Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In medie romanii fac 15km/zi in oras. Bateria tine o eternitate. Daca stai la casa si ai si niste panouri solare..practic circuli gratuit. Daca mai pui si faptul ca dai pe an aprox 800 euro pe combustibil+intretinetr...in 6-7 ani si-a scos banii..lejer.

    Comment


    • Crezi că e ieftină conversia/transformarea de la panourile solare la priza de încarcare auto ?
      Întreabă la ENEL electrica-distribuţie/furnizare să te linişteşti ... Am lucrat pe acolo şi ştiu cam cu ce te vei confrunta ...

      Comment


      • Sa intreb la enel? Aia carr au reusit la tata sa monteze doua faze si nici un nul? Sau care incercau sa-mi explice mie ca puterea reactiva si activa este acelasi lucru? Un convertor de 3Kw este aprox 900 lei. Unul de 1Kw aprox 300 lei. La 1Kw incarci o baterie de 11Kw in 7-9 ore, depinde de cat este de descarcata. Fix de cand te bagi in pat, te trezesti, faci un dus (noi astia mai neecologisti), te imbraci si pleci la lucru.
        P.S. M-am ocupat 10 ani de electronica, se pune?

        Comment


        • Ce are enelul cu electronica?
          Loganul electric e foarte bun ca masina de oras.

          Comment


          • Logan electric, interesant. Merita studiat un pic, unde au pus bateriile, ce tip de motor electric, ce fel de cutie de viteza se foloseste, ce solutie tehnica pentru racirea bateriilor se foloseste, rotile au sistem de recuperare a energiei pe franare? etc... Autonomia, durata de viata a bateriilor si alte informatii reprezinta marketing, nu m-as baza prea mult pe ele.
            "In medie romanii fac 15km/zi in oras" n-as generaliza. Nu cred ca romanul ala de care vorbesti va cumpara asa ceva, insa cu siguranta isi va gasi clienti daca masina e facuta cat de cat ok.

            Comment


            • [QUOTE=aris86;1732637]Compania Prime Motors Industry prezintă zilele acestea la Rompexpo un automobil Logan electric 100% cu o autonomie de 500 km.

              Daca e adevarat, e mai tare decat Tesla si Opel Ampera, astia se lauda cu o autonomie de 400 km. O sa moara GPL-listii de invidie...

              Comment


              • Nu moare nimeni de invidie.
                1. Pret achizitie.
                2. Cari bateriile in casa la incarcat de fiecare data cand trebuie incarcate?
                Daca n-ai garaj cu priza, sau macar curte, e foarte complicat. Ca s-o incarci la "peco" iti trebuie mult timp disponibil. Daca mai pleci si in concediu cu ea...

                Comment


                • Nu E greu sa tragi un cablu de curent din casa (bina sa nu fie masina la doua statii de autobuz )
                  Eu sincer sunt pro electric
                  Plus de asta exista un Logan 1 electric omologat in România


                  Sent from my iPhone using Tapatalk


                  L-am vazut Live acum un an sau doi la Pitesti


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Last edited by stoicanu; 16 October 2016, 17:44. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • E greu sa tragi un cablu de curent din casa (bina sa nu fie masina la doua statii de autobuz )
                    Nu oricine isi parcheaza masina sub fereastra apartamentului de la parter, unde locuieste La mine langa bloc sunt parcate 10 masini pe o parte. Cum ar fi sa-si traga fiecare cablu de curent din casa?
                    Nu sunt contra masinilor electrice (care au fost inventate pe vremea in care s-a inventat benzina si erau net superioare masinilor cu benzina si/sau alti combustibili) dar deocamdata e destul de complexa treaba cu incarcarea.

                    Comment


                    • Ideea este ca daca mainile electrice nu se înmultesc pe strzi nici statii de încrcare nu vor aprea prea curand


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • Se încarcă greu... nu există.

                        Vezi soluțiile de la Zoe și Leaf, evident trebuie să găsești stație de încărcare(kaufland?)
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Personal nu cred în soluții cu mașini electrice și nici în capacitatea de stocare a energiei în baterii. Dacă pe termen scurt sunt mai prietenoase cu mediul, pe termen lung depozitarea deșeurilor, a bateriilor o sa fie o mare provocare. În plus prețul mi se pare foarte mare ca sa ai o autonomie comparabila cu mașina pe benzina/motorina.

                          Comment


                          • Dacă pe termen scurt sunt mai prietenoase cu mediul, pe termen lung depozitarea deșeurilor, a bateriilor o sa fie o mare provocare
                            Asta e o problema.

                            Comment


                            • Cica inca mai e in derulare programul rabla.
                              Am primit pe e-mail o oferta de la Dacia.

                              Comment


                              • Si eu am primit. Am inteles ca mai e o ultima transa.


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google