Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cam cati km sunt din bucuresti? Ca ma bate gandul si pe mine sa ma duc acolo... mai intai sa vad cat e revizia la 1.5 si e6...

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by danutz89 View Post
      Cam cati km sunt din bucuresti? Ca ma bate gandul si pe mine sa ma duc acolo... mai intai sa vad cat e revizia la 1.5 si e6...

      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
      Vreo 100...faci cam o ora ca treci prin multe localitati

      Comment


      • Multumesc! Sa vad, dar nu prea cred ca se merita...

        Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

        Comment


        • Am trimis o cerere de pret. Eu sunt din Bragadiru. Ajung la fel de repede la Alexandria sau la Meridian vest

          Comment


          • Am mai sunat la iatsa dacia in arges si mi-au spus c revizia la 1.5 dci e6 undeva la 500-550 o sa fac programare acolo. Cum sunt din arges nu fac drumul doar pt revizie. Eu cred ca o sa fie maxim 600.

            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

            Comment


            • Am sunat la Eurocar Alexandria. Revizia costa 430 lei cu ulei Elf 5w40. Am facut programare la ei avand in vedere ca in Bucuresti ma costa cu 200 lei mai mult.

              Preturile din Bucuresti pentru prima revizie Logan 1.2 16V sunt astea:
              Dacoserv 580 lei, ulei Dacia 5w30
              Meridian 630 lei, ulei Elf 5w40 sau cu 100 lei mai ieftin pentru ulei 10w40
              Nesti 600 lei
              Adras 450 lei ( nu apare pe situl Dacia ca service recomandat)
              Autocobalcescu Splai - aproximativ 600-650 lei

              Comment


              • @eugen, acela e prețul la telefon, însă când ajungi acolo îți face o reducere de 15% la piese.

                Comment


                • Ar fi perfect. Sper sa nu imi faca vreo majorare cum am patit la Iveco )

                  Comment


                  • Revizia la 20.000 pt 1.5 dci E6 la Mavexim Găești m-a costat 681.37 lei, binișor mai ieftin decât în București.
                    Au fost 2.4 ore de manopera la 65 lei ora, s-au inlocuit:
                    garnitura buson ulei - 11.27
                    filtru ulei - 56.31
                    ulei Dacia Oil Plus DPF 4 l - 190.2
                    ulei Dacia Oil Plus DPF 1 l - 49.24
                    filtru aer - 56.69
                    filtru motorina - 81.36
                    filtru habitaclu - 113.05

                    Super ok, poti sa stai cu mecanicul langa masina daca vrei, nu zice nimeni nimic, genul de service prietenos si deloc formal, cu receptia in atelier. In plus este prima data in viata mea la o revizie (si am avut ceva masini) cand cineva face o proba de drum sa vada daca totul merge ok. Iesit efectiv pe sosea 10 minute cu masina si verificat totul. Mi se pare mega util, pentru ca eu ca proprietar nu prea am cum sa stiu cum trebuie sa mearga o masina, o stiu pe a mea dar ei pot sa o compare cu standardul, conducand foarte multe masini identice. Eu o sa revin, piesele sunt destul de scumpe si banuiesc ca pretul e standard dar mi-au facut 10% reducere, manopera mi se pare decenta.

                    Comment


                    • Originally posted by eugensandu View Post
                      Ar fi perfect. Sper sa nu imi faca vreo majorare cum am patit la Iveco )
                      Nu îți face. Am făcut 4 revizii la ei, cât e garanție mergi pe piesele lor, ca să nu comenteze ulterior.

                      Comment


                      • Asa voi face. Multumesc pentru sfaturi!

                        Comment


                        • Azi am făcut revizia de 2 ani care a însemnat schimbul filtrului de aer, de polen și de ulei, plus garnitură bușon ulei împreuna cu 4 litri de ulei, una ora de servisare, toate 420 ron. Acceptabil zic eu însa am o nedumerire legată de uleiul folosit..?!?. Acum s-a folosit ulei sintetic Texaco mai bine zis Havoline Ultra R 5w-30 cu certificarea ACEA C4 si norma Renault RN 0720 deci ceva cu mult peste tradiționalul Dacia Oil de care am fost mulțumit și pe care l-am schimbat azi după 19 000 de km. Până aici totul este ok însă dacă fabricantul- în speță Dacia -în prezent recomandă un astfel de ulei de ce nu a făcut lucrul acesta de la început ?!?. am întrebat mecanicul și mi-a spus că mai nou asta se recomandă pentru modelul meu. Aș fi curios dacă dintre membrii forumului a mai pățit cineva așa sau e doar un caz izolat.

                          PS/ Motorul merge bine și cred că voi rămâne la acest tip de ulei.

                          Comment


                          • Cost revizie 4 ani: 2600 ron
                            Au fost fcute urmatoarele:
                            - kit distributie +accesorii
                            - înlocuire lichide (frana+racire)
                            - inlocuire bujii
                            - completare cu freon + igienizare instalatie
                            - filtre (habitaclul, ulei, aer) - cumprate de mine
                            - ulei Polytron 5w30 - cumprat de mine
                            Last edited by igor06; 11 July 2017, 17:16.

                            Comment


                            • 600 de euro. Cica e o masina cu costuri mici de intretinere.

                              Comment


                              • Originally posted by momo_ovi View Post
                                .... Acum s-a folosit ulei sintetic Texaco mai bine zis Havoline Ultra R 5w-30 cu certificarea ACEA C4 si norma Renault RN 0720 deci ceva cu mult peste tradiționalul Dacia Oil ....
                                PS/ Motorul merge bine și cred că voi rămâne la acest tip de ulei.
                                Din ce stiam norma RN 0720 este pt motoarele dotate cu DPF...
                                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google