Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asa e mr.k :P

    Comment


    • Oaaaa, dar aia de la acre le aduce magazinul, aia sunt prosti sa produca pe stoc si sa nu-l ruleze 2 ani de zile? Tu crezi ca aia la fabrica de baterii baga sambete si dumini acu si 2 ani stau cu bateriile ind epozit si le vand totusi pe alea noi?
      Pe bune?
      Mai erau unii care credeau ca motoarele de Logan erau pe stoc din anii 2000 (da toate cele 500 000 erau in stoc pana in 2009 cand au aparut unele mai noi).
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Te apuca plansu cand ii auzi pe unii care isi inchipuie ca cineva mai produce acum sa creeze stocuri. Conform parerilor acestora, bateriile ce se produc acum la Bistrita, vor fi scoase la vanzare peste 2 ani. Nu e cerere, fabrica isi ajusteaza productia, in acest sens.
        ...
        Cand mi-am luat Premierul anul trecut in septembrie, tipul de la Reprezentanta Rombat imi spunea ca bateriile de acolo au maxim o luna de la data fabricatiei; in august era a mea produsa. Deci, despre ce vorbim? De dragul posturilor?
        Last edited by IancuMIC; 19 December 2014, 15:33.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Nu poti baga mana in foc , pot exista acumulatori care sa aiba 6 luni vechime in depozitele altor firme care comercializeaza acesti acumulatori. Bun, dumneata ai aparat care masoara starea de sanatate a bateriei, dar pentru noi, ceilalti, ne bazam pe data de fabricatie marcata cumva pe acumulator.

          Comment


          • Eh, romanul mereu isi imagineaza ca-l fura cineva.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Domnule, nu bag mana in foc, ca n-or mai fi si cazuri din astea, dar nu putem generaliza.
              E foarte usor de observat care e sezonul in care se vand cele mai multe baterii; priviti in luna iulie intr-un magazin specializat si o sa va convingeti. Poate nu ma uit eu unde trebuie, dar vara nu vad rafturile pline de baterii.
              In acest sens si comerciantii isi ajusteaza stocurile; e o fobie aici intretinuta in mod repetat si intentionat, in sensul ca bateriile stau cu anii pe rafturi.
              Pentru a evita neplacerile, va recomand sa cumparati bateriile din magazinele specializate, ocazie cu care cereti un test al bateriei; orice comerciant serios va oferi aceasta facilitate. 2 ani, e un termen decent in care o baterie "alege" sa lucreze sau nu; ma refer aici la perioada de garantie.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Eu n-am zis ca fabrica produce in nestire pentru depozitele proprii, Rombat vinde prin intermediari cel mai mult.
                Tot asa, nici Dunlop nu a produs zi si noatea si au stat anvelopele 5 ani in depozitul propriu.

                Poti gasi stocuri vechi pentru din diverse motive, faliment, prost management al achizitiilor, optimism exagerat in privinta vanzarilor. Sau pur si simplu, o piata proasta.



                Coca Cola retragea stocuri nevandute din magazine, le schimba etichetele si plecau la noua promotie.
                lott asa,La ce preturi au, cred ca in reprezentante se fac reduceri cand acumulatorii au implinit o varsta venerabila. Doar le schimba autocolantul si sunt nou nouti, rebranduiti.

                Cine vrea o baterie ce a stat grantat mult pe raft, poate incerca la Carrefour, ca exemplu.

                Din partea mea, poate sa va apuce plansul. dar numai dupa ce va puneti inteligenta la lucru si explicati de ce nu este stantata data fabricatiei pe acumulator.

                Originally posted by einstein1984 View Post
                Eh, romanul mereu isi imagineaza ca-l fura cineva.
                Treaba sta fix asa, il fura dintotdeaua, aici oricine face ceva de genul, scapa nepdepsit, de ce nu ar face-o?

                Cand mi-am luat Premierul anul trecut in septembrie, tipul de la Reprezentanta Rombat imi spunea ca bateriile de acolo au maxim o luna de la data fabricatiei; in august era a mea produsa.
                Interesant. E de incredere tipul ala, i se citea pe moaca lui? Le produsese el cu manutele lui? De unde stia? Ii spusese si lui altcineva, sau asa era instruit sa spuna?
                Tu, ce motive ai avut sa-l crezi, in afara ca lucra pentru Rombat? Si aia de la Scandia spun ca patetul lor e facut doar din ficat.

                De dragul posturilor?
                Mda, mi-ai amintit sa trec pe la banca sa ridic si luna asta banii pentru posturi.

