Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cu piesele din reprezentanta ? Preturi foarte bune, manopera ieftina...

    Comment


    • Originally posted by GuGu21 View Post
      cu piesele din reprezentanta ? Preturi foarte bune, manopera ieftina...
      totul de la ei. plus o "captarea atentiei" la mecanic (10 lei)
      Prowd of my new wheels!

      Comment


      • Ce ieftin este la tine, filtrul de polen!

        Comment


        • da, mie mi-au cerut 120 lei pe filtru de habitaclu (polen). Iar manopera a fost 114 ... Ti-ai facut revizia la un pret foarte bun, 4 litri de ulei ti-a pus, corect ?
          Ai prins vreo oferta, promotie ceva sau astea au fost preturile obisnuite ?

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Ce ieftin este la tine, filtrul de polen!
            De... provincie, pretenții puține. Filtru polen cu carbon activ era vreo sută și ceva. N-am pe considerentul ca e aproape iarna. Când o da căldura o sa îmi montez singur un filtru polen cu carbon activ

            Originally posted by GuGu21 View Post
            da, mie mi-au cerut 120 lei pe filtru de habitaclu (polen). Iar manopera a fost 114 ... Ti-ai facut revizia la un pret foarte bun, 4 litri de ulei ti-a pus, corect ?
            Ai prins vreo oferta, promotie ceva sau astea au fost preturile obisnuite ?
            Preturi întregi, iar uleiul a fost la butoi, pus cu un aparat cu afișaj. 4 litri fix.
            Last edited by AlexPetro; 2 December 2015, 16:10. Reason: Automerged Doublepost
            Prowd of my new wheels!

            Comment


            • Pai ce aveau in reprezentanta filtru de habitaclu cu carbune activ ?!

              Comment


              • Originally posted by AlexPetro View Post
                uleiul a fost la butoi, pus cu un aparat cu afișaj. 4 litri fix.
                Hmmm...cine stie ce ulei ti-au pus (poate Dacia Oil). Doar dau cu presupusul. Iar 4 litri e cam mult, 3,7 litri sau 3,8 litri trebuie.

                Comment


                • mie mi-au zis ca se pun 4 litri, punct ! Nici mai mult, nici mai putin, au directive clare ... Scrie si-n fisa de intretinere, 4L negru pe alb ca am si urmarit chestia asta. Am luat un bidon de Castrol Edge, mi l-au pus pe tot fara sa comenteze. Singura mentiune a fost ca ar fi de preferat sa continui cu acelasi ulei de acum incolo, mi se pare si corect, nu prea merge sa bagi 10 mii de tipuri de ulei intr-un motor ...

                  Comment


                  • Cu 3,75 l în motor, pe joja este aproape de maxim, la 4L s-ar putea sa fie peste, ca nu se scurge tot uleiul când îl schimbi.

                    Comment


                    • Originally posted by AlexPetro View Post
                      Salutare!
                      Azi am facut si eu prima revizie la SL 10 Ani, motorizare 1,2 16V, kilometraj 12.751.
                      Costurile sunt:
                      - ulei Elf 5W40 - 125,36 lei
                      - filtru ulei - 32,50 lei
                      - filtru aer - 56,60 lei
                      - garnitura buson - 2,31 lei
                      - filtru habitaclu - 60,35 lei
                      - ecotaxa - 2 lei
                      - manopera 66 lei
                      Total 346,12 lei
                      Lucrarea efectuata la Lascar Auto Motors Petrosani (Lugoja).
                      @ preturi accesibile si corecte , tinand cont ca unii platesc in reprezentanta 55 lei manopera inlocuit filtru de aer
                      sigpic

                      Comment


                      • Asa preturi rezonabile sunt în general în orașe mici de provincie, în schimb în reședințe de județ și capitala sunt duble, deși în fond sunt aceleași materiale.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          Asa preturi rezonabile sunt în general în orașe mici de provincie, în schimb în reședințe de județ și capitala sunt duble, deși în fond sunt aceleași materiale.
                          Același preț era și în Tg. Jiu la reprezentanță.
                          Prowd of my new wheels!

                          Comment


                          • Originally posted by Midnighte View Post
                            Si la mine prima data, cand am fost sa intreb la reprezentanta, mi s-a spus ca in cazul in care vin cu piesele mele, voi pierde garantia si va costa mai mult ora de manopera.

                            M-am interesat intre timp de alt service agreat Dacia ( care e si reprezentanta Renault si au si service multimarca ) si mi-au spus cu totul altceva. Sa vin eu cu piesele mele, sa fie sigilate ( daca e cazul ) si ora de manopera va fi aceeasi. Asa a si fost. Nu am semnat nici o declaratie, cum ca s-ar putea ca piesele ar fi contrafacute, ci doar s-a precizat in ordin - Piese aduse de client. ATAT !



                            Nu orice spune reprezentanta e adevarat. Ca sunt oameni care cred toate aberatiile pe care le spun, e o alta problema. Cum mi-au zis si cei din service - Scopul nostru e sa facem o treaba cat mai buna ( sa te ajutam oriunde putem, atat cu garantia cat si ce nu tine de ea ) si sa fii tu multumit. Un client multumit pe perioada garantiei, va fi un viitor client si in afara ei.

                            Cautati-va service-ul care vi se pare cel mai ok ( din toate punctele de vedere ) si duceti-va acolo. Masina nu trebuie sa se duca neaparat la reprezentanta Dacia, ci sunt si service-uri agreate, care fac de cele mai multe ori o treaba mult mai buna decat cei din reprezentanta...

                            Trebuie sa înțelegi un lucru
                            Nu reprezentanta îți da garanție si fabrica Dacia
                            Ei decid dacă îți scoate masina din garanție sau eu
                            Cand reprezentanta primește o sesizare o trimit la Dacia pentru a o analiza
                            După care trimit răspunsul înapoi la reprezentanta
                            Citește condițiile de garanție din carnet si alea sunt sfinte


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Originally posted by GuGu21 View Post
                            Pai ce aveau in reprezentanta filtru de habitaclu cu carbune activ ?!

                            Cum am mai spus
                            La mine a venit de echipare originala cu acest filtru
                            La început nici eu nu știam dece este așa scump acest filtru


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Last edited by stoicanu; 3 December 2015, 09:43. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • Stiu asta stoicanu, dar, exista un DAR, cel putin in Iasi, nu mi se pare ca se aplica ceea ce zici tu. Cel putin nu la reprezentanta Dacia. Ei fac cum cred mai bine si daca mai apoi faci o sesizare la VC, de abia atunci se conformeaza cu conditiile din certificatul de garantie.
                              Ceea ce vreau eu sa se inteleaga este faptul ca, conditiile de garantie difera de la persoana la persoana. Ceea ce e stupid, dar asta e realitatea. Si vroiam doar sa mai subliniez faptul ca in unele cazuri, reprezentanta isi "depaseste" atributiile in vederea garantiei si ia decizii pe cont propriu ( ei decid daca este sau nu caz de garantie ).

                              Comment


                              • Nu inteleg, te duci in reprezentanta pentru a apela la garantie, daca ai o problema tu de duci la fabrica cu masina ?! Fabrica este reprezentata prin aceste service'uri autorizate, care service'uri actioneaza conform unor directive clare din partea fabricii, avand oameni instruiti in acest sens, tocmai asta fiind si rostul lor ... Garantia este data de producator, iar punerea ei in practica se realizeaza prin intermediul acestor service'uri ... Unele decizii pot fi luate de reprezentante, altele nu, atunci se cer lamuriri suplimentare la producator, ce mare scofala ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google