Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Praf, mizerie e si in extraurban. Mers 90-92% din cei 7000 km numai in extraurban (dn, autostrazi, drumuri comunale), iar filtrele erau negre. Pt 60-80 lei in plus (filtre luate din magazin) nu are rost sa imi risc sanatatea mea si a motorului.

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post
      La 1 an si 20k in conditii ideale !! asta nu inteleg multi .
      Scuze am vrut sa scriu : La 1 an sau 20k in conditii ideale !!
      Last edited by prometheus; 6 March 2017, 20:12.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Incontestabil, intr-un an si 7000 km filtrele se inegresc, dovada ca isi fac bine treaba (retin praful sau alte mizerii din aer).
        Intrebarea este daca in anul 2 intre 7000 si 15000 km isi pierd propietatile de filtrare?
        Filtrul de aer se infunda si nu mai lasa aer in motor sau devine permisiv si lasa sa intre praf in motor? Filtrul de polen reduce debitul de la ventilatie sau AC? Eu cred ca nu sau poate in foarte mica masura.
        Last edited by agp626; 6 March 2017, 20:40.

        Comment


        • Filtrul de aer se infunda pentru ca opreste mizerie si, implicit, aerul nu mai ajunge la motor.

          Se simte cand schimbi filtrul de polen, debitul este mai bun. (eu asa am observat)


          A merge 15 000 km cu aceleasi filtre nu ii vad rostul, chiar daca Dacia recomanda schimbul la 20 000 km. Maxim 10 000 km eu zic ca sunt suficienti pentru a schimba filtrele.

          Comment


          • Originally posted by agp626 View Post
            Intrebarea este daca in anul 2 intre 7000 si 15000 km isi pierd propietatile de filtrare?
            Filtrul de aer se infunda si nu mai lasa aer in motor sau devine permisiv si lasa sa intre praf in motor?
            Se infunda si intra mai putin aer la motor decat ar trebui. De aici apar diverse probleme, consum suplimentar, trage mai greu si altele.

            Comment



            • Filtru vechi (peste 20.000km) vs filtru nou


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • Daca-l sufli, e ca nou.

                Comment


                • Ii mai dai o mana de vopsea alba la spray si aia e.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Daca-l sufli nu e chiar ca nou dar mai merge 10k km
                    Daca nu e alb nu filtreaza?

                    Comment


                    • Ca filtreaza sau nu, astea sunt detalii fara importanta. Important e sa arate ca nou.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Il speli cu clor si arata ca nou.

                        Comment


                        • dece apare reclama la fiat tipo pe loganforum ???

                          Comment


                          • Mai bine nu mai pui nimic... nu mai are ce sa se innegreasca si faci si ceva "economie" pe deasupra...
                            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                            Comment


                            • Poti pun un filtru de hota


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Logan 1,2 16v, 2016, e6, 54kw.
                                Am montat / demontat de 2 ori filtrul de polen (prima data m-am chinuit cateva minute la introducere, pana m-am prins cum trebuie indoit, a doua oara l-am introdus din prima).
                                Nu am folosit lanterna, doar lumina naturala prin usa pasagerului deschisa.
                                Pozitia de lucru a fost culcat lateral peste scaunul soferului si frana de mana si un pic cu capul in jos sub torpedou dar nu foarte mult. Capacul filtrului este fixat in 2 suruburi torx 20 pentru care am cumparat o surubelnita cu 5 lei. In 6900 km filtrul se prezenta gri si cu cateva frunzulite, l-am scuturat si l-am pus la loc. Probabil peste ceva vreme voi pune filtru nou aftermarket.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google