Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cristi.... View Post
    2.9 presiune in roti?? mi se pare enorm. care e presiunea maxima la care rezista un pneu de logan?
    La vechea 1310 cu roti pe 13" bagam 3 atmosfere sa consume mai putin )
    Rezista si la presiune mare, dar cel mai bine sa respecti ce zice producatorul ca nu merita orice alt risc.

    Comment


    • Originally posted by GoDYX View Post
      Update: Am fost astazi la @t0rquemada si am verificat CBul. Se pare ca nu am probleme in ABS sau ceva. Voi mai face teste cu masina sa vad ce se intampla.
      Pai, si care e treaba? Presupusa ta problema stârnise o mică revolta aici, pe forum! Lumea dădea cu pietre! Acum vi sa ne spui că mașina e ok, că nu are nimic blocul ABS/ ESP?

      Comment


      • Eu am inteles ca numa' pe drum face masina ca pishatu' boului pe franare, pe laptop e perfecta.

        Comment


        • "Seful meu are un Isuzu D-Max cu un motor de 2.5 l si presiunea recomandata de producator este 2.0 Bar pe fata si 2.8 Bar pe spate. Nu le-am cantarit, dar ma gandesc ca motorul ala de 2.5 l este mai greu decat motocosa de 0.9l..."

          Deci mai sulfurosule, tu vezi diferenta ... Logan vs Isuzu D-Max, totusi ... Ce comparam aici ?! Ce anvelope are ala, ce incarcatura utila suporta ? Ala incarca in spate greutatea unui Logan aproape, ce presiune vrei sa aiba in rotile alea babane ?
          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by fallax View Post
            Pai, si care e treaba? Presupusa ta problema stârnise o mică revolta aici, pe forum! Lumea dădea cu pietre! Acum vi sa ne spui că mașina e ok, că nu are nimic blocul ABS/ ESP?
            Am spus ca m-am linistit putin. Pe laptop arata bine. Poate fi o problema mecanica. Voi vedea in timp ce si cum. Daca mai face urat, o duc sa ii verific franele.

            Comment


            • Originally posted by GoDYX View Post
              Update:
              ...Se pare ca nu am probleme in ABS sau ceva.
              Dă-ne te rugăm nişte amănunte dacă tot ai adus vorba, ce s-a constatat la diagnosticarea blocului ABS/ESP ? Am inţeles că nu există defecţiuni prezente/memorizate, dar în istoricul reprogramărilor apare reprogramarea aia făcută de specialiştii francezi sau nu ?
              Au schimbat blocul ABS complet, arată o singură programare de uzină sau nu v-aţi uitat ?
              Asta era interesant de aflat, au schimbat complet sau au reprogramat blocul existent pus de fabrică ? Daca ştii sau ce ţi-a zis cine s-a uitat cu diagnoza pe acolo ?

              Comment


              • Daca urmareai de la inceput problema vedeai ca masina a fost livrata cu un bloc necorespunzator. Acel bloc a fost schimbat si reprogramat. Doar ca romanii nu l-au putut reprograma, dandu-le niste erori. A venit o echipa din Franta si l-a reprogramat. Nu apareau erori sau ceva...

                Comment


                • ...pana sa ai masina "stricata" erau multi fericiti aici
                  ...eu zic ca "torq" e de vina
                  ...of,of...mai , mai !

                  Comment


                  • Originally posted by GoDYX View Post
                    Daca urmareai de la inceput problema vedeai ca masina a fost livrata cu un bloc necorespunzator. Acel bloc a fost schimbat si reprogramat. Doar ca romanii nu l-au putut reprograma, dandu-le niste erori. A venit o echipa din Franta si l-a reprogramat. Nu apareau erori sau ceva...
                    Cum adica a venit o echipa din Franta ?! Adica au venit niste baieti francezi sa-ti schimbe si reprogrameze blocul ABS ca nu inteleg ?! Ma gandesc ca sunt minim 2, deci cheltuielile de transport ( venit-intors inapoi in Franta ) + cazare + mancare + diurna sunt destul de mari, ca astia nu sunt platiti ca sclavii de romani ... Chiar a facut Dacia acest efort urias doar pentru o singura masina din milioane vandute ?!

