Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Insista la VC ; ei stiu cel mai bine unde e masina ( pe banda de fabricatie , in curtea uzinei sau in drum spre dealer )
    Ce termen de livrare ti-au dat cand ai platit avansul ?

    Comment


    • Termenul de fabricatie a fost 20 iunie (sau 29 au zis ulterior) si cel de livrare 11 iulie.
      M-a sunat dealerul in data de 13 si mi-a zis sa platesc diferenta ca masina se va fabrica mai repede. Am platit diferenta intr-o ora iar in data de 19 am aflat ca a fost fabricata (deci termenul de 20 era plauzibil). Da, 2 saptamani si o zi am si eu de la plata avansului.

      Pai nu faceam mai bine daca nu le plateam eu diferenta? E drept ca pierdeam ceva la curs, dar macar nu aveam frustrarea ca am ramas si cu banii luati si fara masina....inca.

      Comment


      • poate e un semn ca nu "meriti" masina aia
        in locul tau mi-as lua banii inapoi si i-as da pe alta masina.
        sau i-as da in judecata pentru incalcarea termenilor contractului si mi-as lua vreo 3 masini din stocul lor.
        mna... fiecare cu ideea lui.

        Comment


        • Are termen de livrare 11 iulie...deci nu are motiv sa dea in judecata pe nimeni....vorbele sunt vorbe, iar in contract nu se precizeaza termen de livrare. Ce poate sa faca: sa astepte si sa insiste la vocea clientului.

          Comment


          • hehe! apai, cu putin "noroc" depaseste si termenul de 11 iulie
            ca sa nu mai zic ca mi se pare de prost-gust ca in contractul de "vinzare-cumparare" sa existe obligatii doar pentru "cumparator" ( - plateste-l pe vinzator) si deloc pentru "vinzator" ( -livreaza deindata ce-ai fost platit pe de-a-ntregul).
            mna... fiecare cu parerea lui.
            iar imi vine in cap ideea ca e o masina destul de "scumpa"; la vedere.

            Comment


            • Termenul de 11 iulie e la fel ca cel de 15 septembrie dat initial. La fel de bine termenul oficial actualizat poate fi depasit. În acest moment nimeni nu îmi mai da niciun termen de livrare... Nici iunie, nici iulie nici septembrie... Tot ce mi se spune e ca e programata la livrare (mi s-a mai spus ca a fost trimisa iar apoi ca a fost incarcata). Ce urmeaza acum e sa îmi spuna ca a fost livrata... Insa nu stiu cui.
              Nu am niciun termen de livrare scris. E drept ca se obluga sa imi dea termenul in scris in 20 de zile (parca asa scria in contract).

              Problema e ca Dacia nu stie ce inseamna "a programa".

              PROGRAMÁ, programez, vb. I. Tranz. 1. A organiza o activitate potrivit unui program; a fixa, a stabili un program conform căruia urmează să se desfășoare o activitate; a cuprinde pe cineva sau ceva într-un program de activitate. 2. A planifica pe cineva la o anumită dată pentru rezolvarea unei probleme. 3. A introduce un program (5) într-un calculator în vederea rezolvării unei probleme. – Din fr.
              Last edited by sebibv; 28 June 2017, 22:14.

              Comment


              • contractul e facut de ei, doar n-ai vrea sa-si bata singuri cuie in talpi stiu si ei ca nu sunt capabili asa ca au lasat rubrica termenului de livrare "goala"
                Macar ne mai consolam cu gandul ca nu sunt mincinosi in reclame... Daca ati observat, preturile afisate peste tot ( TV, mall, ziare, net, etc ... ) sunt reale si corecte. In comparatie cu alte branduri ( vezi opel, in mall vad un ASTRA cu pret de plecare 10.500EUR, asa scrie mare pe parbriz )
                Daca intri pe site, vezi ca trocariciul astra pleaca de la 15mii+ ... La fel si la VW si la mai multi, mie unul personal mi se pare o nesimtire si o insulta la adresa clientilor.
                In acelasi mall, un renault megane putin mai incolo, pretul modelului expus era 15.500EUR... Dai in pareza cand vezi pretul, dar macar sunt sinceri

                Comment


                • Daca tin bine minte, in contract scrie clar ca producatorul are obligatia sa comunice IN SCRIS in 20 de zile termenul delivrare sau fabricatie ( nu mai tin minte). Pe baza asta poti sa faci cam ce vrei, adica sa nu mai iei masina sau sa ii presezi. Dealerul este cam degeaba, adica ei vad in sistem in timp real data de fabricatie data de producator doar ca nu ii prea intereseaza...mai ales la dacia unde au cumparatori cacalau (pardon my french). Ia sa te duci la Skoda sau Hyindai sa vezi acolo, cred ca te suna in fiecare zi sa iti spuna ce si cum

                  Comment


                  • Azi sau maine ar trebui sa primesc masina...am asa o vaga presimtire ca nu

                    Comment


                    • Sa nu va fie cu suparare dar va ambalati cam degeaba.
                      In bonul de comanda initial la pag 4/4 scrie "Termenul de livrare, fiind o data limita estimata, poate sa fie depasit de Data finalizarii" bla, bla, bla. Singura lor obligatie este de a va anunta daca termenul de livrare va fi depasit.

                      Data finalizarii o sa o aflati cu 5 zile lucratoare inainte. In perioada asta platiti diferenta de plata (nu cu saptamani inainte cum va cer unii dealeri), va faceti RCA unde vreti' va faceti CASCO la fel unde vreti. Nu sunteti obligati ca asigurarile sa le faceti la dealer.
                      Last edited by gabrieln1960; 29 June 2017, 11:07.

                      Comment


                      • Pai sigur ca sunt acoperiti. Iau inca o data contractul ala la citit...

                        Comment


                        • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                          ...va faceti RCA unde vreti' va faceti CASCO la fel unde vreti. Nu sunteti obligati ca asigurarile sa le faceti la dealer.
                          Da. Dar ca sa iesi cu masina pe poarta iti trebuie RCA.
                          Eu mi-am facut la dealer pe o luna.

                          Comment


                          • Luati datele masinii de la dealer si va faceti RCA unde vreti. La mine dealerul nu a putut sau nu a vrut sa-mi transfere clasa de bonus de la masina veche asa ca m-am dus frumusel direct la asigurator si am facut si transferul. Rezultatul? 175 lei in minus la RCA pe un an. Dupa inmatricularea definitiva ma duc iar la asigurator pentru emiterea gratuita al unui contract RCA care sa contina si numarul.

                            Daca faceam pe o luna la dealer nu se mai putea transfera apoi clasa de bonus pentru ca asigurarea noua (chiar pe o luna) pleaca de la B0.
                            Last edited by gabrieln1960; 29 June 2017, 11:49.

                            Comment


                            • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                              faceti RCA unde vreti' va faceti CASCO la fel unde vreti. Nu sunteti obligati ca asigurarile sa le faceti la dealer.
                              La mine din cauza leasingului (cred) mi-a zis că e obligatoriu sa fac casco și RCA prin dealerul lor. Am avut într-adevăr mai multe oferte însă obligat prin dealerul lor.

                              Comment


                              • Am facut RCA si Casco la dealer - rca 618 , casco 1480

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google