                @IancuMic
                In ce data e produsa bateria dumitale? Lasand la o parte ce a zis tipu' de la reprezentanta si diverse presupuneri privind ajustarea productiei fabricii, concret, ai vreo data pe baterie?
                Last edited by mr.K; 19 December 2014, 17:09. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Mai erau unii care credeau ca motoarele de Logan erau pe stoc din anii 2000 (da toate cele 500 000 erau in stoc pana in 2009 cand au aparut unele mai noi).
                  Conceptul lor şi seria "0" datează din anul 2000 şi chiar mai înainte (vezi anii '90).

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    @IancuMic
                    In ce data e produsa bateria dumitale? Lasand la o parte ce a zis tipu' de la reprezentanta si diverse presupuneri privind ajustarea productiei fabricii, concret, ai vreo data pe baterie?

                    OFF.
                    Am senzatia ca ma anchetezi sau imi ceri sa dau socoteala pentru anumite pareri? Cam tendentioase si in afara subiectului acele intrebari.

                    Interesant. E de incredere tipul ala, i se citea pe moaca lui? Le produsese el cu manutele lui? De unde stia? Ii spusese si lui altcineva, sau asa era instruit sa spuna?
                    Tu, ce motive ai avut sa-l crezi, in afara ca lucra pentru Rombat? Si aia de la Scandia spun ca patetul lor e facut doar din ficat.
                    Sa ramanem in zona posturilor contructive si sa evitam vorbaria tip can-can.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • @IancuMic
                      daca ar fi cum zici, si produc doar cateva pe zi pe care le vand, ce fac cu muncitorii ? ii baga in somaj tehnic sau motaie aia pe bancul de lucru, ca nu e nevoie de baterii ? ai vazut vreun articol cu somaj tehnic la bistrita ?!
                      craiova, cand nu se mai vindeau masinile ( si aveau o gramada pe stoc) i-a bagat pe aia in somaj tehnic sau inchideau fabrica cateva zile, probabil fara plata.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        @IancuMic
                        daca ar fi cum zici, si produc doar cateva pe zi pa care le vand, .
                        Ce am zis? Aveam totusi niste pretentii...imi pare rau.
                        Interpetari absolut dupa bunul plac; liber la divagatie.
                        Last edited by IancuMIC; 19 December 2014, 18:31.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          @IancuMic
                          daca ar fi cum zici, si produc doar cateva pe zi pe care le vand, ce fac cu muncitorii ? ii baga in somaj tehnic sau motaie aia pe bancul de lucru, ca nu e nevoie de baterii ? ai vazut vreun articol cu somaj tehnic la bistrita ?!
                          Nu uitaţi că Rombat Bistriţa este furnizor OEM pentru Dacia, aşa că pentru 300-320.000 de bucăţi au desfacerea asigurată.

                          Comment


                          • Adica la 1000 de baterii produse pe zi au desfacere asigurata. Cam putin.

                            Comment


                            • @mr.K: Altădată găseai articole despre subiect.

                              "In mijlocul crizei, Compania Rombat si-a marit considerabil exportul in primele sase luni ale acestui an. Franta, Spania, Italia si Austria sunt cateva dintre tarile unde s-a extins compania.
                              Vanzarile companiei Rombat, cu sediul in municipiul Bistrita, au crescut cu 37%, in primul semestru din anul acesta, se precizeaza in comunicatul de presa remis Gazetei de Bistrita.
                              Compania Rombat exporta, in prezent, baterii in Franta, Spania, Portugalia, Italia, Grecia si Republica Moldova, si este acreditata in calitate de furnizor regional in panelul Renault, pentru fabrica Dacia si fabricile din Rusia si Iran, iar pentru PSA din Peugeot, pentru fabrica din Slovacia. Cele mai multe baterii sunt exportate in Franta, se mai precizeaza in comunicat.
                              Potrivit informatiilor remise, compania Rombat a exportat, in primele sase luni ale acestui an, aproximativ 533.793 unitati, adica 65,6% din productia totala a companiei
                              ".

                              Comment


                              • hai sa-i intrebam aici daca exista stantat pe baterie data de fabricatie.
                                eu n-am vazut nimic ! daca pe una aparea un 4, pe celelalte din acelasi magazin, apareau ba 5, ba 8... fara niciun sens.
                                ROMBAT, Bistrița. 22.544 de aprecieri · 1.905 discută despre asta · 702 au fost aici. ROMBAT este singurul producător integrat 360° de baterii auto din România. Oferim o gamă variată de produse...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google