Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iarna, frana de motor e baza, aia de serviciu e ptr. picior fin.
    Puteai sa le mai tii pana-n primavera.

    Comment


    • Originally posted by Kojak View Post
      Iarna, frana de motor e baza, aia de serviciu e ptr. picior fin.
      Puteai sa le mai tii pana-n primavera.
      Fac cam 3500 km pe luna, iar in decembrie cu sarbatorile o sa fac mai mult. Pana in primavara, adica ~10000km, nu mai tineau. E mai bine cu ele noi,... sta pistonasul bagat in etrier, nu mai ajunge saramura de pe sosea pe acolo sa il atinga rugina..., chiar daca are el protectiile alea de cauciuc. Eu zic ca e bine asa. Plus ca eu zic ca am piciorul fin, port 40 la pantofi (am glumit)
      sigpic

      Comment


      • In cazu' asta ai procedat corect si in plus prelungesti si viata discurilor.

        Comment


        • le-ai tinut ceva..eu la 20.000 le-am schimbat ma mai tineam max 3-4.000..problema pe care am vazut-o eu ,sper sa fie doar la mine era ca discul de frana era destul de mancat pt 20.000,cred ca am prins eu un lot nasol
          low....&.....slow

          Comment


          • am facut revizia de 20.000km la loganul meu de 1.5dci 90cp
            total cost 707RON
            s-au schimbat urmatoarele
            1. ulei dacia oil 5W30 DPF
            2. filtru ulei + garnitura
            3. filtru aer
            4. filtru habitaclu
            5. filtru motorina
            mi-au completat lichidul de racire (m-au taxat 1litru ) )
            plus mi-au facut cablul de la filtrul de particule
            a durat 2 ore

            urmeaza urmatoarea revizie de 40.000km la anul
            Attached Files

            Comment


            • urmeaza urmatoarea revizie de 40.000km la anul
              N-as sta 20k cu uleiul ala.

              Comment


              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                Daca permiteti va pot pune cateva poze, doar la placute am facut, ca sa vedeti cam cum arata. Cutia era sigilata, iar hartia aia de 1 mp era in cutie. Colegul Stoican poate spune daca seamana cu ale lui, asta pentru ca stiu ca el le-a schimbat, eu pot spune ca sunt identice cu cele pe care le-am dat jos de pe masina.
                Cat despre unde le-am cumparat, in Pitesti sunt o gramada de magazine de piese auto.
                La mine mai scria ca merg si la clio 4 cred nu mai stiu exact ca le-am aruncat.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by mr.K
                  10 lei poti sa dai din partea mea pe o revizie, dar in aia 460 de lei ce anume ai schimbat?
                  Am schimbat ce scrie in fisa ca se schimba la 40000km:
                  ulei, am pus elf
                  filtru ulei
                  saiba buson ulei
                  filtru aer
                  cartus filtru motorina
                  filtru habitaclu
                  +verificarea autoturism (costa si asta ceva)

                  Total ~460 lei. Pe langa am mai dat pe placute ~150 lei

                  Ce pot sa va spun este ca in Franta piesele (in reprezentanta) sunt ceva mai ieftine decat in Romania.
                  Last edited by MihaiiahiM; 29 November 2013, 23:50.
                  sigpic

                  Comment


                  • Priviti aici
                    Attached Files

                    Comment


                    • revizie cu ulei 10W 40 si fara filtru de carburant schimbat la 800 de ron ? Bani de distributie de Audi

                      E cumva dacia duster de e asa de scumpa revizia?
                      Last edited by Drogas; 10 December 2013, 13:48.

                      Comment


                      • Nu, e Logan 2 cu motor de 0.9 si placutele de frana sunt destul de scumpe 242 Ron

                        Comment


                        • cati km ai cu masina de a necesitat schimbarea placutelor de frana? Si totusi la un motor nou sa ii pui 10w40... Sa mai spun ca are pret de ulei bun ? castrol 10w40 se gaseste si cu 100 lei cu tva pe piata, la 180 de lei gasesti mobil 1 5w30 care ii da clasa.

                          Comment


                          • Mie mi se pare putin aiurea uleiul, adica 10w40 la motor nou si pe timp de iarna! Ceva nu este in regula, ori aia sunt palmasi, adica mecanicii auto (aia de la reprezentanta), ori vor sa piarda omu` garantia la masina (adica au bagat cu ce a venit omu` si in caz de probleme la motor o baga pe-aia ca a fost bagat ulei cu alte proprietati).
                            Pe fisa de intretinere scrie foarte clar 5w30.

                            Originally posted by o8MeLC View Post
                            cati km ai cu masina de a necesitat schimbarea placutelor de frana? Si totusi la un motor nou sa ii pui 10w40... Sa mai spun ca are pret de ulei bun ? castrol 10w40 se gaseste si cu 100 lei cu tva pe piata, la 180 de lei gasesti mobil 1 5w30 care ii da clasa.
                            Orice reprezentanta de masini nu este piata. Ca omu` a ales sa plateasca un adaos mare si sa ia uleiul din reprezentanta,..., fiecare cu treaba lui.
                            Last edited by MihaiiahiM; 10 December 2013, 14:25. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • Masina are 20k de km (scrie si pe factura), uleiul a fost pus de ei (eu n-am venit cu nimic, m-au intrebat daca vreau Dacia Oil sau Castrol si am ales a doua varianta). Placutele nu necesitau neaparat schimbate dar nici alti 20k nu mai rezistau.

                              Comment


                              • Originally posted by massimiliano View Post
                                Masina are 20k de km (scrie si pe factura), uleiul a fost pus de ei (eu n-am venit cu nimic, m-au intrebat daca vreau Dacia Oil sau Castrol si am ales a doua varianta). Placutele nu necesitau neaparat schimbate dar nici alti 20k nu mai rezistau.
                                Treaaba ta, dar un ulei mai gros pus iarna nu stiu daca e tocmai in regula. Placutele tin 40000 fara probleme, eu le-aqm schimbat la 41000 si mai tineau 4-5000km.

                                Placute am luat din comert cu ~140 lei, placute de origine.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google