Resetare schimbare ulei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    Se poate, dar pentru anumite modele, vezi si: http://resetare-interval-service-ule...ru-dacia-logan

    Multumim emilian_rks pentru confirmare. Dacia Reset Service este mult mai simplu de folosit, dar daca tot ai interfata nu "strica" si celelalte programe.

    Leave a comment:


  • danLaza
    replied
    Resetarea contorului nu se poate face și din butonul selector a cb?

    Leave a comment:


  • emilian_rks
    replied
    Eu am resetat cu aplicatia Dacia Service Reset si interfata bluetooth cu PIC18F25K80 la Logan 0.9 din 2018.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Colegul gigigrasu a deschis un topic nou si am raspuns (e bina ca s-a mutat discutia aici).
    La ultima revizie (asa cum am spus eu le fac mult mai devreme si la aprox 10-13k km) cei din reprezentanta au uitat sa reseteze intervalul de revizie (am descoperit asta dupa vreo doua saptamani jucandu-ma putin prin EcuTweaker). L-am resetat fara probleme cu ajutorul ddt4all (atasat o captura). Se putea la fel de bine cu echivalentul sau pentru Android, EcuTweaker. Ba mai mult, am simulat si aprinderea martorilor.
    La fel de bine se poate si cu modul DDT din PyRen (captura atasata) care a inceput sa imi placa din ce in ce mai mult.
    Cred ca se poate si direct din PyRen (sau Pyclip, varianta pentru Android) dar nu am incercat si ar trebui verificate adresele, sper sa imi fac timp. Poate colegii cu mai multa experienta pot confirma sau infirma.
    Aceste resetari apar si in ECU injectie (ultimele patru).

    Probabil ca se poate si cu aplicatia Dacia Service Reset, link: https://play.google.com/store/apps/d...icereset&hl=en nu am testat, si se pare ca e doar pentru interfata bluetooth.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • gigigrasu
    replied
    Buna ziua
    Multumesc de un raspuns rapid , o aplicatie gen Torque varianta free ar merge sau alta?
    O zi buna !

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    S-a mai discutat (un coleg ar spune atentie la data postarii).
    Resetarea intervalului de service se poate face cu ajutorul unei aplicatii (dedicata doar pentru asta) descarcate pe telefon ori cu ajutorul unei interfete si unui program aferent.
    Da, se poate modifica: intervalul initial de timp cat si kilometrii; kilometri ramasi pana la prima aparitie a avertizarii; pragul de presiune limita al uleiului. Insa doar cu un program dedicat.
    Aceste resetari sunt si contorizate (se poate vedea la ce intervale au fost facute).

    Leave a comment:


  • gigigrasu
    replied
    Salutare la toata lumea
    Un pic de ajutor daca se poate , am mai cautat , dar nimic concludent .
    Despre ce e vorba : Cum se reseteaza cheita din bord si martorul portocaliu la trecerea intervalului de 1 an ?
    Este intervalul de revizie , la mine e ultima , se poate reseta la nivel se amator sau trebuie conectat la o interfata de diagnoza?
    Si inca o intrebare : in conditiile de km putini se poate cumva seta acest interval la 2 ani in loc de unul ?
    Nu stiu daca sa dezbatut asa ceva pana acum poate e de folos si altor colegi.
    Va multumesc .
    Carantina usoara in continuare !

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Thanks to eastcowboy.

    Pana acum am facut reviziile in reprezentanta mai devreme de an si la 10K respectiv 15K. Nu a fost nevoie sa resetez intervalul de service. Dar pentru cei care doresc, acest interval se poate reseta cu ajutorul unei interfete ELM si unor programe (mentionate mai sus) incarcate pe dispozitiv (telefon, laptop sau PC).

    Explicatii pentru pentru diferite activari/dezactivari functii cu ddt4all se pot gasi si in:
    https://www.dacianer.de/resources/fu...rce-update-107
    sau https://www.renaultblog.de/ddt4all/
    Attached Files
    Last edited by Gil26; 17 August 2019, 20:23.

    Leave a comment:


  • eastcowboy
    replied
    Da, Dacia service app funcționează.
    Reset de asemenea, cu ddt4all, ecu tweaker, pyren și pyclip. https://www.drive2.ru/users/zmiterm/
    Last edited by 77sky; 18 August 2019, 20:02.

    Leave a comment:


  • Cyrusddm
    replied
    A incercat cineva aplicatia Dacia Service Reset (conectare prin OBD) din Google Play ?

    Leave a comment:


  • sebibv
    replied
    Eu zic ca face bine acea functie.
    Daca este amisna ta, de care ai grija, ii poti face revizia in reprezentanta. La L1 din 2010 ii fac revizia doar in reprezentanta....
    Asta e, dai un ban dar...daca se intampal ceva...macar ai cu cine discuta!

    Leave a comment:


  • augustus8186
    replied
    Nu zic ca imi pare rau chiar ma bucur de acest lucru dar dacă la mine este asa probabil există totusi o soluție de dezactivare permanenta a acestei funcții

    Leave a comment:


  • augustus8186
    replied
    Nu știu ce este legat si de unde dar la mine funcția nu este activa. La revizia de 1 an tipul care se ocupa de resetarea intervalului de revizie a stat 15min si nu a reusit sa facă asta mi-a zis ca nu am activa functia nu se stie din ce cauze si n-o sa se aprinda si sa tin eu cont cand trebuie facuta revizia următoare la nr km sau 1 an.Până la revizie la mine nu s-a aprins nici un martor am fost eu pt ca știam că se implinise 1an. Masina este lot aprilie 2017 Prestige 1.0

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Zilele astea am verificat (pre cumpărare ) un Logan II 2017 diesel 57xxx km, cu "garanție" pentru că schimbă uleiul la 10000km dar nu în reprezentanță. De la 20000km a mers 37000km cu becul aprins și nu părea că moare de grija resetării.

    Și ăsta e doar unul din cei mulți

    Leave a comment:


  • devreg
    replied
    Originally posted by t0rquemada View Post
    Nu ai ce dezactiva e legat de injecție, alte dureri de cap dacă umbli pe unde nu-ți fierbe oala

    Dacă nu aveți bani să întrețineti o mașină nouă de ce mai cumpărați una ?!
    hai sa n-o aruncam chiar asa de departe "dupa gard"!
    cred ca-ti amintesti despre un username care-si facea revizia la 15k km si trebuia sa revina la 20k km - in reprezentanta - pentru a-i reseta intervalul de revizie (pentru ca asa era specificat in manual si pentru ca asa i-a zis si "reprezentanta").
    nu-s mai mult de 3 saptamini de la dialogul in cauza - foloseste "Search", cu incredere!
    ...vorba aia!


    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google