Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizia de 223.000km
    Adica dupa 23.000 km de la ultima revizie



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • Am o nedumerire. Scrie 4l ulei 10w40 si 1l ulei 5w40. De ce?

      Comment


      • Uleiul ca uleiul dar filtrul de combustibil
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Acum oi supra analiza eu dar de ce la toate scrie "BUC", doar la cele cu semnul intrebarii, puse de t0rquemada si Fanez, au scris "buc" ?

          Comment


          • Ca sa se vada unde e "problema".

            Comment


            • Sa va explic
              Desteptul care a facut devizul a trecut ca manopere si filtru de combustibil
              Suma aferenta manoperei a fost scazuta la final cate putin din fiecare repere
              Legat de ulei
              In masina am bagat doar 4 litri 10w
              De la revizia precedenta am ramas cu un bidon de 1L de 5w ( nu a fost nevoie sa completez) si pentru asta am cerut inca unul de 5w sa faca pereche cu cel din portbagaj


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • De ce ai trecut la 10W?

                Comment


                • La recomandare mecanicului masina avand peste 200.000 km
                  Si filtru de polen

                  Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Am inteles, mersi!

                    Comment


                    • Originally posted by stoicanu View Post
                      La recomandare mecanicului masina avand peste 200.000 km
                      ...

                      Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                      O sa schimbi lantul mai devreme cu 10w40, sper ca mecanicul pune si el o parte din bani.
                      Ce dracu sa recomande un mecanic, daca n-a mai vazut vreun 0.9tce cu >200k km la bord?

                      Comment


                      • Din curiozitate, mi-am permis o sumara documentare despre uleiul ala misterios a lui Stoicanu, care nu e deloc ieftin.
                        Din ce am reusit sa aflu, pentru sunt foarte zgarciti cu fisele tehnice, 10w ul ala e mai bun decat multe 5w30. si basca spun e un fully
                        Printre altele, indeplineste: VW 502 00/505 00/505 01, Porsche C30, BMW Longlife-04, MB 229.31/229.51, Renault RN0700/RN0710, Ford WSS-M2C-917-A, Fiat 9.55535-S2, GM-LL-A-025/B-025, Dexos2™.
                        Nu cred ca vor fi probleme legate de uzura lantului, cu acest ulei.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Nici cu DaciaOil 10w40 nu trebuiau sa fie probleme, conform producatorului.
                          Vorba orbului: 'om vedea!

                          Comment


                          • Efectuat ieri revizia+distributia+schimb lichid frana+antigel.Fara pompa de apa.
                            Kilometri in momentul reviziei: 25599.
                            Locatie service/reprezentanta Dacia: Valenii de Munte.
                            La pretul anexat in poza, se mai adauga:
                            - filtru polen cu carbon activ - 80 lei (urmeaza a fi montat dupa ce realizez igienizarea)
                            - ulei - 100 lei (elf 5w40)
                            - filtru aer - 30 lei
                            - antigel - 41 lei (include apa distilata)

                            Total:1584, 56

                            Eu zic ca e bine. Lichidul de frana era aproape rosu, mecanicul nu a gasit o explicatie, nu stia cauza. Am efectuat si testul de frana, e ok.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Nici cu DaciaOil 10w40 nu trebuiau sa fie probleme, conform producatorului.
                              Vorba orbului: 'om vedea!


                              Cand am cerut o oferta de pret la Meridian tot 10w a fost recomandarea
                              Acum vorba ta "om vedea"
                              Ori cum abia m-am obisnuit sa îl schimb la fiecare suta [emoji24][emoji24][emoji24]


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              @crs.Sandel asa aratau rolele mele dupa 140.000 km


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              Last edited by stoicanu; 10 September 2017, 23:10. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by stoicanu View Post
                                ...asa aratau rolele mele dupa 140.000 km
                                Incepand cu 25.000 asa arata pana pe la 150.000.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google