinele mentionate, nici Calciu 52 nu se gasea la toate.

                                Intrebare: Tornada este cu sau fara intretinere?

                                Originally posted by sorin1983 View Post
                                cyclon nu este fara intretinere plus ca e cea mai slaba de la rombat.
                                Am vorbit astazi la telefon cu reprezentantul de la Tenet Bucuresti. Mi-a spus ca bateriile de la Rombat (inclusiv Cyclon, Calciu, Tornada, Premier) sunt fara intretinere.
                                Last edited by abc; 4 December 2014, 12:29. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google