Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Oti View Post
    Ai fost baiat cuminte....te-au sunat sa-ti dea bombonica. Pe mine nu ma baga in seama. Eu cred in teoria conspiratiei.
    Apropo....ai mai mult de doi ani? Ai trecut de a doua revizie?
    In aprilie face masina 2 ani, iar acum am in jur de 28500 km, sigur sar de 30000 pana in aprilie
    Dar cred ca voi face mai devreme revizia de 2 ani, vreau sa schimb uleiul mai devreme

    Am inteles ca suna aleator proprietarii de masini pt aceasta verificare gratuira

    Comment


    • Multumesc, am inteles, nu ai trecut de a doua revizie. Deci tine de fabrica, nu de reprez, chemarea pt verificare, este un pic ciudata. Cred ca vor sa faca o statistica intre perioadele de revizie sau sa verifice ceva in secret.

      Trimis de pe al meu K013
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Originally posted by Crs. Sandel View Post
        Eu m-am referit la faptul ca tu ai zis ca Dacia sa plateasca pretul reviziilor (ulei, filtre, manopera). Asa ceva nu se poate.
        Exista in Romania la marcile premium, pe lista de optionale, pachete de intretinere gratuita (include pretul reviziilor pentru o anume perioada exprimata in kilometrii si ani, adica piese si manopera; plus inlocuirea componentelor care cedeaza, masina fiind in garantie). Costa foarte mult si nu prea au succes.

        Comment


        • Originally posted by bogdan_cj View Post
          Si va mai trebui in primavara sa ma duc sa imi igienizeze instalatia de aer conditionat ca miroase foarte urat dupa ce o folosesc si cred ca ma vor lovi si acolo cu un pret astronomic.
          Doar 250 ron.
          Last edited by aris86; 20 January 2016, 15:13.

          Comment


          • Originally posted by Oti View Post
            Ai si tu GuGu dreptatea ta, vezi tu, ca totul se calculeaza dpdv al probabilitatii de defectare, cum este cu RCA si se baga in costurile de vanzare. Se poate face ca totul sa fie gratuit in garantie timp de 5 ani, atunci pretul de vanzare o sa sara la 20000 de euro pt ACCES, poate da garantie pe viata, 20 ani. Crezi ca Dacia sau orice service, producator este societate de binefacere, fundatie de ajutor pt pers fara venit?
            din moment ce ti-ai cumparat o masina noua, clar ai ceva venituri

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              ,
              Idem pentru D4F mâncător de ulei(dacă tot s-a sifonat informația).
              Poti fii un pic mai explicit? Se cunoaste deja aceasta problema la dacia renault?

              Comment


              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                Eu m-am referit la faptul ca tu ai zis ca Dacia sa plateasca pretul reviziilor (ulei, filtre, manopera). Asa ceva nu se poate.

                Iar in privinta becului, are o perioada de viata exprimata in ore. Cate ore, nu stiu. Si cum stim, unele se ard mai repede decat scrie pe ambalaj.
                Ulei, filtre nu. Manopera DA, sa suporte DACIA nu ma intereseaza ca d-aia am garantie, vezi cazul telefonului si a oricarui alt obiect in garantie. Iti este reparat total gratis, ori schimbat. Sa nu mai vorbim de consumabile, mult mai scumpe ca in alte parti ... Ca d-aia ne luam piese din alta parte, ca n-avem chef sa platim dublu in reprezentanta

                Comment


                • De acord, ca manopera sa fie inclusa in pretul pieselor de la reprezentanta necesare reviziei. Daca le cumperi din alta parte sa platesti pentru ea.
                  Last edited by aris86; 20 January 2016, 15:23.

                  Comment


                  • Atunci, Renault renunta la o parte din profit, corect? Renault se comporta cu firmele rom asa cum se comporta un supermarket cu prod agricoli (este o intreaga discutie, rebranduire, reambalare, cump cu 50bani litru si vinzi cu 5 lei.....), nu o sa vezi un capat de ata de la Dacia.
                    Vrei sa dea afara francezi platiti cu 1500-2000euro pt reambalare, etichetare, o sa dea afara romani.
                    trimis de pe mobil
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • am sunat si eu saptamana trecuta la reprezentanta pt o manopera la ulei motor+filtru de ulei+lichid de frana

                      m-au intrebat cum adica ”manopera”? pai , zic, am eu uleiul meu (m1 5w30) si filtrele, tot ce-mi trebuie, vreau doar sa fie schimbate atat. a, pai nu mai putem face asta, nu mai avem voie sa va facem manopera daca nu cumparati uleiul si filtrele de la noi

                      ok zic, perfect. am mers la alt service. 120 de lei manopera cu tva 20% (schimbat uleiu, filtru, lichid de frana+ test stand frana) ocazie cu care am aflat ca aerisitorul de la etrierul fata dreapta e blocat si nu au putut sa-mi faca aerisirea pe roata aia si ca de asta apare o diferenta la franare dr-st pe puntea fata dar care se incadreaza in limitele impuse (mi-au explicat ce inseamna valorile din buletinu de testare)...deci mesterii de la dacia mi-au stricat aerisitorul, acu trebuie schimbat )

                      masina a iesit de mult din garantie dar na, am zis sa fac manopera tot la reprezentanta dar cu piesele mele. acu nu mai vor. e ok, nu-i bai

                      oricum, sansa sa iti strice ceva in timpul manoperei, la reprezentanta ma refer, pare sa fie mai mare decat la un service care tine la prestigiul si la clientela lui. la dacia n am vazut niciodata sa mi scoata si un buletin de franare
                      Last edited by cristi....; 20 January 2016, 15:49.

                      Comment


                      • Am un pitic, daca ma duc la revizie cu piesele mele, adica ulei Ravenol, accepta reprezentanta? Sunt un pic influentat de dl Iancu, as vrea sa sch brandul uleiului.

                        trimis de pe mobil
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Atat timp cat uleiul respecta specificatiile care trebuie ar trebui sa nu faca gura , si eu la prima revizie m-am dus cu un Castrol Magnatec 5w-40 , facusera "gura" la inceput cum ca nu e bun , le-am aratat ca uleiul are si specificatiile pentru motoare Renault si n-au mai zis nmk.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • La timpul potrivit, o sa intreb de o sursa 100% sigura de aprovizionare, sper sa nu fie la poarta fabricii. Cu falsurile in specificatii si nu numai, din ziua de azi....

                            trimis de pe mobil
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • mai intai suna la reprezentanta sa ii intrebi daca sunt de acord sa-ti faca manopera cu piesele tale

                              pe mine m-au refuzat, au zis ca nu mai au voie sa faca asa daca clientul nu cumpara de la ei tot

                              Comment


                              • Originally posted by Oti View Post
                                La timpul potrivit, o sa intreb de o sursa 100% sigura de aprovizionare, sper sa nu fie la poarta fabricii. Cu falsurile in specificatii si nu numai, din ziua de azi....

                                trimis de pe mobil
                                Eu am luat mai demult de la reprezentanta Dacia din Alexandria.Au site de piese..originale..
                                L.E. http://www.daciaparts.net/eurocarCustoms/default2.asp

                                Acum observ ca s-ar putea sa fie in 'revizie".Merita incercat.. daca se pot comanda piese
                                Last edited by micutzu666; 20 January 2016, 19:25.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google