Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu stiam ca alternatoru la Logan e de ~100-120A.
    Mi-e greu sa cred ca l-ar gatui in halu asta (da' poate ma insel) , la un consum de ~50-55A sa fie aproape de capacitatea max...

    In viitor cand costurile de productie vor fi mai accesibile (si vor rezolva problema Li-Ion la temp. scazute) , vom vedea si pe masini acumulatori Li-Ion.
    Momentan nu sunt accesibile decat in competitiile moto (la un kart e 700-1000 lei o chichineata de baterie).
    Mi se pare a fi una dintre cele mai poluante componente la o masina (ca si productie ) otrava curata )

    Comment


    • taci mah ca-i eco . de aia se foloseste la masinile electrice, 100% eco. te gandesti ca sunt idioti care mai si cred asa ceva !?
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Va salut..astazi m-a lasat bateria..un rombat calciu de 72ah cumparat in 2011.
        Nu stiu de care sa cumpar.....tot rombat sau caranda?de cati amperi tot de 72?sau de 62 ca se incarca mai repede.
        Am logan benzina 1,6.

        Comment


        • Caranda am avut si m-a dezamagit. Despre Rombat am auzit ca ar fi mai bune decat Caranda. Ultima baterie pe care am avut-o a fost Bosh si am fost multumit (dupa 4 ani nu dadea semne de oboseala, am vandut masina inainte sa aflu cat m-ar fi tinut). De 72 Ah la motor 1,6 eu zic ca e mult. Ceva pe la maxim 65 Ah ar fi suficient.
          Last edited by Fanez; 12 September 2016, 22:52.

          Comment


          • depinde ce caranda ai avut, daca a fost entry level...
            mai multi s-au plans de rombat decat de caranda, care a fost destul de laudata pe aici. vezi in urma...

            Comment


            • Salut, orice marc îi vei lua, e bine s ii cont de minim 2criterii: s fie cât mai nou (s nu fi stat mult prin depozite...) si s alegi gama de top a mrcii respective.
              Eu personal am Caranda de 5 ani i sunt mulumit.
              Baft maxim!

              Sent from my S55 using Tapatalk
              Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

              Comment


              • Extrem de important pentru toate brand-urile de acumulatori este modul de depositare de catre comerciant si data fabricatiei.
                Daca bateria are deja 2-3 ani de raft atunci sunt sanse mari sa fiti si dezamagiti de produs.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  depinde ce caranda ai avut, daca a fost entry level...
                  mai multi s-au plans de rombat decat de caranda, care a fost destul de laudata pe aici. vezi in urma...
                  Am avut caranda de la mama ei, din curtea fabricii, ca sa zic asa si nu doar una, dar ca orice lucru, posibil sa fi nimerit una mai ciudata. N-am zis ca nu sunt bune. M-am mirat când am citit ca rombat ar fi chiar mai bune (ar fi, nu ca sunt). Stiu pe cineva cu rombat care avea +6 ani. Eram chitit pe caranda pâna am nimerit-o pe ultima Asa si loganurile, câte un lot cu probleme, altele impecabile de te si miri.
                  L.E. Nu mi-as lua rombat decât daca n-as avea de ales.
                  Last edited by Fanez; 13 September 2016, 06:35.

                  Comment


                  • Cum descifrez acel cod de pe baterie ca sa aflu data de fabricatie...
                    Aceasta baterie cred eu ca a tinut destul de mult ....incepuse sa se umezeasca capacele din partea bornei de minus...o incarca prea mult?sau asa se intampla cand cedeaza.

                    Am cumparat o baterie rombat cyclon tot de 72 ah ..nu se mai fabrica rombat calciu,acum sunt numite cyclon cu folie albastra...pret 230 lei...fabricata in martie 2016,asa scrie pe certificatul de garantie..dupa serie nu pot sa inteleg cand a fost produsa.
                    Last edited by VIORE_L; 13 September 2016, 21:59. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Ce scrie pe certificatul de garantie conteaza daca ai probleme cu ea în perioada de garantie. Ai facut o alegere buna.

                      Comment


                      • Zilele acestea, Premierul meu de 65Ah, face 3 ani. Starea de sanatate (SOH)95%.
                        Chestiunea cu bateriile Rombat, ca ar fi de calitate scazuta, e destul de puerila.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Asa cum Dacia nu mai e ce a fost, nici Rombat nu mai e ce a fost... valabil si la altele.

                          Comment


                          • Ce stiti de bateriile ZAP ? sunt sub Rombat la calitate ?
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              Asa cum Dacia nu mai e ce a fost, nici Rombat nu mai e ce a fost... valabil si la altele.
                              Ambele branduri au progresat, in utimii 15 ani
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Si altele. [emoji4]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google