Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut Moskvici, Dacia 1300, Nova gti, acum Sandero1.6mpi si la toate am facut schimburile de ulei si filtre acasa.
    Nu am avut probleme niciodata. Cheie dinamometrica la asa masini? Mofturi!
    Nu vorbesc de cei ce nu au habar de tehnica.
    Este o jecmaneala ceea ce fac reprezentantele, nu se justifica preturile lor.
    Mai sus cineva a spus ca a costat 350 lei revizia cu piesele lui...este exagerat pentru cateva reglaje, un puf de spray si o juma'de ora!

    Comment


    • Nu cred ca m-ai înțeles prea clar. Din cei 350 de lei, costul manoperei a fost de 140, restul reprezentând piesele aduse de mine.

      Evident ca toată minunea se poate face usor si in regie proprie, dar pe de o parte, masina e in garanție si, pe de alta parte, pachetul reviziei a constat intr-o verificare relativ completa a părții mecanice, a bateriei, a sistemului de frânare etc. Iar ca timp, tot procesul de verificare a durat 50 de minute.

      Eu sunt mulțumit de acest prim contact cu reprezentanta.

      Comment


      • Te-au pus sa semnezi declaratia cum ca esti constient riscurilor la care te expui in cazul folosirii pieselor contra-facute ?

        Comment


        • Nu, nu am semnat nimic, ci doar au consemnat in carnetul de garanție ca revizia a fost efectuata cu piesele clientului.

          Comment


          • Aia spune totul

            Asa se mai spală de maini de inca o garantie
            Last edited by stoicanu; 28 January 2016, 12:33. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • Sper da nu fie cazul sa confirma sau infirm ceea ce spui mai sus.

              Totuși, atat timp cat filtrele sunt cele recomandate si uleiul respecta specificațiile nu cred ca ar trebui sa fie probleme. Dincolo de asta, cred ca motorului ii e mai bine cu un ulei o idee mai strălucit decât ce-mi oferea reprezentanta la care am fost (Dacia Oil 5w30), mai cu seama daca intentionez să-l folosesc 14-15 mii de km.

              Comment


              • Ideea este ca dacă ai sa reclami o problema care are legătura cu piesele aduse de tine se pot agata de treaba asta
                sigpic

                Comment


                • Si nu ti e pare normal? Uleiul clientului, motor fara compresie dupa 3000 km cu pompa de ulei functionala si ulei in baie, constructorul ar fi de vina?
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Citi au patit asta, fara compresie la 3000km, da` poate sa cistige la loto, mai stii ?... tot asa sanse sint ...

                    Comment


                    • O fi luat Floriol la bidon de Elf, desi pare basm/legenda/folclor transmis prin viu grai, incidenta fiind mult prea mica pentru a generaliza. Valabil si la faza cu filtrul si cheia dinamometrica.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • @ einstein: înțeleg ce zici, dar cred ca e o exagerare bazata pe situații irelevante din punct de vedere statistic. Sunt perfect convins ca atât timp cat achizionez uleiul din magazine serioase șansele sa fie probleme din cauza acestuia tind spre zero.

                        Dincolo de asta, reprezentantele Dacia vind mirificul Dacia Oil la preț de Mobil 1, înțeleg motivația economica, dar e prea de tot...Nu zic ca uleiul Dacia e slab, dar cu siguranță nu este cel mai bun.
                        Last edited by fallax; 28 January 2016, 18:56.

                        Comment


                        • ba e slab. slab rau.

                          Comment


                          • Originally posted by fallax View Post
                            @ einstein: înțeleg ce zici, dar cred ca e o exagerare bazata pe situații irelevante din punct de vedere statistic. Sunt perfect convins ca atât timp cat achizionez uleiul din magazine serioase șansele sa fie probleme din cauza acestuia tind spre zero.

                            Dincolo de asta, reprezentantele Dacia vind mirificul Dacia Oil la preț de Mobil 1, înțeleg motivația economica, dar e prea de tot...Nu zic ca uleiul Dacia e slab, dar cu siguranță nu este cel mai bun.

                            Hai sa înțelegi cum sta treaba
                            Poate ai probleme cu pompa de ulei si te duci la Dacia si spui ca masina este in garanție
                            Poate acea pompa a avut un defect de fabricație si ori cum s-ar fi stricat cu ori ce ulei
                            Atunci Dacia vine si îți da in cap cu hârtia unde scrie ca nu ai folosit uleiul lor
                            Dacă vrei elf in motor specifici cand te duci la revizie si îți poate baga si ei elf bine înțeles la un preț mai mare.
                            De aia zic ca ei se leagă de ori ce sa nu beneficiezi de garanție
                            Si nu reprezentanta respectiva decide dacă piese se schimba sau nu in garanție ci însuși firma Mama (Dacia)
                            sigpic

                            Comment


                            • La orice reprezentanta, la orice marca sunt aceleasi conditii, in sensul ca daca clientul vine cu uleiul si filtrele lui,este specificat in fisa de revizie, iar in caz de doamne fereste se strica ceva, constructorul poate invoca acest argument pt a nu repara pe garantie piesele care s au stricat si au legatura cu uleiul sau filtrele clientului

                              Comment


                              • Inteleg ce ziceți, doar ca nu stiu cate asemenea cazuri s-au semnalat în perioadă de garanție. Oricum, îmi asum acest risc pe care-l consider extrem de improbabil. Pana la urma, fiecare face exact cum crede ca e mai bine pentru el si pentru agregatul din posesie!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google