Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna asta cu baltile

    Cred ca problema este la una din cele 2 bucsi de cauciuc. Din cine stie ce motiv nu mai etansaza bine pe tabla. La demontare poate vad ceva urme.

    Se pare ca vin cu tot cu amortizor, nu le gasesc separat.
    Attached Files

    Comment


    • Am gasit masina zgariata in parcare (bara spate)!Ma sfatuiti s-o rezolv?!Multumesc

      Comment


      • Originally posted by sorin74ivn View Post
        ...Ma sfatuiti s-o rezolv?
        Pai ce altceva ai putea sa faci? S-o lasi asa? Las-o asa.

        Comment


        • Asa n-o las,e vizibil si n-am liniste!

          Comment


          • In cazul asta, rezolv-o.

            Comment


            • Originally posted by sorin74ivn View Post
              Am gasit masina zgariata in parcare (bara spate)!Ma sfatuiti s-o rezolv?!Multumesc
              Lasă-o asa, sa se strângă mai multe zgârieturi pe bara și îți faci mai multe dosare și o sa le repari atunci. Eu am mai multe zgârieturi și infundaturi pe uși, aripi și au fost corectate cu creion. Se vede doar de la mica distanta, în rest le las asa, acu ce sa fac, sa ma apuc sa revopsec toată masina. Dacă nu îmi rupeam bara, o lăsăm cu zgârieturi, zdrelita.

              Originally posted by mr.K View Post
              Da', mergi prin sufragerie cu masina.
              Mai intai dai si cu aspiratorul, ca sa nu intre nici praf.

              Credeam ca intra apa numai de sus in jos, vad ca intra si de jos in sus.
              'ai de capul meu, ce masina!
              Dacia a reinventat gravitația, lichidul curge și de jos în sus, nu doar de sus în jos.
              Last edited by aris86; 12 May 2017, 06:50. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am gasit masina zgariata in parcare (bara spate)!Ma sfatuiti s-o rezolv?!Multumesc
                Daca ti-o vor revopsi, sunt sanse ca vopseaua noua sa se exfolieze de pe bara, fiind alta calitate a vopsirii fata de uzina. Zgarietura e prea mica, sa conteze.
                Ia un creion cu vopsea si retuseaza acolo, sa nu se mai vada negrul de sub vopsea.

                Comment


                • Originally posted by emmet18 View Post
                  Buna asta cu baltile

                  Cred ca problema este la una din cele 2 bucsi de cauciuc. Din cine stie ce motiv nu mai etansaza bine pe tabla. La demontare poate vad ceva urme.

                  Se pare ca vin cu tot cu amortizor, nu le gasesc separat.
                  In poza cu coloana amortizorului se vede clar pe unde intra apa... prin interstitiul dintre talerul care este sudat pe caroserie si piesa pe care este asezat el. Acolo fabrica trebuia sa realizeze etansare cu mastic... pana si vechea Dacia 1300 era mai ingrijit etansata acolo! Supernova si Solenza in schimb avea o etansare aproape nula acolo.... din cate vad si L2 merge pe aceeasi cale!
                  Asadar nu bucsele de amortizor sunt problema! M-am uitat si la MCV-ul meu.... pare a fi mai bine pus stratul de mastic pe acolo!
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • nu vad smecheria in a etansa cu mastic un loc in care se schimba piesa. etansezi in praguri, imbinari de aripi/contraaripi, dar nu gaura pe unde intra telescopul. acolo mai degraba nu a fost bine strans teelscopul, sau s-au lasat bucsele alea de cauciuc si intra apa pe la "lufturi".
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Am schimbat si eu acum la 125k km telescoapele pe spate la un MCV 2011. Aveam infiltratii pe la bucsele respective, saibele si tuburile metalice din bucse erau foarte ruginite, a inceput sa rugineasca tabla sub stratul de antifon din zona gaurilor de trecere tije telescoape. Am etansat cu mastic dedicat zona si gata. E de la "low cost".

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        nu vad smecheria in a etansa cu mastic un loc in care se schimba piesa. etansezi in praguri, imbinari de aripi/contraaripi, dar nu gaura pe unde intra telescopul. acolo mai degraba nu a fost bine strans teelscopul, sau s-au lasat bucsele alea de cauciuc si intra apa pe la "lufturi".
                        Este vorba despre o piesa care este sudata pe coloana amortizorului/contraaripa. Acolo nu se schimba nimic, fabrica face asamblarea prin sudura si etansarea in mod corect!
                        Apa nu intra pe la gaura din caroserie in care vine tija amortizorului, intra prin luftul neetansat dintre doua piese sudate!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Luftul pe unde patrunde apa este marcat in poze.
                          Attached Files
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Cred ca cea mai buna solutie este montarea unui carenaj!
                            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                            Comment


                            • @tipicarul: mersi de lamurire. in cazul ala, fabrica nu si-a facut treaba...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by tipicarul View Post
                                Luftul pe unde patrunde apa este marcat in poze.


                                Eu zic ca toata treaba asta se incadreaza la garantie fara probleme
                                Daca ai timp sari pe ei
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google