                    Comment


                    • Originally posted by GoDYX View Post
                      Daca urmareai de la inceput problema vedeai ca masina a fost livrata cu un bloc necorespunzator. Acel bloc a fost schimbat si reprogramat. Doar ca romanii nu l-au putut reprograma, dandu-le niste erori. A venit o echipa din Franta si l-a reprogramat. Nu apareau erori sau ceva...
                      Da, am urmărit de la început, de-asta te-am rugat frumos să ne spui ce se vede in istoricul reprogramărilor, câte s-au făcut, dacă s-au făcut, asta şi pentru liniştea ta, nu să iei la teste maşina şi să aiba acelaşi soft in ABS şi problema să persiste, tu iei maşina de buna reparată şi doamne fereşte o dai cu roatele în sus de corect ce au reparat francezii acolo !
                      Istoricul reprogramărilor, cu data reprogramării, versiune soft, câte reprogramări, chiar nu eşti curios ? Chair deloc ? Eu aş fi dacă ar fi maşina mea ...
                      De obicei se face un printscreen cu asta, dovadă pentru mai târziu, am zis , doamne fereşte ...nu se ştie niciodată

                      Comment


                      • Originally posted by GuGu21 View Post
                        Cum adica a venit o echipa din Franta ?! Adica au venit niste baieti francezi sa-ti schimbe si reprogrameze blocul ABS ca nu inteleg ?! .....
                        Asta este ca in bancurile cu politisti, eu cred ca a fost "joc de glezne", pt linistirea clientului, sa moara impacat ca Dacia a facut tot posibilul.
                        Ce a scris colegul bogdan_cr este foarte important si trebuie respectat, "dovada, unde e dovada......"
                        In paranteza...."poti sa te p..si" pe blocul de ABS si pe sistemul de franare, directie, servo sa vezi pe unde o apuca.
                        Apeleaza la niste teste independente, la o firma specializata, pe urma, cu rezultatul lor da-le in cap.
                        Last edited by Oti; 22 September 2016, 12:58.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Eu nu am fost langa masina cand au reprogramat-o. Am stat langa ea 2 zile apoi am plecat ca aveam si eu serviciu. Am stat langa ea cand i-au schimbat blocul ABS si cand incercau sa bage soft nou, pentru ca stersesera tot, nu se putea, apareau erori peste erori. Tot stergeau tot reincercau. Mi-am bagat picioarele si am plecat. Dupa 4 saptamani m-am dus inapoi la service (dupa ce ii inebunisem cu telefoane si la vocea clientului si la service) si mi-au spus ca s-a prezentat o echipa de la uzina si nu au reusit sa ii dea de cap si ca vor veni din Franta sa o faca. Dupa inca o saptamana sunt chemat sa o iau ca masina este gata. Or fi chemat nu or fi chemat nu stiu. Ce am vazut aseara in ea, este faptul ca am o versiune noua, si omul ma intreba daca sunt sigur ca e fabricata in luna iunie si nu mai recent, gen august. Nu, masina este iesita pe data de 24 Iunie si achizitionata pe 8 Iulie. Totul este ca nou in CB. Ce or fi facut ce nu i-or fi facut nu stiu. O fi venit vreun francez...nu stiu,...nu or fi avut ei chef...iar nu stiu. Ce mi-au spus mie, va spun si eu voua. Acum ce sa fac? Sa le cer declaratii scrise? Ma bucur ca nu sunt erori soft. Sper sa nu fie nici mecanice si sa fi tras eu de volan din neatentie si sa fi valsat. Vedem cu timpul.

                          Comment


                          • Este asa uşor să vezi ce este acolo, doar să vrei şi să ai cu ce. Altfel mergem pe încredere ( ca la biserică ...), şi pentru mine cel puţin siguranţa nu se pune la îndoiala. Aici nu fac compromisuri, pentru mine mă interesează poate puţin ( adica deloc ), ci pentru ceilalţi care se întâlnesc cu mine pe şosele.
                            Maşina să fie sigură 100% în trafic şi pentru asta am scule, verific, măsor, eu să fiu cu sufletul împacat ! Fac tot ce depinde de mine, încredere zero in tot felul de ciobani, francezi sau ce-or fi ei !

                            Comment


                            • ...din pacate asa ne-am obisnuit , sa mergem pe prezumtia de vinovatie , toata lumea fura , minte si insala.

                              @ GoDYX
                              ...n-as fi vrut sa trec prin situatia ta si nici nu stiu pe moment cum as fi reactionat , dar daca s-a confirmat ca masina este ok , iti doresc sa o conduci mult si bine , fara evenimente neplacute !

                              Comment


                              • Ce nevinovatie, i-au livrat masina cu vinovatie, DEFECTA!
                                Apoi s-au chinuit 5 saptamani sa schimbe o piesa, una frate, nu toata masina!
                                Mai nou, muta productia MCV in Maroc, o sa aiba masinile o fiabilitate crescuta.
                                Last edited by mr.K; 22 September 2016, 16:48.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google