Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Le-am umflat cu 0,1 bari peste presiunea recomandata de producător, 2,3 bari fata și, respectiv, 2,1 bari spate. De aceasta data am făcut rocada la roti de pe spate cu fata, nu dau vibrații. Rotile se prezintă în stare buna/foarte buna. Au destulă carne pe ele, probabil vor fi înlocuite datorate vechimii, nicidecum a tocirii. Pana una alta, s-ar putea ca anul acesta sa fie o iarna normala/grea prin prisma persistarii anticiclonului scandinav instalat de câteva săptămâni în mare parte din europa.

    Comment


    • Iarna nu bagi presiune in roti peste aia recomandata de producator, dimpotriva, e bine sa cresti amprenta la sol a anvelopei, in special pe zapada/gheata.

      Comment


      • Am înțeles, mulțumesc frumos pentru sfat, dar ele oricum se mai dezumfla și or sa rămână la presiunea recomandata.

        @Fanez, ținând cont ca s-au tocit cam 0,5 mm din 12 mm estimez ca discurile vor tine măcar 6-70000 km, dar depinde și de tipul placutelor care vor fi înlocuite. Unele sunt mai dure și mănâncă mai mult din discuri, altele sunt mai moi și se mănâncă ele mai repede.
        Last edited by aris86; 20 October 2016, 09:33. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Daca masina e in garantie , pot sa fac revizia la Orice Service autorizat RAR sau numai la Service-urile agreate de DACIA ?
          Daca fac la orice service autorizat RAR pierd garantia ?

          Mersi.

          Comment


          • Trebuie facuta revizia la service agreat Dacia


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Oti View Post
              PS
              Foarte comod de lucrat cu cricul hidraulic, recomand. Adaptarea, o teava modificata la strung, pe o bere.
              Mai simplu foloseai un capăt de scândura de brad, să nu calce fier pe fier ... şi berea o beai cu prietenii
              Attached Files

              Comment


              • Sau o bucata groasa de cauciuc..... in loc de lemn

                Comment


                • Daca va uitati atenti la un cric-uri, este o diferenta f importanta - suprafata de contact, de sprijin. La mine este de fi=20mm la celalalt cric, aproximativ fi=60-70mm, daca foloseam o scandura de brad (crapa usor, recomand lemn tare, fag, stejar, salcam...), si nu centram perfect pe diametrul cercului de contact, crapa scandura si masina sarea de pe cric.....nu mai spun de protectia muncii.....tija cricului se infingea in tabla podelei si ma alegeam si cu o gaura de toata frumusetea....in cel mai fericit caz o adancitura.
                  Recomand si eu cricul crocodil, suprafata de contact, sprijin, mare, eu l-am gasit pe asta la promotie, -50%, am dat in jur de 20 lei pe el, si-si face treaba bine in conditiile mele de lucru (pe suprafata betonata).
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Masina a împlinit 3 ani de zile pe 29.10.2016. Anul acesta costul de exploatare al mașinii a fost de 0,63 ron/km parcurs.

                    Comment


                    • In ce consta "costul de exploatare" asta?

                      Comment


                      • Bad post..
                        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                        Comment


                        • Cel mai probabil are instalat pe telefon acel program celebru "Fuelio" , care iti poate face diverse rapoarte in functie de km parcursi , litri de benzina alimentati , pret/litru etc.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            In ce consta "costul de exploatare" asta?
                            Se iau in calcul revizia, litri consumati * pretul per litru, casco, rca, stergatoare etc, adica toti banii care au fost folositi pentru masina intr-un an de zile.

                            Comment


                            • Am trecut intr-un fișier Word toate cheltuielile la masina. Anul acesta am efectuat 16500 km, doua revizii la masina, schimb ulei la cutie, reparații (îndreptare aripa), benzina, ștergătoare auto, upgrade la masina, etc..

                              Comment


                              • Originally posted by Old Driver View Post
                                Bad post..
                                Aici ai dreptate.
                                Originally posted by prometheus View Post
                                Cel mai probabil are instalat pe telefon acel program celebru "Fuelio" ...
                                Originally posted by Crs. Sandel View Post
                                Se iau in calcul... ...adica toti banii care au fost folositi pentru masina intr-un an de zile.
                                Sunt si alte app mai bune decat Fuelio.
                                Asta voiam sa specifice. Ce a luat in calcul. Poate s-a referit doar la ulei, filtre si benzina, poate a bagat in pretul asta si o pana, cafeaua de pe drum, bacsisul de la benzinarie, fata de pe centura etc.
                                Am intrebat doar ca sa stiu ce a luat in calcul.
                                Ar fi trebuit sa intreb: "ce ai luat in calcul de ti-a iesit costul asta?"
                                Mea culpa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google