Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • problema nu e Dacia , ci e dacia colegului... una singura....din cate vandute? ce vreau sa spun ca erori si defecte vor fi intotdeauna, nu exista design perfect....toata chestia e sa ai parte de servisare prompta si corecta cand se intampla probleme... acum inteleg ca s-a rezolvat problema colegului ... asta nu ma face sa fiu mai putin revoltat de bisnitarul de dealer care a vandut o masina noua cu probleme stiute...vreun rateu de prin productie...cine stie... tu stand prea mult pe forum unde se discuta exclusiv probleme ai impresia ca toate daciile sunt proaste si ruginite si se strica mereu... mai iesi pe strada si uita-te ca-i plin de dacii care nu prea se strica si o sa vezi multi posesori de dacia fericiti....
    RTFM

    Comment


    • Posesorii de Dacia sunt fericiti ca nu au vreo masina scumpa.

      Comment


      • pentru ca au asteptari modeste si sunt oameni simpli,practici, fara fitze... acum daca tu simti vreo satisfactie sa te lauzi cu masini scumpe pe forum de dacia eu zic ca e trista viata unora...
        RTFM

        Comment


        • Nu m-am laudat niciodata cu ceva pe aici.
          In schimb sunt cativa pe aici, se lauda cu Dacia lor. Subiectiv poate masina reprezinta mult pentru ei, obiectiv, e doar o masina simpla, nasoala ca design, un mijloc de transport modest ca performante si confort si atat.

          Comment


          • Originally posted by old_radu View Post
            ...credeti ca se poate generaliza , majoritatea dealerilor/reprezentantelor se comporta asa sau se poate face o anumita localizare a lor ?
            In Bucuresti e destul de greu sa enumeri o reprezentanta ok din toate punctele de vedere, unii sunt mai priceputi pe caroserie, altii pe mecanica, altele mai arogante, te trateaza cu flit, te amana, dau vina pe client daca le spui sa rezolve o problema de garantie. Pe parte mecanica am fost multumit la Autocablacescu si Meridian Vest, la Sud au fost de fiecare data probleme, mai mult ma luau si la misto. La caroserie am fost multumit de repatatie la M. Sud, am apelat la ei de 3x si a fost ok.

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              @dadan, ... Crezi ca m-ar interesa ca sunt probleme la audi, atat timp cat am cumparat o masina de la Renault/Dacia....

              @Mihai, subscriu si eu, deobicei acuza clientul ca este de vina si dupa ce ii ameninti cu OPC-ul, incep sa reactioneze la doleantele tale.
              Exact asa.


              Originally posted by old_radu View Post
              ...credeti ca se poate generaliza , majoritatea dealerilor/reprezentantelor se comporta asa sau se poate face o anumita localizare a lor ?
              Da, majoritatea (peste 90%).

              Originally posted by MihaiiahiM View Post
              Problema mare e ca cei de la Dacia nu dau dovada de corectitudine si de dorinta de a ajuta clientul prin remedierea problemei in timp cat mai scurt...
              O fi si la alte marci tot cam asa, dar cum spuneam mai sus, nu ne pasa de marci pe care nu le avem.


              Originally posted by dadan View Post
              problema nu e Dacia , ci e dacia colegului... una singura....din cate vandute? ce vreau sa spun ca erori si defecte vor fi intotdeauna, nu exista design perfect....toata chestia e sa ai parte de servisare prompta si corecta cand se intampla probleme....
              Aia singura "care este", nu trebuia data clientului asa, mai ales ca reprezentanta stia ca e defecta.
              Chiar tu ai zis ca trebuie sa ai servisare prompta si corecta.
              Originally posted by mr.K View Post
              Posesorii de Dacia sunt fericiti ca nu au vreo masina scumpa.
              Exact asa zic si eu, bine ca nu am dat pe ea o tona de bani, sa ma coste reparatia asta, sau piesa asta cât as da pe o dacie.
              Last edited by Fanez; 22 September 2016, 21:32.

              Comment


              • @Fanez ai rezolvat problema cu amorsarea pompei din rezervorul cu lichid de parbriz?

                Comment


                • N-am mai avut surprize. De când am fost la service n-a mai facut figuri. [emoji2]

                  Comment


                  • Stie de frica, precum omu când mere la dentist, nu il mai doare nici un dinte.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      N-am mai avut surprize. De când am fost la service n-a mai facut figuri. [emoji2]
                      ...ai nimerit la unul dintre cele 10% care rezolva problema ?

                      Comment


                      • Nu stiu daca sunt chiar 10%, probabil sunt mai putine.
                        Nu stii despre ce e vorba in legatura cu subiectul asta, prin urmare ai postat ca sa... bagi batul prin gard cum faci de obicei.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post

                          Citat:
                          Original a fost postat de old_radu Vezi Post
                          ...credeti ca se poate generaliza , majoritatea dealerilor/reprezentantelor se comporta asa sau se poate face o anumita localizare a lor ?

                          Da, majoritatea (peste 90%).

                          ...eu ma refeream la procentajul pe care l-ai mentionat
                          ...iti vorbesc respectuos , nu inteleg de ce esti ofuscat ?

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Da, majoritatea (peste 90%)
                            Macar citeste complet daca citesti. Citim doar ce ne place si interpretam cum ne convine?

                            Originally posted by old_radu View Post
                            @ AlesPetro
                            ...ma bucur ca in sfarsit s-a rezolvat si esti multumit !
                            ...
                            De cand s-a dus prima data nu se putea rezolva? Pai nu ca a nimerit la unul din cele peste 90% dintre service-uri.
                            ...iti vorbesc respectuos
                            Ti-am raspuns altfel?

                            Comment


                            • ...hai , ca am lamurit-o si cu tine:
                              Originally posted by old_radu View Post
                              ...asa e , tu ai cea mai mare dreptate , totdeauana !

                              Comment


                              • Originally posted by dadan View Post
                                problema nu e Dacia , ci e dacia colegului... una singura....din cate vandute? ce vreau sa spun ca erori si defecte vor fi intotdeauna, nu exista design perfect....toata chestia e sa ai parte de servisare prompta si corecta cand se intampla probleme... acum inteleg ca s-a rezolvat problema colegului ... asta nu ma face sa fiu mai putin revoltat de bisnitarul de dealer care a vandut o masina noua cu probleme stiute...vreun rateu de prin productie...cine stie... tu stand prea mult pe forum unde se discuta exclusiv probleme ai impresia ca toate daciile sunt proaste si ruginite si se strica mereu... mai iesi pe strada si uita-te ca-i plin de dacii care nu prea se strica si o sa vezi multi posesori de dacia fericiti....
                                De unde se stie ca a rezolvat? Cand o sa zboare cu ea in pom? Sunt atatea "blonde care conduc" si habar nu au daca le functioneaza stergatoarele, sau ESP indica tractiunea integrala, eu zic ca sunt mai multi care au Dacii noi si au problema colegului GoDYX, le el a fost o conjuctura favorabila ca si-a dat seama, ceilati sunt "vinovatii fara vina, care cer sa se faca lumina".
                                Sa se duca in RAR cu ea si sa o puna pe stand, nu sunt norme care cer verificarea sistemelor de siguranta dupa interventia asupra lor? Asa pe vorbe ca totul s-a schimbat si este ok.
                                Vine sezonul rece, o testeaza colegu pe polei, sa vada daca merge drept....spre tinta.
                                Last edited by Oti; 22 September 2016, 23:47.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google