Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E diferenta intre elf 5w40 și M1 0w40
    Ca si cum ai zice: e diferenta intre renault si skoda Normal ca sunt chestii diferite. La D4F merge 5w40 brici, dar si M1 0w40 merge brici. Am auzit si eu ca M1 0w40, nu mai e ce era M1 0w40. Din punctul meu de vedere, pentru Logan 1,2 16V e suficient 5w40, penru clima de la noi, chiar daca sunt zile cu -25 de grade sau cu +40 de grade, 5w40 rezista . Ca marca de ulei, fiecare ce considera pentru masina lui.

    Comment


    • Am facut schimbul de ulei. Manopera 28lei, am lasat si o mica atentie la baiatul...
      A verificat ce era de verificat la masina si mi-a atras atentia ca am ulei la o planetara. Bineinteles, filtrul de ulei a fost strans cu simt de raspundere de cei din reprezentanta. S-a chinuit un pic pana la dat jos. Pun un film cu o comparatie zgomot si poze cu planetara.
      https://youtu.be/Wy3tVfrYAl4
      Attached Files
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Pare sa fie ceara la planetara

        Comment


        • Intrebare: a folosit cineva la Logan II 0.9 TCe Mobil One NewLife 0W40 in perioada de garantie !!!...(in sensul ca daca cei de la reprezentanta fac "mofturi")
          Tehnic vorbind respecta normele API/ACEA SN A3/B4...

          PS: La fosta 1.4 Mpi din primul an (exceptând uleiul din fabrica 2008) si pana la împlinirea a 8 anișori (2016) am folosit exclusiv MO NL 0W-40 comportându-se foarte bine...chiar ireproșabil (fara zgomot pronuntat, fara consum/pierdere ulei, etc).

          Comment


          • Si eu sunt in garantie...revizia in reprez in perioada "legala", inafara perioadei.....
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Oti, la tine aia e planetara stinga ( aia scurtă ) din faţa şoferului şi burduful ei ţine şi uleiul din cutia de viteze, ceea ce se vede acolo e uleul din cutie care scapă pe la simering şi pe lângă burduful ( colier ) planetarei ajunge pe asfalt.
              În cazuri nasoale se poate pierde tot uleiul din cutie, trebuie atentie, completat ulei şi eventual remediat.

              Comment


              • Multumesc pt atentionare. Nu credeam ca poate fi grav. Sa ramai brusc fara ulei in cutie nu este de dorit, mai ales ca sunt ghinionist si cred in legile lui Murphy. De obicei se intampla cand ai o urgenta si vrei sa mergi vreo 400km, pe vreme nefavorabila. O rezolv, nu mai stau.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Am patit sa pierd uleiul din cutie. La cum curgea am mers vreo 3-400 de km. Se simte la mers. Intai iti intra in viteza mai ciudat apoi ai un suierat in mers, in treapta V-a mai ales, care nu stii de unde vine, iar cand nu prea mai ai ulei huruie si "rasneste" cumva.

                  Comment


                  • E nasol sa ramai fara ulei la cutie ,poate ramane blocata in viteza ! misto de cei care dispun de joja si la cutie!
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • La mine, planetara asa arata de vreo 2 ani de zile .
                      Attached Files

                      Comment


                      • Aia ar putea fi vaselina din burduf. La planetara stânga vine si uleiul din cutie dar nu e musai sa si curga, doar sa musteasca. Poti sa incerci sa mai strangi putin colierul.
                        Last edited by Fanez; 15 February 2017, 10:04.

                        Comment


                        • Si pana la urma este vreo problema?, ca acu 2 ani mi-a zis ca este vorba de ceara aplicata pe dedesupt. Mi se pare ca garantia la planetara expira la 50000 km (cu dacia extenso). Trebuie sa mai citesc inca odata conditiile contractuale.
                          Last edited by aris86; 15 February 2017, 10:17.

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            .... numai ca de la 1 ianuarie au schimbat rețetă și la M1.
                            In ce sens mai exact?

                            Comment


                            • L-au mai "botezat" umpic; sa fie accesibil si pentru aia care au salarul mediu pe economie.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                La mine, planetara asa arata de vreo 2 ani de zile .
                                Ce sa-ti spun pentru o masina de 2 ani este devreme...eu anul trecut am schimbat burduful pe partea stanga...dupa aproape 10 ani...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google